Klocek Tadeusz

Z e-ncyklopedia

Klocek Tadeusz (1926-1993), rektor kościoła w Grzawie

Urodził się 27 listopada 1926 w Kończycach Małych na Śląsku Cieszyńskim jako drugi syn Adolfa i Agnieszki z d. Bijok. Ojciec służył zawodowo w Wojsku Polskim - w stopniu starszego sierżanta - jako kapelmistrz orkiestry pułkowej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Kończycach Małych, do gimnazjum zaś we Frysztacie (na Śląsku Zaolziańskim ), a następnie do II Państwowego Liceum Koedukacyjnego o profilu matematyczno-przyrodniczym w Cieszynie. Egzamin dojrzałości zdał 11 czerwca 1947 w Cieszynie. 23 czerwca 1947 zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1952 z rąk bpa J. Bieńka w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Pierwsze kroki w służbie kapłańskiej skierował do Kończyc Małych, gdzie zastępował w charakterze wikariusza - substytuta proboszcza, ks. Jerzego Marekwicę. W sierpniu 1952 roku pełnił obowiązki tymczasowego wikariusza w Orzeszu. Po zastępstwach wakacyjnych udał się 7 września 1952 do Instytutu dla Księży w Katowicach-Załężu. W niedziele i święta w roku akademickim 1952-1953 pomagał w lokalii pw. św. Jacka w Ochojcu, a w dni powszednie w Chorzowie. Kuria diecezjalna w Katowicach w 1953 roku przydzieliła mu zastępstwa wakacyjne kolejno w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Ochojcu, Bobrownikach Śląskich i Radoszowach. W sierpniu 1953 roku brał udział w Kursie Duszpasterstwa Głuchoniemych w Katowicach. Od 1 września 1953 pracował jako wikariusz współpracownik w parafii NSPJ w Koszęcinie. Ks. Klocek prowadził również lekcje nauki religii w Lublińcu dla dzieci głuchoniemych.

W maju 1954 roku został wikariuszem parafii św. Mikołaja w Lublińcu, ale już we wrześniu t.r. skierowano go do parafii św. Mikołaja w Bielsku (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Organizował wtedy nabożeństwa dla głuchoniemych w I niedzielę miesiąca, brał udział w konferencji w Zakopanem, w czasie której ujednolicono system migów religijnych dla głuchoniemych, a jesienią 1956 roku przeprowadził „pierwsze w Polsce rekolekcje zamknięte dla głuchoniemych".

Kolejny dekret, z 13 sierpnia 1956, kierował ks. Klocka do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Katechizował w Zasadniczej Szkole Metalowej i Technikum Budowlanym w Międzyświeciu. Poza zajęciami katechetycznymi pomagał w duszpasterstwie parafialnym i specjalnym (głuchoniemi i upośledzeni). We wrześniu 1958 roku znalazł się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Chętnie służył pomocą parafiom sąsiednim, zwłaszcza w duszpasterstwie głuchoniemych. W czasie pobytu w Świętochłowicach przystąpił do egzaminu proboszczowskiego przedstawiając pracę pt. Duszpasterstwa głuchoniemych na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1961-1966 ks. Klocek był wikariuszem w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, gdzie pracował u boku proboszcza, ks. Bernarda Czakańskiego.

19 kwietnia 1966 został ustanowiony administratorem parafii św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym, w dekanacie bielskim. Dekret proboszcza przyjął 31 stycznia 1972. Od 15 sierpnia 1979 przebywał w Grzawie, gdzie był rektorem lokalii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Mieszkał gościnnie na probostwie w Miedźnej. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. Zamieszkał na ojcowiźnie w Kończycach Małych przy ul. Zagrodowej 33. Zmarł 31 maja. Eksportacja odbyła się w sobotę 5 czerwca 1993 w Kończycach Małych w obecności bpa Janusza Zimniaka, sufragana diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Klocek od 1982 roku był członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej. Do 1971 roku brał udział w redagowaniu Kalendarza Liturgicznego Diecezji Katowickiej (Ordo). Był zainteresowany zmianami w liturgii, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II. Podjął studia liturgiczne na kursie licencjackim w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1959-1965 organizował wyprawy rowerowe i kajakowe oraz obozy wędrowne dla młodzieży świętochłowickiej, knurowskiej i pszowskiej. Uczestniczył w Pierwszym Ogólnopolskim Obozie Młodzieżowym (1 - 8 lipca 1962). Pasjonował się również astronomią. Miał własne obserwatorium w Międzyrzeczu. Tutaj również przez cztery lata uczęszczał na kurs rolniczy, po którym otrzymał dyplom mistrza w zawodzie ogrodnik - warzywnik i rolnik.

Bibliografia

AAK Akta personalne ks. Tadeusza Klocka; Schematyzm 1953-1986; WA, 1993, nr 5, s. 251-255; GN 1993, nr 25, s. 15.