Kawecki Stanisław

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 22:30, 8 lip 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (N)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kawecki Stanisław OFM (1928-1995), imię zakonne Bronisław

Urodził się 29 sierpnia 1928 w Dworze Małe Dolcy, na Białorusi. W 1946 roku transportem Polaków przyjechał do Polski. Krótko przebywał w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i w pałacu biskupa chełmińskiego w Pelplinie. W 1946 roku wstąpił do franciszkanów. 2 lipca 1947 przyjął habit III Zakonu. Nowicjat I Zakonu rozpoczął 14 września 1948 w Panewnikach, otrzymawszy habit z rąk o. Innocentego Glenska, gwardiana panewnickiego, delegowanego przez o. Antoniego Galikowskiego. Profesję czasową złożył w Panewnikach 15 września 1949 na ręce o. Teofila Zawiei, magistra nowicjatu, a profesję wieczystą także w Panewnikach 15 września 1952 na ręce o. Hugolina Pieprzyka. W klasztorach Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pełnił funkcję furtiana, kościelnego i organisty. W 1980 roku na polecenie ministra generalnego wyjechał do Rzymu, gdzie pracował w Kolegium św. Antoniego. W 1986 roku wrócił do Polski, najpierw do klasztoru w Rybniku, potem w Chorzowie, gdzie przebywał do 1991 roku. W listopadzie 1991 roku ponownie wyjechał do Rzymu do Kolegium św. Antoniego. W 1992 roku wrócił do Polski i w tymże roku na kapitule prowincjalnej został wybrany gwardianem w Panewnikach, a w 1995 roku definitorem prowincjalnym. Zmarł 31 grudnia 1995 w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Ligocie. Pogrzeb odbył się 3 stycznia 1995 w panewnickiej bazylice przy bardzo licznym udziale współbraci z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Prowincji św. Franciszka. Koncelebrze pogrzebowej przewodniczył bp Gerard Bernacki, a homilię wygłosił prowincjał o. Damian Szojda. Spoczął w kwaterze franciszkanów na cmentarzu panewnickim w Ligocie.

Brat Bronisław miał zdolności hafciarskie i zainteresowania artystyczne. Dzięki jego staraniom został sporządzony katalog przedmiotów posiadających wartość artystyczną, znajdujących się w klasztorach Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Bibliografia

Opracowanie, MC, na podstawie: Prowincja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, Poczet zmarłych, 1995