Kapliczki i krzyże przydrożne w Zebrzydowicach

Z e-ncyklopedia
Zebrzydowice krzyz1.jpg
Zebrzydowice krzyz2.jpg
Zebrzydowice kapliczka1.jpg
  • kaplica przy ul. Zebrzydowickiej 180

Otynkowana kaplica pw. św. Jana Nepomucena, nakryta dwuspadowym dachem. Wzdłuż ścian ceglane pilastry. Drzwi i okna sklepione półkoliście. W obecnej postaci kaplica została odbudowana w 1928 roku. Na jej miejscu stał inny, XIX-wieczny obiekt, z którego pochodzi namalowany na blasze wizerunek patrona.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Granicznej, Kasztanowej, Dalekiej

Murowana kapliczka domkowa stojąca w ogrodzie prywatnej posesji. Postawiona na betonowym postumencie, posiada ostrołukowo zamknięte wejście. W częściowo zamkniętej kratą wnęce figura NMP Niepokalanie Poczętej.

  • kapliczka przy ul. M. Buhla

Drewniana kapliczka słupowo - szafkowa. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

  • kapliczka przy ul. Kosów

Drewniana kapliczka słupowo - szafkowa osadzona na betonowym słupku. W oszklonej wnęce wizerunek Serca Pana Jezusa.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Przedmieście i W. Pola

Drewniana kapliczka słupowo - szafkowa nosząca wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej. Nakryta półokrągłym, metalowym daszkiem zwieńczonym krzyżem.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Krzywej, Granicznej, Zebrzydowickiej

Metalowa kapliczka słupowo - szafkowa postawiona po 1945 roku. Na skrzyżowaniu ramion ażurowego krzyża obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Poniżej niewielka, przeszklona wnęka z figurą św. Antoniego.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic M. Buhla i Sowiej

Boża Męka o jednoczęściowej podstawie. Gzyms podcięty, daszkowaty. Krzyż o ściętych krawędziach. Wnęka zwieńczona łukiem trójlistnym. Wewnątrz figura Matki Boskiej w pozie kontemplacji. Możliwy do odczytania jedynie rok fundacji - 1903.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej i Głównej

Polichromowana Boża Męka z 1916 roku. W ostrołukowo zamkniętej wnęce figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Gzyms w formie płaskiego daszku. Na tablicy napis: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyścu / 1916 . Wokół ozdobny, kuty płotek.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Przedmieście i Krzywej

Pochodzący z drugiej połowy XX wieku krzyż o ażurowej konstrukcji. Została do niego przymocowana niewielka kapliczka szafkowa z figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowickiej i M. Buhla

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Ukrzyżowanego w formie figuralnej.

  • grota lourdzka

Wykonana z kamienia grota umieszczona tuż za kościołem. W środku wnęka ołtarzowa; obok metalowy świecznik. Po prawej stronie wnęka z figurą Matki Boskiej z Lourdes.

  • figura Matki Boskiej

Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej stojąca na daszku nad wejściem do kościoła. Umieszczona w szklanej gablocie.

  • figura Chrystusa

Kamienna figura Chrystusa Frasobliwego na placu kościelnym. Umieszczona na okrągłej, wykonanej z kamienia podstawie. Nad nią drewniane zadaszenie, przykryte piramidalnym daszkiem.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 154-158; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 344-345.