Krzyże przydrożne w Kudowie Zdroju

Z e-ncyklopedia

Krzyże przydrożne w Kudowie Zdroju

  • kaplica w Zielonej Dolinie

W 1830 roku leśniczy Ignacy Siegel znalazł w lesie ikonę Matki Boskiej Siedmiu Boleści. Modląc się tutaj codziennie, że spod korzeni jodły wypływa źródełko. W dwa lata później wybuchła epidemia cholery i ludzie tłumnie się tu gromadzili prosząc o ratunek. Miejsce zasłynęło też z licznych uzdrowień. W podziękowaniu w 1873 roku postawiono drewnianą kaplicę. W 1887 roku w jej miejsce powstała murowana. W październiku 1887 roku poświęcił ją ks. Julisz Beck, proboszcz w Czermnej.

  • kaplica przy ul. Turystycznej
Kamienna kapliczka z XIX wieku.
  • Grupa Ukrzyżowania przy ul. 1 Maja

Dwuczęściowa podstawa profilem przechodzi w cokół. Wnęki zamknięte łagodnym łukiem. W środkowej polichromowana figura św. Jana Chrzciciela; prawdopodobnie wtórna. Boczne nisze puste. Gzyms w formie łamanego daszku. Po bokach figury Matki Boskiej i św. Jana Chrzciciela. Ofiarę Chrystusa symbolizuje płaskorzeźba baranka na cokole. Na tablicy inskrypcja: Tak Bóg umiłował świat [zastąpiła wcześniejszą niemiecką]. Wokół kuty płotek.

  • Grupa Ukrzyżowania w Małej Czermnej

Kaplica ma postać frontonu klasycystycznej świątyni, na której ustawiono właściwą Bożą Mękę. na dwóch piętrach znajduje się 6 postaci. na dolnym poziomie w środku św. Antoni; po bokach - na osobnych podstawach - św. Jan Nepomucen i św. Władysław. Na górnym poziomie - Matka Boska, św. Jan i św. Maria Magdalena siedząca przodem do krzyża. Chrystus - rzadkie przedstawienie - wznosi głowę do góry wołając ze skargą do Ojca. Inskrypcja to fragment Psalmu 21: Zbodli ruce me a nohy i scetli vsecky kosti me (Przebodli ręce moje i nogi/ policzyć mogę wszystkie moje kości).

  • krzyż przy ul. 1 Maja

Kamienny krzyż na poboczu przy końcu Drogi 100 zakrętów. Na dole ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. Nad nią inskrypcja: Bój jest miłością. Zwieńczony metalowym krucyfiksem.Wokół ogrodzenie składające się z betonowych słupków i metalowych przęseł.