Mały Gość Niedzielny: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
Linia 15: Linia 15:
 
 
==Bibliografia==
==Bibliografia==
A. Grajewski, Twój Gość – 85 lat Gościa Niedzielnego, Katowice 2008, s. 220-225.
A. Grajewski, Twój Gość – 85 lat Gościa Niedzielnego, Katowice 2008, s. 220-225; K. Heska-Kwaśniewicz, Początki "Małego Gościa Niedzielnego"."Śląsk" nr 3(268), s. 30-31.
{{Czasopisma}}
{{Czasopisma}}
[[Kategoria:Czasopisma - M|Mały Gość Niedzielny]]
[[Kategoria:Czasopisma - M|Mały Gość Niedzielny]]

Wersja z 15:06, 16 kwi 2018

Mały Gość Niedzielny - religijne pismo dla dzieci i młodzieży, wydawane od 26 października 1926 przez ks. Alojzego Siemienika w formie dwutygodnika. W latach 30. ukazywał się jako dodatek do „Gościa Niedzielnego”. Pierwszym redaktorem naczelnym był ks. Alfons Piotrowski. „Mały Gość” ukazywał się początkowo z podtytułem: „poświęcony dziatwie śląskiej”. W 1928 roku podtytuł zmieniono na: „poświęcony dziatwie polskiej”.

W 1947 roku kuria diecezjalna w Katowicach podjęła próby wydawania „Małego Gościa” jako odrębnego tytułu. Pismo miało się ukazywać jako dwutygodnik w nakładzie ok. 100 tys. egz. Jednak ówczesne władze nie wyraziły na to zgody.

Od marca 1945 roku redagowany formalnie przez ks. Kosyrczyka, a faktycznie przez Irenę Świda. W tym okresie znany wydawany był w języku polskim na Śląsku oraz Śląsku Opolskim. Czytany, jako jedyna wiarygodna gazeta. Z powodu rządów władzy komunistycznej i wielu ograniczeń z jej strony, rozwój pisma został zahamowany i stanął pod znakiem zapytania. Mimo to w 1947 roku Kuria Katowicka podjęła próbę rejestracji „Małego Gościa Niedzielnego”, jako osobnego tytułu wydawanego, co dwa tygodnie, a nie dodatku do „Gościa Niedzielnego” , na co nie uzyskano zgody.

W połowie lat pięćdziesiątych nastąpiła kolejna przerwa w wydawaniu „Małego Gościa”. Przemiany w Polsce lat osiemdziesiątych pozwoliły na nowo wydawać „Małego Gościa Niedzielnego”. Zrezygnowano wtedy z formuły wkładki do „Gościa Niedzielnego”. „Mały Gość” stał się osobnym pismem wydawanym jako miesięcznik. W miarę upływu lat przybywało mu kolorów, zmieniał format i objętość

28 lipca 1982 nastąpiła reaktywacja „Małego Gościa Niedzielnego”, a we wrześniu 1982 roku ukazał się pierwszy numer, jako osobne pismo, redagowane przez Lidię Kałkusińską i Mariana Dąbrowskiego. W 1990 roku redakcję miesięcznika przejęła Małgorzata Bieniasz, lecz nakład pisma ciągle spadał. Od 1996 funkcję redaktora pełnił ks. Marek Gancarczyk, który po objęciu stanowiska zbudował nową kadrę. Od listopada 2003 roku redaktorem naczelnym „Małego Gościa” jest Gabriela Szulik. Asystentem kościelnym miesięcznika jest ks. Marek Gancarczyk, dyrektor Wydawnictwa „Gość Niedzielny”. Obecnie miesięcznik wydawany jest w około stutysięcznym nakładzie. Jest jedynym katolickim miesięcznikiem ogólnopolskim kierowanym do starszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. W 2008 roku numer grudniowy „Małego Gościa” ukazał się w nowym kształcie graficznym. Autorami projektu są państwo Witold i Małgorzata Morawscy. Począwszy od tego numeru na stałe też – o 16 stron – została powiększona objętość miesięcznika.

12 października 2013 "Mały Gość Niedzielny" otrzymał nagrodę TOTUS przyznawaną przez „Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia” w kategorii: "Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach".

Profil wydawniczy

„Mały Gość” w pierwszym rzędzie podejmuje tematykę religijną. W dalszej kolejności zajmuje się szeroko rozumianą kulturą, przyrodą i rozrywką, czyli tym wszystkim, co może interesować młodego człowieka. Poza normalnym cyklem wydawniczym redakcja „Małego Gościa” przygotowuje materiały duszpasterskie na Adwent, Wielki Post, nabożeństwa majowe i różańcowe. W ostatnim czasie również, dodatkowymi materiałami próbuje pomagać duszpasterzom w zachęcaniu dzieci i młodzież do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. „Mały Gość” podejmuje też akcje angażujące czytelników (np. akcja zbierania groszy na remont szkoły w Rwandzie). Podczas nabożeństw różańcowych w październiku 2007 roku dzieci z całej Polski zebrały ponad 80 tys. złotych przynosząc do kościoła symboliczne grosze. W ten sposób pomogły nie tylko w zaplanowanym remoncie dwóch klas, ale całej szkoły. Z listów przysyłanych do redakcji wiadomo, że czytelnicy utrzymują stałą korespondencję z misjonarzami, których poznali podczas Rorat w 2003 roku . Wtedy to redakcja „Małego Gościa” zaproponowała temat adwentowy: „Misyjny paszport do Betlejem”. Dzięki rekolekcjom wielkopostnym w 2004 roku zaproponowanym przez redakcję „Małego Gościa” czytelnicy zaangażowali się w tak zwaną „Adopcję Serca”, czyli pomoc zdolnym uczniom w Afryce. Uczniowie całych klas czy nawet szkół adoptowali do swojego grona jedno dziecko, którego nie stać na kształcenie się.

Bibliografia

A. Grajewski, Twój Gość – 85 lat Gościa Niedzielnego, Katowice 2008, s. 220-225; K. Heska-Kwaśniewicz, Początki "Małego Gościa Niedzielnego"."Śląsk" nr 3(268), s. 30-31.