Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 05:28, 26 lip 2010 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (nowe)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Zakon karmelitanek bosych powstał po przyjęcia pod kierownictwo karmelitów stowarzyszeń pobożnych niewiast. tzw. beginek. W oparciu o bullę papieża Mikołaja V z 1452 roku generał karmelitów, bł. Jan Soreth, założył 5 klasztorów sióstr. Odtąd rozpoczął się szybki rozwój żeńskiego Karmelu, zwłaszcza po reformie zakonu.

Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel powstały w XVI wieku w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przeprowadzonej przez św. Teresę z Avila i św. Jana od Krzyża. Za datę powstania zakonu przyjmuje się dzień powstania pierwszego klasztoru reformowanego pw. św. Józefa w Avila 24 sierpnia 1562. W krótkim czasie św. Teresa założyła w Hiszpanii 17 klasztorów. Reforma rozszerzyła się następnie poza granice Hiszpanii. Aktualnie zakon jest obecny w 81 krajach świata.


Do Polski karmelitanki bose przybyły z Belgii w 1612 roku i osiadły w Krakowie przy kościele św. Marcina. W XVI wieku powstało na ziemiach polskich 7 klasztorów, a w następnym stuleciu jeden. Wszystkie zostały zniesione przez władze zaborcze. Ocalał tylko jeden - w Krakowie na Wesołej, w którym przebywały mniszki z rozwiązanych klasztorów. Odrodzenie zakonu karmelitanek bosych w Polsce nastąpiło w XIX wieku dzięki siostrom z Belgii. Po II wojnie światowej zanotowano wzrost liczby powołań do zakonu Obecnie w Polsce istnieje 25 klasztorów. W ostatnich latach powstały polskie fundacje poza granicami kraju: w Hafnarfjordur na Islandii, Tromso w Norwegii, w Kijowie na Ukrainie, w Koszycach na Słowacji i w Karagandzie w Kazachstanie.

Klasztor karmelitanek bosych w Katowicach

Bibliografia

http://www.karmelicibosi.pl/karmelitankibose.php