Bł. Jan Macha: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(uzupełnienie - kategoria)
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
[[Grafika:Macha Jan.jpg|left|150px|thumb]]
[[Grafika:Macha Jan.jpg|left|150px|thumb]]
[[Plik:Macha indeksUJ.jpg|thumb|indeks UJ|right]]
[[Plik:Macha indeksUJ.jpg|thumb|indeks UJ|right]]
Urodził się 18 stycznia 1914 w Starym Chorzowie jako syn mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Z czwartej klasy miejscowej szkoły podstawowej przeszedł do państwowego gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę. Chciał wstąpić do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]], ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie przyjęty. Tak też zapisał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odnowiony po roku wniosek został uwzględniony i po ukończeniu  [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim]] i napisaniu pracy magisterskiej pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie" otrzymał 25 czerwca 1939 święcenia kapłańskie.  
[[Plik:Macha prymicje.jpg|thumb|right|prymicje 1939, w otoczeniu rodziny]]
Urodził się 18 stycznia 1914 w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Z czwartej klasy miejscowej szkoły podstawowej przeszedł do państwowego gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę. Chciał wstąpić do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]], ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie został przyjęty. Tak też zapisał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odnowiony po roku wniosek został uwzględniony i po ukończeniu  [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim]] i napisaniu pracy magisterskiej pt. ''Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie'' przyjął 25 czerwca 1939 święcenia kapłańskie.  


Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|św. Józefa w Rudzie Śl.]] Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Po licznych aresztowaniach w grudniu 1940 roku gestapo zwróciło również na niego baczną uwagę. W przemyconym z mysłowickiego obozu liście do swoich rodziców pisał później kleryk Joachim Guertler, że ks. Macha „w Zielone Świątki 1941 roku był wezwany do gestapo, ale go puścili, bo jeszcze nie mieli wszystkich dowodów w ręce i aresztowali go na gorącym uczynku, jak miał spotkanie w Katowicach". Nastąpiło to 5 września 1941. Znaleziono przy nim sprawozdanie z czerwcowej akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik. Po zastosowaniu odpowiedniego przesłuchania umieszczono go w obozie przejściowym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i wspomniany już kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. W przededniu śmierci ks. Macha napisał list do swoich  rodziców  i  rodzeństwa, ogłoszony  w  8-mym numerze [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego"]] z 1951 roku, z którego przytaczamy krótkie wyjątki: ...Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie... Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz". Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w więzieniu katowickim. Na [[Cmentarz - Chorzów Stary|cmentarzu w Chorzowie Starym]] znajduje się symboliczny grób ks. J. Machy.
Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|św. Józefa w Rudzie Śl.]] Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Po licznych aresztowaniach w grudniu 1940 roku gestapo zwróciło również na niego baczną uwagę. W przemyconym z mysłowickiego obozu liście do swoich rodziców pisał później kleryk Joachim Guertler, że ks. Macha ''w Zielone Świątki 1941 roku był wezwany do [[gestapo]], ale go puścili, bo jeszcze nie mieli wszystkich dowodów w ręce i aresztowali go na gorącym uczynku, jak miał spotkanie w Katowicach''. Nastąpiło to 5 września 1941. Znaleziono przy nim sprawozdanie z czerwcowej akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik. Po zastosowaniu odpowiedniego przesłuchania umieszczono go w obozie przejściowym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i wspomniany już kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. W przededniu śmierci ks. Macha napisał list do swoich  rodziców  i  rodzeństwa, ogłoszony  w  8. numerze [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego"]] z 1951 roku, z którego przytaczamy krótkie wyjątki: ''...Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie... Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz''. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w więzieniu katowickim. Na [[Cmentarz - Chorzów Stary|cmentarzu w Chorzowie Starym]] znajduje się symboliczny grób ks. J. Machy.
W 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Katowicach.  
 
W 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Katowicach. Proces na szczeblu diecezjalnym zakończył się 5 września 2015 i dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
AAKat, Akta personalne ks. Jana Machy; F. Maroń, Nekrolog, WD 1970, nr 8-9, s. 159-160; Martyrologium, s. 190-191; Myszor, Historia diecezji, s. 321 i nn; K. Trojan, Ciała mojego tu nie ma…, GN 1998, nr 4, s. 39; J. F. Lewandowski, Macha Jan Franciszek (hasło), [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. M. Pater, Katowice 1996, s. 250; P. Łazarski, Z filmu na ołtarze, GN  2013, nr 17, (dodatek katowicki) s. 6; A. Grajewski, Ks. Jan Macha oddał życie..., GN  2013, nr 17, s. 19-21; Nasz Hanik sługą Bożym!, GN 2013 nr 47, (dodatek katowicki), s. 1; Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha (1914-1942), wpr. i ed. D. Bednarski, Katowice 2014.  
AAKat, Akta personalne ks. Jana Machy; F. Maroń, Nekrolog, WD 1970, nr 8-9, s. 159-160; Martyrologium, s. 190-191; Myszor, Historia diecezji, s. 321 i nn; K. Trojan, Ciała mojego tu nie ma…, GN 1998, nr 4, s. 39; J. F. Lewandowski, Macha Jan Franciszek (hasło), [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. M. Pater, Katowice 1996, s. 250; P. Łazarski, Z filmu na ołtarze, GN  2013, nr 17, (dodatek katowicki) s. 6; A. Grajewski, Ks. Jan Macha oddał życie..., GN  2013, nr 17, s. 19-21; Nasz Hanik sługą Bożym!, GN 2013 nr 47, (dodatek katowicki), s. 1; Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha (1914-1942), wpr. i ed. D. Bednarski, Katowice 2014.  


{{Święci}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
{{Święci}}
[[Kategoria:Święci i błogosławieni|Macha]]
[[Kategoria:Święci i błogosławieni|Macha]]
[[Kategoria:Biografie - M]]
[[Kategoria:Biografie - M]]
[[Kategoria:Duchowni urodzeni w Chorzowie]]
[[Kategoria:Represjonowani]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Wersja z 17:39, 24 wrz 2017

Macha Jan (1914-1942)

Macha Jan.jpg
indeks UJ
prymicje 1939, w otoczeniu rodziny

Urodził się 18 stycznia 1914 w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Z czwartej klasy miejscowej szkoły podstawowej przeszedł do państwowego gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę. Chciał wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie został przyjęty. Tak też zapisał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odnowiony po roku wniosek został uwzględniony i po ukończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i napisaniu pracy magisterskiej pt. Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie przyjął 25 czerwca 1939 święcenia kapłańskie.

Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Po licznych aresztowaniach w grudniu 1940 roku gestapo zwróciło również na niego baczną uwagę. W przemyconym z mysłowickiego obozu liście do swoich rodziców pisał później kleryk Joachim Guertler, że ks. Macha w Zielone Świątki 1941 roku był wezwany do gestapo, ale go puścili, bo jeszcze nie mieli wszystkich dowodów w ręce i aresztowali go na gorącym uczynku, jak miał spotkanie w Katowicach. Nastąpiło to 5 września 1941. Znaleziono przy nim sprawozdanie z czerwcowej akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik. Po zastosowaniu odpowiedniego przesłuchania umieszczono go w obozie przejściowym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i wspomniany już kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. W przededniu śmierci ks. Macha napisał list do swoich rodziców i rodzeństwa, ogłoszony w 8. numerze „Gościa Niedzielnego" z 1951 roku, z którego przytaczamy krótkie wyjątki: ...Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie... Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w więzieniu katowickim. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się symboliczny grób ks. J. Machy.

W 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Katowicach. Proces na szczeblu diecezjalnym zakończył się 5 września 2015 i dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Jana Machy; F. Maroń, Nekrolog, WD 1970, nr 8-9, s. 159-160; Martyrologium, s. 190-191; Myszor, Historia diecezji, s. 321 i nn; K. Trojan, Ciała mojego tu nie ma…, GN 1998, nr 4, s. 39; J. F. Lewandowski, Macha Jan Franciszek (hasło), [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. M. Pater, Katowice 1996, s. 250; P. Łazarski, Z filmu na ołtarze, GN 2013, nr 17, (dodatek katowicki) s. 6; A. Grajewski, Ks. Jan Macha oddał życie..., GN 2013, nr 17, s. 19-21; Nasz Hanik sługą Bożym!, GN 2013 nr 47, (dodatek katowicki), s. 1; Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha (1914-1942), wpr. i ed. D. Bednarski, Katowice 2014.