Kapliczki i krzyże przydrożne w Zawiści

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  • Murowana kapliczka z XVIII w. Przez ponad dwa wieki stała przy skrzyżowaniu ulic Centralnej i Pszczyńskiej. W 1994 roku, kiedy uruchomiono stację benzynową Minkus-Tank, kapliczkę przeniesiono do przypałacowego ogrodu nieopodal Ośrodka Zdrowia.
  • Krzyż z 1864 roku. Pierwotnie stał obok Szkoły Podstawowej przy ulicy Mikołowskiej. Po wypadku drogowym, podczas którego krzyż został przewrócony przez nadjeżdżający samochód, przeniesiono go na plac przykościelny. Krzyż jest zbudowany z piaskowca. U jego spodu znajduje się tablica ze słowami: Józef i Karolina Warkocz proszą o modlitwę Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario.
  • Kamienny krzyż z 1897 roku przy ulicy Łąkowej. Pod krzyżem znajduje się postać Matki Boskiej, św. Jana oraz św. Franciszka. Do krzyża jest dołączona tablica, na której widnieje napis: Boże, błogosław naszą ziemię. Proszę pobożnie, Ojcze Nasz i Zdrowaś za fundatorów.
  • Kamienny krzyż przydrożny z 1900 roku przedstawiający Bożą Mękę. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i Reja. Trzy ściany krzyża przedstawiają Matkę Bolesną, św. Jana oraz Marię Magdalenę.

Bibliografia