Kudełko Ernest

Z e-ncyklopedia

Kudełko (Kudelko) Ernest (1882-1947), proboszcz w Nakle Śląskim

Kudelko Ernest.jpg

Urodził się 4 grudnia 1882 w Wirku w rodzinie sekretarza urzędu Józefa i Pauliny z d. Bochenek. Do szkoły ludowej uczęszczał w Wirku. Następnie uczył się w gimnazjum w Bytomiu, gdzie we wrześniu 1904 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze studiował filozofię w Insbrucku. Od września 1905 roku kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1910 we Wrocławiu.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Andrzeja w Zabrzu, Bożego Ciała w Oleśnie (od 14 września 1919) i św. Anny w Janowie. 5 lipca 1920 został mianowany proboszczem w parafii NSPJ w Nakle Śląskim. Parafię podzieloną narodowościowo objął w trudnym okresie powstań śląskich i w atmosferze walki plebiscytowej. Swoim parafianom, u progu swej pasterskiej posługi, miał powiedzieć: Nie znam Polaka, nie znam Niemca – znam tylko dusze nieśmiertelne, które mam sprowadzić do Ojczyzny wiecznej, dlatego chcę być kapłanem bezstronnym. Dowodem na to, że słowa te nie pozostały bez pokrycia, jest list, który parafianie z Nakła napisali w kwietniu 1924 roku do Administratora Apostolskiego Polskiego Śląska ks. A. Hlonda.

Na terenie parafii NSPJ w Nakle Śląskim działały liczne organizacje katolickie, do powstania i rozwoju których przyczynił się ks. Kudełko. Były wśród nich: III Zakon św. Franciszka z Asyżu, Bractwo Serca Jezusowego, Kongregacja Mariańska Panien, Bractwo Różańcowe, Bractwo Matek Chrześcijańskich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, Stowarzyszenie św. Wincentego a' Paulo, Straż Honorowa, Krucjata Eucharystyczna, Stowarzyszenie Mężów Katolickich, Dzieło Dziecięctwa Jezusowego oraz Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Ks. Kudełko, oprócz zwyczajnych obowiązków duszpasterskich, pełnił także obowiązki wizytatora dla szkół powszechnych na terenie Starych Tarnowic. Okres okupacji hitlerowskiej spędził w Nakle Śląskim. Po zakończeniu II wojny światowej w sierpniu 1946 roku został przez polskie władze komunistyczne wysiedlony do Niemiec. Zmarł 5 czerwca 1947 w Gross Recken w Westfalii i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Ernesta Kudełki; Schematismus 1920-1922; Schematyzm 1924-1947; WD 1931, nr 9, s. 110; 1947, nr 4, s. 117; W. Klinger, Z dziejów parafii Olesno, Opole 2006, s. 128.