Kołodziej Piotr

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 07:38, 26 cze 2012 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (nowe)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kołodziej Piotr (1853-1931), poeta, autor sztuk teatralnych

Urodził się 15 lutego 1853 w Siemianowicach, w chłopskiej rodzinie Wojciecha i Pauliny z d. Opat . Po ukończeniu szkoły ludowej pracował jako robotnik w hucie. W 1883 roku został prezesem Związku Chrześcijańsko Ludowego, a od 1919 roku był członkiem Towarzystwa Oświaty im. św. Jacka. Napisał 29 sztuk teatralnych, najczęsciej wystawianych na Śląsku. Jego nazwisko znane było również w Poznaniu, bo tam również zapraszano go na występy. Na Śląsku jego sztuki teatralne zyskały większą sławę niż utwory Karola Miarki.

W roku 1882 wystawił swoją pierwszą teatralną sztukę, którą odegrał w Sali Schwetera w Siemianowicach Śląskich. Jej tytuł brzmiał: „Bogata wdowa, obrazek wiejski ze śpiewami w dwóch aktach”. Tekst tej sztuki znalazł się w pełnej wersji w czasopiśmie „Katolik”. Kolejną znaną sztuką, której autorem był Kołodziej był „Wycużnik”. Wystawiono go w 1892 roku w Katowicach. Twórczość Kołodzieja była ceniona również w kręgach kościelnych. W swoich twórczościach także poruszał aspekty wiary. Były także sztuki oparte na humorze, grotesce i alegorii. Jego utwory miały wydźwięk patriotyczny, które miały budzić i umacniać polską świadomość narodową. oceniał także wartość ludzkiej pracy, a także chciał aby ślązacy wyszlachetnieli i „ukochali cnotę”. Wszystkie sztuki pisane przez Kołodzieja miały jednak wprost lub pośrednio służyć budowaniu polskiej świadomości naodowej na Śląsku.

Bardzo ciekawymi jego utworami była „Walka o byt”, oraz cykl „Siedmiu grzechów głównych”, w których to opisywał poszczególne grzechy i przedstawiał je w różnych formach. Z pism które przysłużyły się Kościołowi, Piotr Kołodziej napisał m.in. „Bogu na chwałę”. Jeśli chodzi o działalność kościelną, Kołodziej był prezesem Związku Chrześcijańsko Ludowego. Duże znaczenie jego twórczość wywarła także w okresie Kulturkampfu. Najbardziej znanym utworem o tej tematyce jest „Powstanie ludu górnośląskiego”. Jednym z bohaterów był Wojciech Korfanty.

Kołodziej, widząc, że jego utwory cieszą się wielką popularnością zdecydował się w 1896 roku umieścić w czasopiśmie „Katolik” tekst informujący, że będące jego autorstwem sztuki można wystawiać na scenie tylko i wyłącznie za jego zgodą.

Zmarł 14 grudnia 1931. W Siemianowicach jedna z ulic nosi jego imię. Imię Piotra Kołodzieja nosi także jedna z siemianowickich szkół wyższych, Zespół Szkół Technicznych i ogólnokształcących MERITUM w Siemianowicach Śląskich.

Bibliografia

Z. Janeczek„Od Sancovic do Siemianowic”. Szkice z dziejów miasta i okolic, Katowice 1993, s. 91-92.