Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju

Z e-ncyklopedia

Historia

Duszniki Leonarda11.jpg
Duszniki NSPJ22.jpg

Poprzedniczką miasta była słowiańska osada Duszniki. Dokładna data nie jest znana, ale nastąpiła już przed 1324 rokiem. Do 1595 roku Duszniki stanowiły prywatną własność i wchodziły w skład posiadłości ziemskich Homole. W 1648 roku zostały miastem królewskim, powoli rozbudowując się w II połowie XVII wieku. W tym czasie nabierały też znaczenia miejscowe źródła lecznicze.

Kościół

Kościół parafialny murowany wzniesiono w 1926 roku w stylu neoklasycznym. Wraz z nim wybudowano klasztor oo. franciszkanów. Projektantem całości budowli był architekt Alfred Trumpke. Kościół i klasztor do wysokości I piętra został wybudowany z bloków piaskowca. Klasztor w stanie surowym był gotowy do końca 1925 roku. Wiosną 1926 roku bracia zakonni przeprowadzili wszystkie prace instalacyjne, kowalsko - ślusarskie i część stolarskich. Wiele prac stolarskich wykonano w Nysie pod kierunkiem brata Edwarda Mansfelda. Konfesjonał i stacje Drogi Krzyżowej zostały wykonane przez Henryka Elsnera w Bytomiu. 28 sierpnia 1926 kościół i klasztor zostały poświęcone. W 1927 roku zakupiono organy, a brat Ferdynand Kempe wykonał figury świętych: Leonarda, Franciszka i Antoniego. Wyrzeźbił także balaski i ozdobił meble w zakrystii. 17 kwietnia 1972 klasztor otrzymał dekret Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu z 11 kwietnia 1972 erygujący kanonicznie parafię.

Kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dusznikach-Zdroju

Duszniki NSPJ11.jpg
Duszniki Leonarda22.jpg

Podlega parafii oo. franciszkanów. Decyzję o jego budowie podjęto w 1897 roku. Budowę rozpoczęto w 1899 roku, a ukończono w 1904 roku. Kościół jest w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Stoi na stoku góry, na tarasie. Prowadzą do niego kamienne schody od strony ul. Wojska Polskiego. Był restaurowany w 1974 i 2000 roku. W kościele uwagę zwraca stary witraż w prezbiterium. Kościół odniósł rany wojenne. 10 maja 1945 stacjonujący w klasztorze oddział kawalerii łotewskiej w służbie niemieckiej uciekając w kierunku Czech chciał odwrócić uwagę wkraczającej do Dusznik Armii Czerwonej. Zdetonowano wtedy amunicję w hali spacerowej, czego efektem było m.in. zniszczenie wieży kościoła oraz okien z pięknymi witrażami. Zniszczenia naprawiono w ciągu roku, a dziś uzupełnienia można rozpoznać po odmiennej kolorystyce cegieł. Msze święte odprawia się tu od maja do końca października.

Kościoły filialne

  • Lasówka, kościół pw. św. Antoniego, murowany, wybudowany w latach 1910 - 1912.
  • Mostowice, kościół pw. Narodzenia NMP, murowany, wybudowany w latach 1780 - 1782.
  • Zieleniec, kościół pw. św. Anny, zbudowany w latach 1901 - 1904 w stylu neoromańskim, o kasetonowym suficie. Konsekrowany w 1904 roku. W 1981 roku przy kościele wybudowano placówkę duszpasterską św. Bonawentury. Zajmuje się pracą misyjną, rekolekcyjną i duszpasterską.

Kaplica mszalna

  • Podgórze, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowana w 1707 roku, restaurowana w 1970 roku. Obok istniała niegdyś pustelnia.

Patrz również:

Bibliografia

Kronika parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju; rozmowa z proboszczem parafii o. Jarosławem Markiem Zatoką.