Muras Szczepan

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 22:40, 21 lis 2020 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Muras Szczepan (1895-1962), proboszcz w Bieruniu Nowym

Muras Szczepan.jpg

Urodził się 17 grudnia 1895 w Gardawicach w parafii Woszczyce, w rodzinie Karola i Joanny z d. Porwolik. Uczył się w gimnazjum w Rybniku. W 1916 roku został zaciągnięty do wojska, dostał się wkrótce do niewoli angielskiej, następnie jako ochotnik służył w armii gen. Hallera, a po powrocie z Francji brał udział w akcji plebiscytowej. Wkrótce jednak zgłosił się do krakowskiego Seminarium Duchownego i na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 23 września 1923 przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował duszpastersko jako wikariusz w Białej, Rajczy, Jaworznie. W 1931 roku został proboszczem w Lipniku koło Bielska. Tutaj w czasie okupacji udało mu się dla parafian polskich zachować nabożeństwa w języku polskim, za co dwukrotnie groziło mu aresztowanie. Przez cały okres duszpasterzowania w diecezji krakowskiej utrzymywał żywe kontakty z diecezją katowicką, do której został w końcu, na swoją prośbę, inkardynowany 1 lipca 1945. Po krótkim okresie wikariuszowskim w parafii św. Józefa w Świętochłowicach otrzymał 14 sierpnia 1945 dekret na administratora w Nowym Bieruniu. Ocenia się go bardzo pozytywnie, jako duchownego, który umiał budzić zaufanie parafian.

Mocno zaangażował się w usuwanie szkód spowodowanych w budynkach kościelnych w czasie wojny. Dobudował drugą, większą zakrystię, odmalował kościół, powiększył chór, przyozdobił kościół dwoma ołtarzami bocznymi (św. Teresy i św. Antoniego), postarał się o nowy stylowy konfesjonał i ambonę. Odnowił już istniejące boczne ołtarze św. Józefa i Matki Bożej. Za jego czasów ufundowano nowe stacje Drogi Krzyżowej, zainstalowano aparaturę nagłośnieniową. 7 kwietnia 1958 bp H. Bednorz poświęcił w głównym ołtarzu nową figurę NSPJ, patrona parafii. W 1959 roku postarał się o wybudowanie domu parafialnego. Zmarł 28 października 1962, pochowany na cmentarzu w Bieruniu. Pogrzeb odbył się z udziałem 100 duchownych i rzeszy parafian.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Szczepana Murasa; Nekrolog, WD 1963, nr 2, s. 40 a; J. Kurpas, Nekrolog, GN 1963, nr 7, s. 52; Bieruń. Monografia, pod red. R. Kaczmarka i J. Myszora, Bieruń 2007, s. 280-281.