Kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Koszarawie Bystrej: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(N)
 
(dr)
Znacznik: Usunięcie całej zawartości strony
 
Linia 1: Linia 1:
Koszarawa, miejscowość 20 km od Żywca, w dolinie rzeki Koszarawy, otoczona górami Lachów (1045 m n.p.m.) i Jałowiec (1111 m n.p.m.). To tu znajduje się jedna z najmniejszych i najwyżej położonych parafii [[Diecezja bielsko-żywiecka|diecezji bielsko-żywieckiej]].


Placówka franciszkanów z [[Franciszkanie - Panewniki|Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Panewnikach]] w Koszarawie, w przysiółku Bystra powstała dzięki wakacyjnym wyprawom duszpasterskim w Beskid Żywiecki. Była tu stała rezydencja kapłana z Prowincji WNMP i utworzono tu stały ośrodek duszpasterski. 29 czerwca 1985 metropolita krakowski [[Macharski Franciszek|kard. Franciszek Macharski]] powierzył ośrodek Prowincji Franciszkanów w Panewnikach. Parafię erygowano 1 września 1989. 4 października 1989 poświęcono blaszaną kaplicę, a wcześniej Msze św. odprawiano w tymczasowej kaplicy w domu prywatnym. W 1993 roku rozpoczęto budowę klasztoru, a w 1998 roku kościoła. Dom zakonny kanonicznie erygowano 28 czerwca 1995, a 4 października 2006 bp bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy poświęcił kościół. Dom służy gościom przybywającym na rekolekcje lub wypoczynek w góry.
Kościół i klasztor jest projektu mgr. inż. architekta Zdzisława Mikołajka, pochodzącego z Koszarawy.
Wystrój kościoła jest nawiązaniem do późnośredniowiecznych malowideł freskowych wykonywanych przez prekursorów malarstwa zachodnioeuropejskiego, takich jak Cimabue i Giotto. Ich twórczość była ściśle związana z franciszkańskim patronatem, a świadectwem są dzieła, które do dziś można podziwiać w sanktuariach franciszkańskich na całym świecie, szczególnie w Asyżu, będącym centrum kultu [[Św. Franciszek z Asyżu|św. Franciszka]].
W zamyśle autorki, mgr Małgorzaty Toborowicz, było przypomnienie echa hymnu na cześć Pana Boga zawartego w dziełach, których natchnieniem była osoba św. Franciszka.
W ścianie [[prezbiterium]] znajduje się obraz przedstawiający stygmatyzację świętego. Scena ta ilustruje najważniejszy moment życia św. Franciszka, kiedy to Pan Jezus w postaci serafina na Jego ciele "wypala pieczęć" swoich ran, jako dowód zjednoczenia z nim i świadectwo akceptacji Jego stylu życia - "Takim Cię chciałem mieć i takimi mają być Twoi duchowi synowie".
Pod względem formalnym wzorem do narysowania tej sceny była jedna z najstarszych grafik wykonanych na ten temat. [[Franciszkanie]] dołożyli wszelkich starań, aby to malowidło było wykonane w technologii al fresco, czyli jednej z najstarszych i najtrwalszych, a zarazem najtrudniejszych "farba wysycha razem z tynkiem" nakładana jest na mokry tynk w systemie dniówkowym.
Obramowaniem do postaci św. Franciszka są witraże ilustrujące "Hymn stworzenia". Ich tematem jest wszechświat, od głębin morskich poprzez szczyty gór aż ku słońcu i księżycowi, zatopiony w Łasce i Miłości Bożej. Wykonane są w tradycyjnej technologii witrażowej, czyli wycinane szkło barwione w masie, oprawione w ołów.
Pozostałe witraże, powstałe dzięki życzliwości fundatorów, nawiązują także do tematyki franciszkańskiej. Na chórze znajduje się witraż w kształcie Krzyża San Damiano, natomiast na zachodniej ścianie kościoła znajdują się witraże poświęcone kolejno: [[Jan Paweł II|św. Janowi Pawłowi II]], [[Św. Kinga|św. Kindze]], [[Św. Brat Albert|św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu]] oraz [[Św. Maksymilian Maria Kolbe|św. Maksymilianowi Marii Kolbe]].
Ołtarz soborowy, miejsce przewodniczenia i lektorium nawiązują do symboliki pierwotnej wizji świata; kamienie i ziemia, z której wszystko wyrasta, stąd za materiał posłużyły: skała, drewno i korzenie drzew.
Na ścianach przylegających do prezbiterium namalowano najbardziej ugruntowane ikonograficznie sceny z życia św. Franciszka i [[Św. Antoni Padewski|św. Antoniego]], wzorem dawnej "Biblii pauperum". Sceny te również wykonano w technice freskowej.
[[Droga Krzyżowa]] postaciowa namalowana na grubym płótnie naklejonym na deski, wkomponowana jest we fryz z surowego kamienia. Z prawej strony od wejścia do kościoła znajduje się za szybami kaplica [[Porcjunkula|Matki Bożej Anielskiej]], z freskiem Madonny z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu aniołów. Natomiast na lewo od wejścia znajduje się tryptyk składający się z trzech obrazów: centralnie wisi [[Jezu ufam Tobie - obraz|obraz Jezusa Miłosiernego]], po prawej obraz [[Św. Faustyna Kowalska|św. Siostry Faustyny]], a po lewej [[Św. Ojciec Pio|św. Ojca Pio]]. Poniżej, centralnie, na osobnej desce namalowany jest napis "Jezu ufam Tobie". Wszystkie te trzy obrazy namalowane zostały na dębowym blacie starego ołtarza, używanego w dawnej kaplicy przed powstaniem obecnego kościoła.
==Bibliografia==
Klasztor i kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, Franciszkanie, Panewniki 2011; Historia parafii w Koszarawie Bystrej; Bonawentura Krzemień OFM, Norbert Kubica OFM, Katalog Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Katowice: Prowincja WNMP Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów) w Katowicach Panewnikach, 2006, s. 59-60
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji bielsko-żywieckiej|Koszarawa Bystra]]

Aktualna wersja na dzień 22:07, 19 kwi 2024