Klimek Franciszek

Z e-ncyklopedia

Klimek Franciszek (1928-1987), budowniczy

Urodził się 28 stycznia 1928 w Katowicach-Zawodziu w rodzinie Teodora Klimka, pracownika kolei państwowych, i Gertrudy z d. Śliwka. Jego matka była siostrą księży Emila i Jana Śliwki.

Przed wybuchem II wojny światowej ukończył pięć klas Szkoły Podstawowej. Szkołę Powszechną ukończył w 1942 roku w Katowicach-Zawodziu. W latach 1942-44 pracował w niemieckiej firmie budowlanej „Hoch-Tief” jako kreślarz budowlany. W 1945 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Katowicach i to Gimnazjum popołudniowe dla dorosłych ukończył w 1947 roku. Jednocześnie do października 1947 roku pracował w firmie ZUT ELEWATOR w Katowicach na stanowisku asystenta kierownika ruchu. W 1947 roku na podstawie egzaminu konkursowego, został przyjęty na pierwszy rok Wydziału Inżynieryjno-Budowlanego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1951 roku zdał egzamin dyplomowy i uzyskał tytuł inżyniera budowlanego, magistra nauk technicznych. Jeszcze przed obroną pracy dyplomowej od 1 czerwca 1950 rozpoczął pracę w „Miastoprojekcie” Katowice, w pracowni prof. Wasiłkowskiego. W tej pracowni jako specjalista do spraw konstrukcji budowlanych pracował do końca życia.

Na tak trudnym terenie, jakim z powodu dużego uprzemysłowienia oraz degradacji środowiska naturalnego jest dla budownictwa śląska ziemia, inż. Franciszek Klimek wykonywał obliczenia statyczne, niejednokrotnie nadzorując budowę osiedli, obiektów o świeckim przeznaczeniu jak i obiektów sakralnych. Do najważniejszych inwestycji o charakterze świeckim, w których realizacji brał udział jako konstruktor, należą: śródmieście Katowic z hotelem „Katowice”, Delikatesami, kinem Kosmos, zespołem szkół przy ulicy Tyszki, Pałacem Ślubów, Seperatorem, Zenitem, Superjednostką, Skarbkiem, Koszutka Galeriowiec, Koszutka Zachodnia, Osiedle Paderewskiego, Giszowiec, Zagórze i inne budowle.

Jego praca przy wznoszeniu obiektów sakralnych sięgają budowy kościoła Ducha Świętego w Chorzowie w 1956 roku. Od budowy tego obiektu, gdzie towarzyszyły ogromne trudności, a prace projektowe i konstrukcyjne prowadzone były niemal w konspiracji, połączone z przesłuchaniami, procesami, wyrokami a nawet więzieniem niektórych osób, datuje się współpracę Franciszka Klimka z Kościołem w dziedzinie budownictwa sakralnego. Inż. Klimek wykonywał obliczenia statyczne do projektów opracowanych przez architektów, w większości swoich współpracowników. Do obiektów, przy których brał udział Franciszek Klimek, oprócz wymienionego wyżej, zaliczamy:

  • Drogomyśl, MB Częstochowskiej, 1966 r. (obecnie diecezja bielsko-żywiecka)
  • Piotrowice, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko, 1970 r.
  • Mysłowice-Janów Miejski, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbe, 1971 r.
  • Boguszowice, Św. Barbary, 1973 r.
  • Jastrzębie Zdrój, NMP Matki Kościoła, 1974 r.
  • Piekary-Józefka, św. Józefa, 1974 r.
  • Golasowice, Narodzenia NMP, po pożarze drewnianego kościoła, 1974 r.
  • Wodzisław Śl., kaplica cmentarna, Podwyższenia Krzyża Świętego, 1975 r.
  • Bojszowy, NMP Uzdrowienia Chorych, 1976 r.
  • Halemba, Bożego Narodzenia, 1976 r.
  • Ochojec, Św. Jacka, 1977 r.
  • Katowice, Wniebowzięcia NMP, 1978 r.
  • Kosztowy, MB Częstochowskiej, 1980 r.
  • Knurów, MB Częstochowskiej, 1980 r.
  • Szopienice, MB Nieustającej Pomocy, 1981 r.
  • Rojca, Wniebowzięcia NMP, 1981 r.
  • Jastrzębie, Podwyższenie Krzyża Świętego, 1982 r.
  • Rusinowice, Znalezienia Krzyża Świętego i Św. Katarzyny, 1982 r.
  • Giszowiec, Św. Barbary, 1983 r.
  • Piaśniki, Najświętszego Serca Pana Jezusa, 1983 r.
  • Rybnik, Św. Jadwigi Śląskiej. 1983 r.
  • Tarnowskie Góry-Lasowice, Św. Katarzyny, 1985 r.

Wymienione budowle to w większości obiekty kompleksowe , stanowiące budowę kościoła, zaplecza katechetyczno-duszpasterskiego oraz probostwa. Klimek wykonywał również obliczenia statyczne dla innych diecezji. Do takich należą m.in. kościół w Bystrej Krakowskiej, w archidiecezji krakowskiej oraz kościoły we Wrzosowej i Lubojni w diecezji częstochowskiej.

Inż. Franciszek Klimek oprócz wykonywania obliczeń do nowo powstałych obiektów sakralnych i kościelnych wiele czasu poświęcał ratowaniu obiektów zagrożonych szkodami górniczymi. Nie sposób zliczyć wszystkich rad dawanych proboszczom borykającym się z usuwaniem szkód górniczych. Wspomnieć należy jednak wieże w Piekarach Śląskich, piekarskie kaplice na Kalwarii, kościół w Chropaczowie, który od 1964 roku był zamknięty, obecnie oddany do użytku. Często, w sytuacjach trudnych, występował jako ekspert reprezentujący diecezję na rozprawach w Okręgowej Komisji Szkód Górniczych. W czasie przenoszenia WŚSD z Krakowa do Katowic wykonywał wszystkie obliczenia statyczne adaptowanego budynku w Katowicach. W każdy wtorek brał udział w naradach inżynierów i księży zajmujących się remontem i adaptacją gmachu.

W 1983 roku podczas wizyty papieża Jana Pawła II, włączył się w budowę ołtarza na lotnisku. Gdy po wizycie papieża krzyż został przeniesiony do Skoczowa, Klimek wykonywał obliczenia fundamentu pod krzyż. Inż. Franciszek Klimek miał również swój udział przy wyposażeniu katedry Chrystusa Króla. Konstrukcja drzwi wejściowych z sześcioma płaskorzeźbami, przebudowa prezbiterium, konstrukcja zawieszenia dzwonów, metoda ogrzewania obiektu to niektóre z prac, w których brał udział. Brał udział w obradach I Synodu Diecezji Katowickiej.

Inż. Franciszek Klimek zmarł 20 lipca 1987. Mszy świętej przewodniczył bp Damian Zimoń, a koncelebrowało 35 innych księży.

Bibliografia

Wiadomości Archidiecezjalne, sierpień 1987, nr 8.