Krzyże przydrożne w Rybniku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „===KAPLICZKI=== ===Kapliczka przy ulicy Wodzisławskiej=== Kapliczka szafkowa na słupie z gankiem w którym znajduje się obraz Matki Boskiej i figury św. Antoniego …”)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
===KAPLICZKI===
[[Plik:Rybnik krzyz1.jpg|thumb|right]]
 
[[Plik:Rybnik krzyz2.jpg|thumb|right]]
===Kapliczka przy ulicy Wodzisławskiej===
*Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Reymonta
Kapliczka szafkowa na słupie z gankiem w którym znajduje się obraz Matki Boskiej i figury św. Antoniego i św. Franciszka. Znajduje się na posesji przy ulicy Wodzisławskiej 13. Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku.
Krzyż drewniany z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Rolniczej. Ogrodzony metalowym płotkiem. Postawiony na granicy dzielnic Rybnika: Smolna i Zamysłów.  
Rodzaj kapliczki typowy dla rejonu wokół klasztoru O.O.Franciszkanów.
 
===Kapliczka przy ulicy Wiejskiej===
Kapliczka szafkowa na słupie metalowym z gankiem w którym znajduje się Figura Pana Jezusa. Znajduje się na posesji przy ulicy Wiejskiej 20.
Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku.
 
===Kapliczka przy skrzyżowaniu ulic Reymonta i Wodzisławskiej===
Kapliczka szafkowa na drewnianym słupie z gankiem w którym w środku znajduje się obraz Serca Pana Jezusa oraz po bokach figury św. Antoniego i św. Franciszka. Dodatkowo na słupie w środkowej części znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka znajduje się na posesji przy ulicy Wiejskiej. Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku.
Rodzaj kapliczki typowy dla rejonu wokół klasztoru O.O.Franciszkanów.
 
===Kapliczka przy ulicy Raciborskiej===
Kapliczka murowana z daszkiem pokrytym dachówką. We wnęce dużej figura Matki Boskiej, we wnęce małej miejsce na kwiaty. Otynkowana i pomalowana na biało. Znajduje się na posesji przy ulicy Raciborskiej 73.
Pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.
 
 
===KRZYŻE===
 
===Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Reymonta===
Krzyż drewniany z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Rolniczje. Ogrodzony metalowym płotkiem. Postawiony na granicy dzielnic Rybnika: Smolna i Zamysłów.  
Pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.  
Pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.  


===Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej===
*Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej
Krzyż betonowy na postumencie z figurą metalową Chrystusa. Pierwotnie miał z boku figury Matki Boskiej i św. Jana. Zniczszony w roku 1945 został odbudowany już bez figur. Stoi na skrzyzowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej w ogrodzie posesji przy ulicy Wodzisławskiej 44. Został wybudowany w roku 1903 lub 1908. W tym miejscu stał krzyż, który stoi teraz przy ulicy Krzyżowej, gdzie został przeniesiony w roku 1918.
Krzyż betonowy na postumencie z figurą metalową Chrystusa. Pierwotnie miał z boku figury Matki Boskiej i św. Jana. Zniszczony w 1945 roku został odbudowany już bez figur. Stoi na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej w ogrodzie posesji przy ulicy Wodzisławskiej 44. Został wybudowany w 1903 lub 1908 roku. W tym miejscu stał krzyż, który stoi teraz przy ulicy Krzyżowej, gdzie został przeniesiony w 1918 roku.  
 
===Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Krzyżowej===
Krzyż przydrożny znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Krzyżowej. Prawdopodobnie jest on najstarszym krzyżem w tej Parafii, a może i nawet w całym Rybniku.  Jest wykonany z piaskowca z figurą Chrystusa na krzyżu. Pierwotnie stał na roku ilicy Wodzisławskiej i Szkolnej, skad został przeniesiony w roku 1918. Gdy urzadzano ulicę Szkolną w roku 1923, krzyż stał w pośrodku drogi, dlatego przeniesiono go wtedy na obecne miejsce do ogrodu posesji przy ulicy Szkolnej 2. Bardzo osobliwy jest napisa na krzyżu, który brzmi:
"Antoń Liszka
1846
Upraszam zatego Fundatora coto Śwondował Paciorek Rzykać Jeśli wola Tego".
 
===Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i  św. Józefa===
Krzyż drewniany, wysoki z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy, ogrodzony metalowym plotkiem. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i św. Józefa.
Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku. Na zdjęciu krzyż przedni, który został zmieniony na nowy w roku 1979 w intencji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.


===Krzyż na terenie ogrodu Klasztoru O.O.Franciszkanów przy Kościele św. Józefa w Rybniku.===
*Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Krzyżowej
Krzyż drewniany, wysoki na betonowym i szynowym postumencie z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Wzniesiony został przez O.O.Franciszkanów prawdopodobnie w roku 1923 (data ta była wyrytana poprzednim krzyżu - widocznym na zdjęciu).
Krzyż przydrożny znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Krzyżowej. Prawdopodobnie jest on najstarszym krzyżem w tej parafii, a może i nawet w całym Rybniku. Jest wykonany z piaskowca z figurą Chrystusa na krzyżu. Pierwotnie stał na rogu ulicy Wodzisławskiej i Szkolnej, skąd został przeniesiony w 1918 roku. Gdy urządzano ulicę Szkolną w 1923 roku, krzyż stał pośrodku drogi, dlatego przeniesiono go wtedy na obecne miejsce do ogrodu posesji przy ulicy Szkolnej 2. Bardzo osobliwy jest napis na krzyżu, który brzmi: '' Antoń Liszka 1846 Upraszam zatego Fundatora coto Śwondował Paciorek Rzykać Jeśli wola Tego''.
Obecnie stojący krzyż został z uwagi na przgnicie podstawy, wymieniony z inicjatywy ks. Proboszcza i parafian, na nowy w roku 1984.


===Krzyż misyjny przy Kościele O.O.Franciszkanów.===
*Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i  św. Józefa
Krzyż misyjny postawiony z okazji pierwszych Misji w roku 1947. Krzyż drewniany wysoki na betonowym i szynowym postumencie z napisaem na poprzecznej belce krzyża: MISSIO, oraz na podłużnej znajdują się daty misji parafialnych.
Krzyż drewniany, wysoki z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy, ogrodzony metalowym płotkiem. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i św. Józefa. Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku. Na zdjęciu krzyż przedni, który został zmieniony na nowy w 1979 roku w intencji pierwszej pielgrzymki [[Jan Paweł II|papieża Jana Pawła II]] do Polski.
Krzyż znajduje się na placu kościelnym po prawej stronie przy wejściu do Kościoła.


*Krzyż na terenie ogrodu klasztoru oo. franciszkanów przy [[Parafia św. Józefa Robotnika w Rybniku|kościele pw. św. Józefa w Rybniku]]
Krzyż drewniany, wysoki na betonowym i szynowym postumencie z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Wzniesiony został przez [[Franciszkanie|oo. franciszkanów]] prawdopodobnie w 1923 roku (data ta była wyryta na poprzednim krzyżu - widocznym na zdjęciu). Obecnie stojący krzyż z powodu przegnicia podstawy został wymieniony na nowy w 1984 roku z inicjatywy ojca proboszcza i parafian.


*Krzyż misyjny przy kościele oo. franciszkanów
Krzyż misyjny postawiony z okazji pierwszych misji w 1947 roku. Krzyż drewniany wysoki na betonowym i szynowym postumencie z napisem na poprzecznej belce krzyża: MISSIO, oraz na podłużnej znajdują się daty misji parafialnych. Krzyż znajduje się na placu kościelnym po prawej stronie przy wejściu do kościoła.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Kazimierz Podgłódek- opracowanie prywatne.
K. Podgłódek - opracowanie prywatne; K. Drewniok - własne szkice kapliczek, figur i krzyży przydrożnych.
Kazimiera Drewniok- własne szkice kapliczek, figur i krzyży przydrożnych.
{{Kapliczki}}
 
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - R|Rybnik]]
 
[[Kategoria:Rybnik]]
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne|Rybnik]]

Aktualna wersja na dzień 23:17, 2 gru 2018

Rybnik krzyz1.jpg
Rybnik krzyz2.jpg
  • Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Reymonta

Krzyż drewniany z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Rolniczej. Ogrodzony metalowym płotkiem. Postawiony na granicy dzielnic Rybnika: Smolna i Zamysłów. Pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.

  • Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej

Krzyż betonowy na postumencie z figurą metalową Chrystusa. Pierwotnie miał z boku figury Matki Boskiej i św. Jana. Zniszczony w 1945 roku został odbudowany już bez figur. Stoi na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Szkolnej w ogrodzie posesji przy ulicy Wodzisławskiej 44. Został wybudowany w 1903 lub 1908 roku. W tym miejscu stał krzyż, który stoi teraz przy ulicy Krzyżowej, gdzie został przeniesiony w 1918 roku.

  • Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Krzyżowej

Krzyż przydrożny znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Krzyżowej. Prawdopodobnie jest on najstarszym krzyżem w tej parafii, a może i nawet w całym Rybniku. Jest wykonany z piaskowca z figurą Chrystusa na krzyżu. Pierwotnie stał na rogu ulicy Wodzisławskiej i Szkolnej, skąd został przeniesiony w 1918 roku. Gdy urządzano ulicę Szkolną w 1923 roku, krzyż stał pośrodku drogi, dlatego przeniesiono go wtedy na obecne miejsce do ogrodu posesji przy ulicy Szkolnej 2. Bardzo osobliwy jest napis na krzyżu, który brzmi: Antoń Liszka 1846 Upraszam zatego Fundatora coto Śwondował Paciorek Rzykać Jeśli wola Tego.

  • Krzyż przy skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i św. Józefa

Krzyż drewniany, wysoki z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy, ogrodzony metalowym płotkiem. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej, Raciborskiej i św. Józefa. Prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku. Na zdjęciu krzyż przedni, który został zmieniony na nowy w 1979 roku w intencji pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Krzyż drewniany, wysoki na betonowym i szynowym postumencie z malowanym wizerunkiem Chrystusa wyciętym sylwetkowo z blachy. Wzniesiony został przez oo. franciszkanów prawdopodobnie w 1923 roku (data ta była wyryta na poprzednim krzyżu - widocznym na zdjęciu). Obecnie stojący krzyż z powodu przegnicia podstawy został wymieniony na nowy w 1984 roku z inicjatywy ojca proboszcza i parafian.

  • Krzyż misyjny przy kościele oo. franciszkanów

Krzyż misyjny postawiony z okazji pierwszych misji w 1947 roku. Krzyż drewniany wysoki na betonowym i szynowym postumencie z napisem na poprzecznej belce krzyża: MISSIO, oraz na podłużnej znajdują się daty misji parafialnych. Krzyż znajduje się na placu kościelnym po prawej stronie przy wejściu do kościoła.

Bibliografia

K. Podgłódek - opracowanie prywatne; K. Drewniok - własne szkice kapliczek, figur i krzyży przydrożnych.