Kościół św. Piotra z Alcantary w Karvinie: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Linia 2: Linia 2:
== Kościół św. Piotra z Alcantary w Karvinie ==
== Kościół św. Piotra z Alcantary w Karvinie ==


Kościół św. Piotra z Alcantary znajduje się w dzielnicy Karviny noszącej nazwę Doły (Kopalnie). Został zbudowany w stylu barokowym w 1736 roku na miejscu wcześniejszego - z 1447 roku - drewnianego kościółka św. Marcina. Jego fundatorem był Franciszek Wilhelm Larisch. Kościół w 1759 roku konsekrował bp Filip Gothard Schaffgotsch. W ołtarzu głównym został umieszczony obraz patrona kościoła. Wewnątrz znajduje się też kamienna chrzcielnica z XV wieku.
Kościół św. Piotra z Alcantary znajduje się w dzielnicy Karviny noszącej nazwę Doły (Kopalnie). Został zbudowany w stylu barokowym w 1736 roku na miejscu wcześniejszego - z 1447 roku - drewnianego kościółka św. Marcina. Jego fundatorem był Franciszek Wilhelm Larisch. Kościół w 1759 roku konsekrował bp [[Schaffgotsch Filip Gothard|Filip Gothard Schaffgotsch]]. W ołtarzu głównym został umieszczony obraz patrona kościoła. Wewnątrz znajduje się też kamienna chrzcielnica z XV wieku.
Począwszy od 1854 roku spod kościoła wydobyto 27 pokładów węgla o całkowitej grubości 46,82 m. Kościół przechylił się i stąd też został przeznaczony do rozbiórki. Jednak w latach 1994-1997 przeprowadzono generalny remont i zabezpieczono obiekt. Budowla nazywana jest ''krzywym kościołem'' lub ''czeską Pizą'', bowiem do dzisiaj wskutek wydobycia węgla obniżyła się o 37 m i pochyliła o 6,8 stopnia. Została też wpisana do "Czeskiej księgi rekordów i osobliwości".
Począwszy od 1854 roku spod kościoła wydobyto 27 pokładów węgla o całkowitej grubości 46,82 m. Budowla mocno przechyliła się i stąd też została przeznaczona do rozbiórki. Jednak w latach 1994-1997 przeprowadzono generalny remont i zabezpieczono obiekt. Budowla nazywana jest ''krzywym kościołem'' lub ''czeską Pizą'', bowiem do dzisiaj wskutek wydobycia węgla obniżyła się o 37 m i przechyliła o 6,8 stopnia. Została też wpisana do "Czeskiej księgi rekordów i osobliwości".
Przed głównym frontonem kościoła znajduje się rzeźba Panny Marii stanowiąca dzieło kamieniarstwa ludowego z 1861 roku. Z prawej strony stoi kamienny krzyż z drugiej połowy XIX wieku. Po prawej stronie kościoła zostały postawione dwie mniejsze budowle sakralne. Jedna z nich to kaplica grobowa Fornerów.
Przed głównym frontonem kościoła znajduje się rzeźba Panny Marii stanowiąca dzieło kamieniarstwa ludowego z 1861 roku. Z prawej strony stoi kamienny krzyż z drugiej połowy XIX wieku. Po prawej stronie kościoła zostały postawione dwie mniejsze budowle sakralne. Jedna z nich to kaplica grobowa Fornerów.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 13:17, 14 lis 2017

Kościół św. Piotra z Alcantary w Karvinie

Kościół św. Piotra z Alcantary znajduje się w dzielnicy Karviny noszącej nazwę Doły (Kopalnie). Został zbudowany w stylu barokowym w 1736 roku na miejscu wcześniejszego - z 1447 roku - drewnianego kościółka św. Marcina. Jego fundatorem był Franciszek Wilhelm Larisch. Kościół w 1759 roku konsekrował bp Filip Gothard Schaffgotsch. W ołtarzu głównym został umieszczony obraz patrona kościoła. Wewnątrz znajduje się też kamienna chrzcielnica z XV wieku. Począwszy od 1854 roku spod kościoła wydobyto 27 pokładów węgla o całkowitej grubości 46,82 m. Budowla mocno przechyliła się i stąd też została przeznaczona do rozbiórki. Jednak w latach 1994-1997 przeprowadzono generalny remont i zabezpieczono obiekt. Budowla nazywana jest krzywym kościołem lub czeską Pizą, bowiem do dzisiaj wskutek wydobycia węgla obniżyła się o 37 m i przechyliła o 6,8 stopnia. Została też wpisana do "Czeskiej księgi rekordów i osobliwości". Przed głównym frontonem kościoła znajduje się rzeźba Panny Marii stanowiąca dzieło kamieniarstwa ludowego z 1861 roku. Z prawej strony stoi kamienny krzyż z drugiej połowy XIX wieku. Po prawej stronie kościoła zostały postawione dwie mniejsze budowle sakralne. Jedna z nich to kaplica grobowa Fornerów.

Bibliografia

A.Żukowski, D.Jakubczyk, Szlakami Zielonego Śląska 3 (u nas i za miedzą), Czerwionka-Leszczyny 2014