Kula Józef

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kula Józef (1891-1941), administrator w Skoczowie, dziekan, więzień Dachau

Urodził się 14 sierpnia 1891 w Haźlachu k. Kończyc Wielkich w rodzinie Karola i Anny z d. Kałuża. Uczęszczał do polskiego gimnazjum w Cieszynie. 11 lipca 1911 zdał egzamin dojrzałości. Po maturze został przyjęty do Seminarium Duchownego w Widnawie. 26 lipca 1915 przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Grodźcu (od 1 lipca 1915), Strumieniu (od 1 lutego 1917), Rychwałdzie (od lipca 1917 roku), Skoczowie (od 1 maja 1919). 23 czerwca 1928 został mianowany administratorem w Dębowcu. Równocześnie w 1938 roku pełnił obowiązki administratora excurendo w Ogrodzonej, następnie w Skoczowie. 1 lutego 1939 został wybrany dziekanem skoczowskim. 11 kwietnia 1940 został aresztowany przez gestapowców i osadzony w więzieniu cieszyńskim. Stamtąd przewieziony 30 października 1941 do obozu w Dachau, nr obozowy 28016, gdzie zginął 22 listopada 1941.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Józefa Kuli; F. Maroń, Nekrolog, WD 1970, nr 5-7, s. 122; Martyrologium, s. 187, tam data śmierci 23 XI 1941; Golec, Bojda, Słownik, t. 1, s. 170; Myszor, Historia diecezji, s. 320; GN 1945, nr 45, s. 366.