Kapliczki i krzyże przydrożne w Wyrach

Z e-ncyklopedia

Znakiem pobożności wyrskiego ludu są trzy krzyże kamienne i trzy masywne kapliczki wzniesione na terenie parafii. Ich prostota może świadczyć o tym, że wykonali je miejscowi kamieniarze.

  • kapliczka domkowa z 1 połowy XIX wieku, ul. Pszczyńska

Murowana kapliczka z czterospadowym daszkiem. Na szczycie daszku, na kwadratowej stopce znajduje się biała figurka klęczącego aniołka. Od frontu znajduje się łukowata wnęka zamknięta oknem. We wnęce znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pod okapem daszku jest Oko Opatrzności.

  • Murowana kapliczka domkowa z dwuspadowym daszkiem krytym dachówką, ul. Słoneczna

Od frontu znajduje się łukowata wnęka zamknięta kratą z figurką Matki Bożej Niepokalanej. 3. Murowana kapliczka domkowa z dwuspadowym daszkiem krytym dachówką, ul. Leszczynowa Od frontu znajduje się łukowata wnęka zamknięta kratą z figurką Matki Bożej Piekarskiej.

  • Figura św. Jana Nepomucena, ul. Dąbrowszczaków

powstała z XIX wieku, zbudowana na jednoelementowym postumencie, wysokim cokole daszkowatym gzymsie. W górnej części cokołu zamontowano metalowy lampion. Figura stoi na prywatnej posesji.

  • Boża Męka, ul. Dąbrowszczaków z 1860 r.

Na jednoelementowym postumencie fundatorzy wyryli napis : Ku Czci Panu Bogu Fund. Gmina Wyrska 1860. Na froncie cokołu płaskorzeźba Matki Bożej. Na profilowanym gzymsie znajduje się krzyż z kamienną figurą Chrystusa, W górnej części cokołu zamontowano metalowy lampion.

  • Krzyż - Boża Męka, ul. Pszczyńska

Kamienna figura Chrystusa na cokole zwieńczonym stożkowatym gzymsem.

  • Krzyż - Boża Męka z 1889, ul. Zbożowa

Na postumencie znajduje się drewniana tablica z odręcznym napisem: Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami Maryjo Królowo Polski módl się za nami którzy się do Ciebie uciekamy 1889. Na cokole znajduje się figura Matki Bożej. Na ozdobnym gzymsie stoi drewniany krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem i blaszana tabliczka INRI.

Bibliografia

za: [1] ; [2] dostęp 10 I 2019.