Kowalewski Otto: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
==Kowalewski Otto (+1929?)==
 
==Kowalewski Otto (+1929?)==
 
[[Plik:Chelm kowalewski.jpg|right|thumb]]
 
[[Plik:Chelm kowalewski.jpg|right|thumb]]
Niepospolity malarz, pracujący w Katowicach, mieszkał przy ul. Jagiellońskiej. Śląski nazareńczyk być może uczeń Gebharda Fugla. Jego polichromie oraz obrazy olejne są w około 12 kościołach śląskich, między innymi w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu, w Chełmie Ślaskim (stacje drogi krzyżowej). Polichromia kościoła w Siemianowicach Śl. wykonana przez Kowalewskiego została zniszczona w czasie „reformy soborowej”. Poza tym jego polichromie znajdują się w bazylice w Piekarach, bazylice franciszkanów w Panewnikach i na Nikiszowcu.
+
Niepospolity malarz, pracujący w Katowicach, mieszkał przy ul. Jagiellońskiej. Śląski nazareńczyk być może uczeń Gebharda Fugla. Jego polichromie oraz obrazy olejne są w około dwunastu kościołach śląskich, między innymi w kościele [[Parafia św. Jacka w Bytomiu|pw. św. Jacka w Bytomiu]], w [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim|Chełmie Ślaskim]] (stacje drogi krzyżowej). Polichromia kościoła w Siemianowicach Śląskich wykonana przez Kowalewskiego została zniszczona w czasie „reformy soborowej”. Poza tym jego polichromie znajdują się w bazylice w [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Piekarach]], [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach|bazylice franciszkanów w Panewnikach]] i na [[Parafia św. Anny w Nikiszowcu|Nikiszowcu]].
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 08:35, 25 kwi 2013

Kowalewski Otto (+1929?)

Chelm kowalewski.jpg

Niepospolity malarz, pracujący w Katowicach, mieszkał przy ul. Jagiellońskiej. Śląski nazareńczyk być może uczeń Gebharda Fugla. Jego polichromie oraz obrazy olejne są w około dwunastu kościołach śląskich, między innymi w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu, w Chełmie Ślaskim (stacje drogi krzyżowej). Polichromia kościoła w Siemianowicach Śląskich wykonana przez Kowalewskiego została zniszczona w czasie „reformy soborowej”. Poza tym jego polichromie znajdują się w bazylice w Piekarach, bazylice franciszkanów w Panewnikach i na Nikiszowcu.

Bibliografia