Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Chorzowie

Z e-ncyklopedia
Nieboczowy park3.jpg
Nieboczowy park1.jpg
Nieboczowy park2.jpg

Drewniany kościół pw. św. Józefa Robotnika znajdujący się w Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego od 1997 roku, pochodzi ze wsi Nieboczowy nad Odrą, koło Raciborza. W kronice parafialnej z Nieboczowa czytamy, że w tym miejscu znajdowała się niewielka drewniana kaplica, datowana na rok 1380, a wymieniana w źródłach z 1416 roku. Legenda głosi, że w kaplicy modlił się król Jan III Sobieski podążający na odsiecz Wiedniowi (1683). W 1791 roku dobudowano do kaplicy nawę oraz przedsionek i tak powstał kościół w obecnym kształcie. Fundatorami rozbudowy kościoła była rodzina Zdrzałków. Obraz ołtarzowy przedstawiający św. Józefa został podarowany przez rzeźnika z czeskiego Bohumina. Ofiarował on także srebrną monetę, z przeznaczeniem na konserwację obrazu. Obecny obraz ołtarzowy datowany jest na XVIII wiek i pochodzi z kościoła w Ruptawie.

Z czasem, niewielki kościół nie był w stanie pomieścić wiernych i w latach 1929-1931 wzniesiono nowy, murowany kościół, w innym miejscu. Po II wojnie światowej kościół drewniany uległ znacznym zniszczeniom i dewastacji.

W 1971 roku przeniesiono drewniany kościółek do nowo powstałej parafii w Kłokocinie koło Rybnika. Z czasem, w Kłokocinie wzniesiono murowany kościół, a drewniany z Nieboczów po raz drugi przeniesiono, tym razem do skansenu - Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Jego rekonstrukcja w nowym miejscu trwała od 1995 do 1997 roku, a jej inicjatorem był ówczesny dyrektor Muzeum Jan Heidenreich.

Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał 28 września 1997 abp Damian Zimoń.

Kościół jest orientowany, czyli zwrócony prezbiterium ku wschodowi, otoczony drewnianym parkanem z gontowym daszkiem.

Bibliografia

Materiały własne autora.