Kapliczki i krzyże przydrożne w Zebrzydowicach

Z e-ncyklopedia

Kapliczki i krzyże przydrożne w Zebrzydowicach

  • kaplica przy ul. Zebrzydowickiej 180

Otynkowana kaplica pw. św. Jana Nepomucena, nakryta dwuspadowym dachem. Wzdłuż ścian ceglane pilastry. Drzwi i okna sklepione półkoliście. W obecnej postaci kaplica została odbudowana w 1928 roku. Na jej miejscu stał inny, XIX-wieczny obiekt, z którego pochodzi namalowany na blasze wizerunek patrona.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Granicznej, Kasztanowej, Dalekiej

Murowana kapliczka domkowa stojąca w ogrodzie prywatnej posesji. Postawiona na betonowym postumencie, posiada ostrołukowo zamkniete wejście. W częsciowo zamkniętej kratą wnęce figura Niepokalanego Poczęcia NMP.

  • kapliczka przy ul. M.Buhla

Drewniana kapliczka słupowo-szafkowa. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczetej.

  • kapliczka przy ul. Kosów

Drewniana kapliczka słupowo-szafkowa osadzona na betonowym słupku. W oszklonej wnęce wizerunek Serca Pana Jezusa.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Przedmieście i W.Pola

Drewniana kapliczka słupowo-szafkowa nosząca wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej. nakryta półokrągłym, metalowym daszkiem zwieńczonym krzyżem.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Krzywej, Granicznej, Zebrzydowickiej

Metalowa kapliczka słupowo-szafkowa postawiona po 1945 roku. Na skrzyżowaiu ramion ażurowego krzyża obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Poniżej niewielka, przeszklona wnęka z figurą św. Antoniego.

  • Boża Męka na skrzyżowaiu ulic M.Buhla i Sowiej

Boża Męka o jednoczęściowej podstawie. Gzyms podcięty, daszkowaty. Krzyż o ściętych krawędziach. Wnęka zwieńczona łukiem trójlistnym. Wewnątrz figura Matki Boskiej w pozie kontemplacji. Możliwy do odczytania jedynie rok fundacji - 1903.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej i Głównej

Polichromowana Boża Męka z 1916 roku. W ostrołukowo zamknietej wnęce figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Gzyms w formie płaskiego daszku. Na tablicy napis: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyścu/1916. Wokół ozdobny, kuty płotek.