Kurek Jacek

Z e-ncyklopedia

Kurek Jacek (1966-), dr, historyk

KurekJacek.jpg

Adiunkt w Zakładzie Historii Nowożytnej XIX wieku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Interesuje się dziejami Polski i Śląska, ale także Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką w wiekach XIX i XX oraz przede wszystkim problematyką pogranicza. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Eseista, pedagog, autor lub współautor pięciu tomów z serii Biblioteka Chorzowska. Autor wielu biogramów słownikowych i szkiców biograficznych, zwłaszcza księży rzymskokatolickich. Autor publikacji dotyczących głównie historii Polski doby nowożytnej i czasów najnowszych oraz historii Śląska, m.in. książek: Śląski Machabeusz. Ksiądz Józef Czempiel i jego parafia (Chorzów Batory - Wielkie Hajduki 1997, współautor Zbigniew Hojka),

W Chorzowie od 1995 roku współorganizuje sesje naukowe z dziejów Śląska, których plon został opublikowany. Dotychczas wydano 13 tomów. Obecne zainteresowania badawcze to historia Śląska w XIX i XX wieku, zagadnienia dotyczące ziem pogranicznych, m.in. Galicji, Zagłębia i Śląska na przełomie XIX i XX wieku oraz współcześnie, a także pogranicze rozumiane najszerzej (pogranicze miejsc, epok, dziedzin nauki). Również malarstwo jako źródło historyczne do dziejów Polski w wiekach XIX i XX .

W latach 1997-2001 autor cyklicznych audycji muzycznych Noc nie bez końca w Radiu „Plus” Katowice, które zostały wznowione w roku 2005 w tym samym Radiu ( obecnie eM) i emitowane w każdą niedzielę wieczorem.

W latach 2001-2003 współpracował z miesięcznikiem „Sound and Vision”, redagując stałą rubrykę Strony dla wirtuozów i recenzując płyty z ambitną muzyką rockową, głównie o inspiracjach klasycznych. Stały i wieloletni (od 1995 roku) współpracownik Śpiewaka Śląskiego. Od roku 2003 związany także z Życiem Muzycznym. Miesięcznikiem Literacko-Muzycznym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w którym jest odpowiedzialny za dział recenzji muzycznych. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego Hajduczanin (pierwszy numer ukazał się w styczniu 1996 r.).

W 2001 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. W roku 2006 nagrodzony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Katowicach. Od roku 2008 pełni funkcję zastępcy prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego.

Członek Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM