Krzyże i kapliczki przydrożne w Rudołtowicach

Z e-ncyklopedia
krzyż przydrożny w Rudołtowicach
Rudoltowice1.jpg
Cwiklice1 KM.jpg

Rudołtowice (niem. Rudoltowitz, Kreis Pless), miejscowość k. Pszczyny, część parafii Ćwiklice.

  • Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej (wcześniej Najświętszego Serca Jezusowego) w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego 207 (na Dębinie).

Kapliczka należąca do wotywnych, ufundowana przez żołnierza I wojny światowej w podziękowaniu za szczęśliwy powrót z wojny. Kaplicę ufundowano rok po wojnie w 1919 roku.

  • Kapliczka pod wezwaniem św. Józefa w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego (na Dębinie).

Murowana kapliczka z 1934 roku została wzniesiona na posiadłości rodziny Waliczek. Za jej fundatora uchodzi Ryszard Waliczek, zadość czyniący prośbie swego ojca Józefa. Patron był szczególnie czczony w rodzinie Waliczków jako że przodkowie fundatora, dziadek i ojciec, nosili imię Józef. Z rodziny tej pochodził także ks. Józef Waliczek proboszcz w Berlinie i tam w 1961 roku zmarły. Postument składa się z czteroelementowej podstawy, cokołu i gzymsu. Cokół stanowi kapliczka domkowa, zamknięta (pełna) z trzech stron a ściana frontowa posiada oszklony otwór zamknięty półkoliście łukiem o ozdobnym wykroju. Wewnątrz znajduje się figura św. Józefa. Zadaszenie kapliczki otoczone gzymsem. Na trzystopniowej stopie stoi krzyż z postacią ukrzyżowanego Chrystusa i tabliczką z napisem INRI. Ramiona krzyża zakończone motywem koniczyny. Otoczenie stanowią kwiaty, iglaki i z tyłu drzewa. Całość bardzo zadbana i estetyczna.

  • Kaplica „Trzeciego upadku Jezusowego” w Rudołtowicach na Rudawkach.

Kapliczka niewiadomego pochodzenia, według tradycji z połowy XIX w.

  • Kapliczka Ukrzyżowania Chrystusa w Rudołtowicach przy ul. Wolności.

Kapliczka w miejscu umieszczenia przez księcia pszczyńskiego „krzyża strategicznego”, który uległ z wiekiem zniszczeniu. W latach 50. XX wieku postawiono „Pasyjkę”, stojącą do dziś.

  • Kapliczka Najświętszego Serca Maryi w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego (na Dębinie).

Wotywna w swym przeznaczeniu kapliczka powstała pod koniec XIX wieku, jako podziękowanie za cudowne ocalenie podczas zawału chodnika w kopalni.

  • Krzyż w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego.
  • Rudawki Pierwsze, ul. Zawadzkiego 166 A

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurką Matki Boskiej Fatimskiej

  • Rudawki Pierwsze, ul. Zawadzkiego 233

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

  • Kapliczka Najświętszego Serca Jezusa - Rudawki Pierwsze, ul. Zawadzkiego 218

Na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem drewniana kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa. Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji.

  • Krzyż w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego (na Dębinie).

Krzyż stoi w miejscu, gdzie rozpoczyna się Dębina, przysiółek Rudołtowic. Pierwszy krzyż stanął tu w 1913 roku. Obecnie stojący jest trzecim z kolei. Pierwszy ufundowało małżeństwo Zofii i Józefa Waliczków z Dębiny jako wotum za powołanie kapłańskie ich syna Józefa, który w 1913 roku został wyświęcony na księdza. Następny krzyż w tym miejscu ufundowano w 1938 roku jako wotum za 25-lecie kapłaństwa ks. Waliczka. Obecny, pochodzi z 1987 roku i jest wspólnym dziełem mieszkańców Dębiny. Z poprzedniego krzyża zachowały się tylko ramiona i fragment tabliczki wotywnej.

  • Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego 151.
  • Kapliczka Wniebowzięcia Matki Boskiej w Rudołtowicach przy ul. Zawadzkiego.

Kapliczka została ufundowana jako wotum za ocalenie podczas II wojny światowej. Poświęcenia dokonał w 1951 roku ks. Jan Osiewacz.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM