Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 23:28, 12 lis 2019 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kudowa Kat1.jpg
Kudowa Kat2.jpg
Kudowa Kat3.jpg

Historia parafii

Parafia istnieje od około 1284 roku z ludnością napływową niemiecką, nazwa parafii Zakrze. Pierwszy kościół był drewniany. W 1420 roku w czasie najazdu, czescy husyci kościół spalili, a ludność częściowo wymordowali, reszta uciekła i parafia wygasła. Około 1470 roku wybudowano nowy, też drewniany kościół, a znalezioną - z poprzedniego kościoła - figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej umieszczono w ołtarzu głównym. W 1679 roku wybudowano nowy kościół z kamienia, który stoi do dziś. W 1725 roku powstała dzwonnica ze starym dzwonem z 1574 roku. Został on zabrany przez Niemców na cele wojenne w czasie I wojny światowej.

Parafia na nowo powstała w 1738 roku, ale istniała tylko do 1780 roku, a Zakrze od tej pory należało do parafii Lewin. W 1922 roku wznowiono parafię z Zakrzem i częścią Kudowy Zdroju. Cały Zdrój przyłączono do parafii w 1946 roku; parafia nazywała się Kudowa-Zdrój. Zdrój odłączono od parafii św. Katarzyny w 1969 roku tworząc parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kościół

Kościół znajduje się przy ulicy Kościelnej nad rzeczką Klikawą. Jest jednonawowy, nie ma określonego stylu, a wystrój barokowy. W latach 1982 - 1983 został rozbudowany i połączony z dzwonnicą. Na szczycie ołtarza głównego znajduje się mała figurka św. Katarzyny, którą wykonał rzeźbiarz ludowy, jej wieku nie można ustalić, ale, jak się przypuszcza, ma wiele setek lat. Na sklepieniu prezbiterium, w centrum znajduje się obraz Chrystusa Króla, po lewej stronie obraz św. Katarzyny, po prawej św. Wojciecha. Na sklepieniu, nawę kościoła zdobi sześć obrazów ze scenami ewangelicznymi. Wykonał je malarz Zbigniew Mil w 1997 roku. Wewnątrz kościoła na ścianach bocznych znajduje się 14 obrazów Drogi Krzyżowej. Chór zdobią organy piszczałkowe dziewięciogłosowe. Po lewej i prawej stronie ołtarza znajdują się figury św. Piotra z kluczami do nieba i św. Pawła z mieczem.

W 2003 roku przeprowadzono renowację i remont całego kościoła, m.in. zainstalowano dwa nowe dzwony.

Patrz również:

Bibliografia

Opracowanie własne, JM