Konarzewska-Wszołek Maria

Z e-ncyklopedia

Konarzewska-Wszołek Maria (1924-2011)

z domu Księzy Emerytów w Katowicach
kościół w Istebnej, 1953

Urodziła się w 1924 roku. Artysta ceramik, córka Ludwika Konarzewskiego-seniora oraz siostra malarza i rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego-juniora, architekta Stanisława Konarzewskiego i zajmującej się tkactwem artystycznym Jadwigi Patykiewicz (z domu Konarzewskiej). Studiowała w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie w latach powojennych. Tworzyła zarówno ceramikę użytkową w postaci naczyń o różnorodnym przeznaczeniu, jak i rzeźbę oraz płaskorzeźbę ceramiczną z treściami nawiązującymi do tradycji kulturowych regionów górskich, zwłaszcza Beskidu Śląskiego, a także do opowiadań zawartych w rozmaitych baśniach góralskich i ogólnopolskich.

W latach 50-tych pracowała w Istebnej na Buczniku – w tutejszym społecznym ognisku plastycznym oraz w Państwowym Ognisku Plastycznym w Rydułtowach – założonych przez jej ojca oraz brata Ludwika, ucząc dzieci i młodzież sztuki ceramicznej. W tych miejscach i czasie wykonała swoje wcześniejsze prace, które wydają się być szczególnie wartościowe na tle całokształtu jej dorobku plastycznego. Prawdopodobnie większość z nich znajduje się w kolekcji prac plastycznych w prywatnym muzeum i galerii Konarzewskich w Istebnej-Buczniku.

Od strony techniczno-formalnej wykonywane przez nią ceramiki są praktycznie wyłącznie barwione tlenkami i następnie szkliwione. Oprócz form kameralnych wykonywała również większe, wieloelementowe, płaskorzeźbione ceramiki, czasem trwale związane z wnętrzami. Jej autorstwa jest m.in. powstałe w 1953 r. antepedium i obramienie obrazu ołtarza w kaplicy bocznej przy prezbiterium oraz tympanon nad wejściem głównym - w kościele parafialnym pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Wraz ze swoją córką Dorotą Wszołek wykonała również, w technice polichromowanej majoliki, wystrój kaplicy Domu Księży Emerytów w Katowicach oraz prace związane z wystrojem kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu - dzielnicy Rybnika.

Bibliografia

Łukasz Konarzewski, Konarzewscy - bibliografia oraz archiwalia i inne źródła, Istebna, Na Śląsku Cieszyńskim, 2017, s. 22; L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 305-306.

Zobacz

  • [1] Film z cyklu A życie toczy się dalej TVP Katowice 2014, scenariusz i realizacja: Ewa Kozik, prowadzenie: Dagmara Drzazga, zdjęcia: Sławomir Chudowski; emisja 7 grudnia 2014 r. w TVP Katowice