Leon VIII: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Leon VIII (zm. 965), papież==
==Leon VIII (zm. 965), papież==
Data jego narodzin jest nieznana. Pontyfikat: od listopada 963 roku do 26 lutego 964 oraz od marca 964 roku do śmierci.


Jego data urodzenia jest nieznana. Pontyfikat: od listopada 963 roku do 26 lutego 964 roku oraz od marca 964 roku do śmierci.
Był świeckim sekretarzem panującego wtedy cesarza Ottona I. Na papieża został wybrany podczas synodu, który również był tworem cesarza Ottona I w listopadzie roku 963. Święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w dniu, w którym obejmował tron papieski. W tym właśnie czasie w Rzymie znajdował się cesarz Otton I, który z rąk poprzedniego papieża, [[Jan XII|Jana XII]] otrzymał koronę cesarską. Jednak gdy cesarz wyjechał z Italii Jan XII wraz ze swoim wojskiem powrócił do Rzymu i przegonił papieża Leona VIII oraz ogłosił decyzje synodu, który wybrał Leona VIII na papieża za nieważne. Po śmierci Jana XII w lutym 964 roku papież wygnaniec objął  ponownie Stolicę [[Św. Piotr Apostoł|Piotrową]]. Lud rzymski widząc, że tak naprawdę nad Kościołem panuje cesarz Otton I, sprzeciwił się powrotowi Leona VIII jako papieża i jako następcę zmarłego Jana XII dnia 19 maja 964 wybrał [[Benedykt V|Benedykta V]], który również był człowiekiem świeckim, a wszystkie święcenia otrzymał w dniu wyboru na papieża. Jednak historia wspomina go jako człowieka uczonego i pobożnego. Cesarz Otton I widząc, że w Stolicy Apostolskiej nie ma już swojego zaufanego sekretarza, zainterweniował i wygnał panującego papieża Benedykta V do Hamburga, gdzie ten po kilku latach zmarł. Po raz kolejny na tronie papieskim zasiadł Leon VIII. Cesarz Otton I głodem przekonał lud rzymski do przychylności swojej woli.  
Był świeckim sekretarzem panującego wtedy cesarza Ottona I. Na papieża został wybrany podczas synodu, który również był tworem cesarza Ottona I. w listopadzie roku 963, a święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w dniu, w którym obejmował tron papieski. W tym właśnie czasie w Rzymie znajdował się cesarz Otton I, który z rąk poprzedniego papieża, [[Jan XII|Jana XII]] otrzymał koronę cesarską. Jednak gdy cesarz wyjechał z Italii Jan XII wraz ze swoim wojskiem powrócił do Rzymu i przegonił papieża Leona VIII oraz ogłosił decyzje synodu, który wybrał Leona VIII na papieża za nieważne. Po śmierci Jana XII w lutym 964 roku papież wygnaniec obejmuje ponownie Stolicę Piotrową. Lud rzymski widząc, że tak naprawdę nad kościołem panuje cesarz Otton I, sprzeciwia się powrotowi Leona VIII jako papieża i jako następcę zmarłego Jana XII dnia 19 maja 964 wybiera Benedykta V, który również był człowiekiem świeckim, a wszystkie święcenia otrzymał w dniu wyboru na papieża. Jednak historia wspomina go jako człowieka uczonego i pobożnego. Cesarz Otton I interweniuje widząc, że w Stolicy Apostolskiej nie ma już swojego zaufanego sekretarza, wyganiając panującego papieża Benedykta V do Hamburga, gdzie umarł po kilku latach i po raz kolejny na „tronie papieskim” zasiada Leon VIII. Cesarz Otton I głodem przekonał lud rzymski do przychylności swojej woli.  
 
Panowanie papieża Leona VIII trwa aż do jego śmierci - 1 marca 965. Podczas całego swojego pontyfikatu był przedłużeniem ręki panującego wtedy cesarza Ottona I, dzięki czemu cesarz mógł wykorzystywać Kościół i Watykan do swoich własnych polityczno-ekspansywnych zagrywek.
 


Panowanie papieża Leona VIII trwało aż do jego śmierci - 1 marca 965. Podczas całego  pontyfikatu papież ten był przedłużeniem ręki panującego wtedy cesarza Ottona I, dzięki czemu cesarz mógł wykorzystywać Kościół i Watykan do swoich własnych polityczno - ekspansywnych zagrywek.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
R. Fischer- Wollpert, Leksykon Papieży, Kraków 2000, s. 43; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 121-122.
R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 43; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 121-122.
 
{{Papież}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Papieże - L|Leon VIII]]
[[Kategoria:Biografie - L]]
[[Kategoria:Biografie - L]]
[[Kategoria:Papieże|Leon VIII]]

Aktualna wersja na dzień 23:19, 20 wrz 2021

Leon VIII (zm. 965), papież

Data jego narodzin jest nieznana. Pontyfikat: od listopada 963 roku do 26 lutego 964 oraz od marca 964 roku do śmierci.

Był świeckim sekretarzem panującego wtedy cesarza Ottona I. Na papieża został wybrany podczas synodu, który również był tworem cesarza Ottona I w listopadzie roku 963. Święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w dniu, w którym obejmował tron papieski. W tym właśnie czasie w Rzymie znajdował się cesarz Otton I, który z rąk poprzedniego papieża, Jana XII otrzymał koronę cesarską. Jednak gdy cesarz wyjechał z Italii Jan XII wraz ze swoim wojskiem powrócił do Rzymu i przegonił papieża Leona VIII oraz ogłosił decyzje synodu, który wybrał Leona VIII na papieża za nieważne. Po śmierci Jana XII w lutym 964 roku papież wygnaniec objął ponownie Stolicę Piotrową. Lud rzymski widząc, że tak naprawdę nad Kościołem panuje cesarz Otton I, sprzeciwił się powrotowi Leona VIII jako papieża i jako następcę zmarłego Jana XII dnia 19 maja 964 wybrał Benedykta V, który również był człowiekiem świeckim, a wszystkie święcenia otrzymał w dniu wyboru na papieża. Jednak historia wspomina go jako człowieka uczonego i pobożnego. Cesarz Otton I widząc, że w Stolicy Apostolskiej nie ma już swojego zaufanego sekretarza, zainterweniował i wygnał panującego papieża Benedykta V do Hamburga, gdzie ten po kilku latach zmarł. Po raz kolejny na tronie papieskim zasiadł Leon VIII. Cesarz Otton I głodem przekonał lud rzymski do przychylności swojej woli.

Panowanie papieża Leona VIII trwało aż do jego śmierci - 1 marca 965. Podczas całego pontyfikatu papież ten był przedłużeniem ręki panującego wtedy cesarza Ottona I, dzięki czemu cesarz mógł wykorzystywać Kościół i Watykan do swoich własnych polityczno - ekspansywnych zagrywek.

Bibliografia

R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 43; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 121-122.