Medjugorie

Z e-ncyklopedia

Medjugorie (chorwackie - Međugorje, polskie - Medziugorie)

wzgórze Crnica
wzgórze Crnica

- to miejscowość w Bośni i Hercegowinie położona w południowej części Hercegowiny, w pobliżu Mostaru.

Pierwsze objawienie dzieciom w Medjugorie miało mieć miejsce 24 czerwca 1981 we wsi Bijakovici, na wzgórzu Crnica należącym do parafii Medjugorie, powadzonej przez franciszkanów. Od 25 czerwca objawienia miała przeżywać szóstka dzieci tzw. widzących. 26 czerwca ukazująca się dzieciom Pani miała przedstawić się im jako Królowa Pokoju.

Stolica Apostolska w sprawie Medjugorie za miarodajną uznaje do dziś opinię episkopatu byłej Jugosławii z 1991 roku. Episkopat Jugosławii stwierdził wówczas, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorie. To wstrzemięźliwe i ostrożne stanowisko nie oznacza jednak, że przybywający tam wierni powinni być lekceważeni i pozbawieni opieki duszpasterskiej. Zdaniem Stolicy Apostolskiej do tamtejszego sanktuarium nie można organizować pielgrzymek oficjalnych aż do momentu, kiedy zostanie ono oficjalnie uznane za miejsce autentycznych objawień.

Kongregacja Nauki Wiary dała konkretne wskazanie: Nie należy organizować oficjalnych pielgrzymek do Medjugorie, rozumianego jako miejsce autentycznych objawień Maryjnych. Kościół zaleca jednak, by pielgrzymkom prywatnym towarzyszyli duchowni.

Jedną z przyczyn negatywnego nastawienia władz kościelnych są niedopuszczalne interwencje widzących i ich doradców w wewnątrzkościelne kwestie dyscyplinarne. Komisje kościelne powołane do zbadania autentyczności objawień stwierdziły również, że w wypowiedziach widzących pojawiają się nieścisłości, sprzeczności, wycofywanie się z niektórych zarejestrowanych wypowiedzi oraz oskarżenia kierowane wobec osób postronnych. Kwestią podnoszoną przez krytycznie nastawionych teologów wobec objawień jest pytanie o koniec objawień. Najpierw miał on nastąpić 3 lipca 1981, później - po objawieniu tzw. 10 tajemnic. Obecnie widzący twierdzą, że objawienia będą trwały aż do ich śmierci.

W 2009 roku biskup Ratko Perić przypomniał negatywne stanowisko Kościoła dotyczące rzekomych objawień, zsekularyzował kościół wybudowany w związku z tymi wizjami i zwrócił uwagę, że kościół św. Jakuba w Medjugorie nie jest sanktuarium. Natomiast Tomislav Vlašić, opiekun duchowy i promotor wizjonerów, ze względu na propagowanie błędów doktrynalnych, nieposłuszeństwo i złamanie celibatu został wydalony z zakonu franciszkanów i suspendowany, a papież Benedykt XVI zabronił mu pod groźbą ekskomuniki wypowiadania się w jakichkolwiek sprawach doktryny katolickiej.

12 maja 2019 nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie, abp Luigi Pezzuto oraz specjalny wizytator apostolski, abp Henryk Hoser SAC (+13.08.2021) ogłosili, że papież Franciszek postanowił zezwolić na pielgrzymki do Medjugorie, które od tej pory będą mogły być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie. Dotychczas odbywały się tylko w formie prywatnej. Jak podkreślił tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti, nie oznacza to uznania autentyczności rzekomych objawień, gdyż te nadal wymagają zbadania przez Kościół i dlatego też należy unikać, aby takie pielgrzymki powodowały dwuznaczność w aspekcie doktrynalnym.

27 listopada 2021 papież Franciszek mianował nowym wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym abpa Aldo Cavalli na czas nie określony i ad nutum Sanctae Sedis.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM; za: [1] (dostęp: 29.11.2019)