Klose Karol

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 15:21, 26 lip 2012 autorstwa Ewa09 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „==Klose Karol (1823-1902), proboszcz w Żyglinie i Jędrysku== Karol Klose urodził się 29 lipca 1823 roku w Lublińcu. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego wyraz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Klose Karol (1823-1902), proboszcz w Żyglinie i Jędrysku

Karol Klose urodził się 29 lipca 1823 roku w Lublińcu. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego wyraził chęć kontynuowania nauki i rozpoczęcia formacji w ramach studiów teologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 23 lat, dnia 2 sierpnia 1846 roku. Trzy lata później został mianowany proboszczem w Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żyglinie, w której piastował tę funkcję do 20 stycznia 1897 roku. Czas, na który przypada obejmowanie probostwa przez ks. Klose był okresem wzmożonej aktywności Żyglinian organizowanych przez proboszcza. W ciągu zaledwie kilkunastu lat w parafii powstały z jego inicjatywy aż trzy bractwa- św. Michała Archanioła (1879), Najświętszego Sakramentu Ołtarza i Żywego Różańca (1887), III Zakon św. Franciszka (1893) oraz Stowarzyszenie św. Rodziny (1894).

Szczególną uwagę poświęcał ks. Klose młodzieży. W trosce o ich wychowanie i prawidłową formację w czasach, gdy wielki problem w wielu śląskich rodzinach stanowiło zjawisko alkoholizmu, założył młody proboszcz, niemal od razu po swoim przybyciu do Żyglina, Towarzystwo św. Alojzego. Wraz z tą grupą wystawił przedstawienie teatralne "Posłąnie rajskie, czyli głupia baba". W 1896 roku z polecenia biskupa Koppa, proboszcza na stanowisku moderatora grupy zastąpiła osoba świecka, co było związane z prowadzoną przez pruskiego okupanta, antyklerykalną polityką.

Ks. Karol Klose był także budowniczym nowej plebanii w Żyglinie. Zajął się także modernizacją budynku kościoła oraz zakupił do niego dzwony. W niedługim czasie biskup wrocławski zlecił mu budowę plebanii w pobliskim Jędrysku. Z uwagi na to zadanie, ks. Klose zmuszony był do opuszczenia dotychczasowego miejsca przebywania na rzecz budowy probostwa i docelowo kościoła, co wiązało się z utworzeniem nowej parafii w Jędrysku. Kościół parafii jendryskiej- św. Józefa, został konsekrowany 14 sierpnia 1900 roku.

Ks. Karol Klose zmarł w wieku 79 lat, 8 marca 1902 roku w Jędrysku, gdzie został pochowany. W pogrzebie, obok rzeszy wiernych wzięło udział dwudziestu kapłanów. Mszy żałobnej przewodniczył proboszcz z Radzionkowa- ks. dziekan Józef Konietzko, a mowa pogrzebowa wygłoszona zostałą w dwóch językach- polskim, przez ks. Kacpra Orlińskiego z Żyglina oraz niemieckim, przez proboszcza parafii nakielskiej- Pawła Marxa.

Bibliografia

L. A. Hajduk, Towarzystwo św. Alojzego i żyglińscy kapłani, "Kronika Miasteczka Śląskiego", nr 12/2012, s. 4.