Kapliczki i krzyże przydrożne w Zawiści

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Wersja z dnia 11:03, 11 lut 2018 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawisc krzyz2.jpg
Zawisc krzyz1.jpg
  • kapliczka przy ul. Mikołowskiej

Okazała, murowana kapliczka słupowa z XVIII wieku. Przez ponad dwa wieki stała przy skrzyżowaniu ulic Centralnej i Pszczyńskiej. W 1994 roku, gdy uruchomiono stację benzynową Minkus-Tank, kapliczkę przeniesiono do przypałacowego ogrodu nieopodal Ośrodka Zdrowia.

  • kapliczka przy ul. Odrodzenia

Kapliczka słupowa, w 2000 roku ufundowana przez Antoniego i Małgorzatę Budniok. W środku wykonana z piaskowca figura św. Jana Nepomucena; przywieziona przez ks. Jana Grzegorzka, pierwszego proboszcza parafii w Zawiści.

  • kapliczka przy ul. Stara Szklarnia

Metalowa kapliczka szafkowa prawdopodobnie pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Zastąpiła wcześniejszą drewnianą, której fragment umieszczono w środku razem z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

  • kapliczka przy ul. Świętojańskiej

Kapliczka z pierwszej połowy XX wieku; ufundowana przez Józefa i Jadwigę Kurcok. Drewniana, nakryta dwuspadowym daszkiem, zamknięta przeszklonymi drzwiczkami. Wewnątrz ceramiczne figurki Matki Boskiej i Serca Pana Jezusa.

Wykonana z piaskowca; Boża Męka w 1867 roku ufundowana przez Józefa i Marię Warkocz. Pierwotnie stała obok budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Mikołowskiej. Po wypadku drogowym w latach 80. XX wieku, podczas którego została przewrócona przez nadjeżdżający samochód, przeniesiono ją na plac przykościelny i postawiono w pobliżu kościoła tymczasowego. Tam w 2013 roku została poddana renowacji. Na ścianie frontowej została umieszczona płaskorzeźba Matki Boskiej Bolesnej osadzona na profilowanej konsoli. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Fundatorzy Józef i Maria Warkocz proszą o modlitwę Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i Reja

Kamienny krzyż przydrożny z 1900 roku. W ostrołukowych niszach postumentu, z trzech stron zostały umieszczone figury Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana oraz św. Marii Magdaleny.

  • kamienny krzyż przy ul. Łąkowej

Pod krzyżem z 1897 roku znajdują się postacie Matki Boskiej, św. Jana oraz św. Franciszka. Na tablicy inskrypcyjnej widnieje napis: Boże, błogosław naszą ziemię. Proszę pobożnie, Ojcze Nasz i Zdrowaś za fundatorów . Krzyż wykonała firma K. Pokorny z Katowic.

Bibliografia

A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 333; A. Wiechuła, Porami roku malowane... Kapliczki i krzyże przydrożne Orzesza, Orzesze-Zabrze 2014, s. 53-56.