Kapliczki i krzyże przydrożne w Wilczy

Z e-ncyklopedia
  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i K. Miarki

Otynkowana, wzniesiona na planie kwadratu kaplica z końca XIX wieku; stojąca na tzw. Górce. Nakryta dwuspadowym dachem; nad kalenicą wieżyczka na sygnaturkę ozdobiona ażurowym krzyżem. Półkoliście zamknięte wnętrze obłożone cegłą - klinkierówką. Drzwi częściowo przeszklone. W środku obraz Matki Boskiej Królowej Polski. Częściowo otoczona ozdobnym, kutym płotkiem.

  • kapliczka przy ul. K. Miarki

Drewniana, ażurowa kapliczka zawieszona na drzewie. W środku figura św. Franciszka z Asyżu. Znajduje się w obejściu drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja.

  • kapliczka przy ul. K. Miarki

Drewniana, ażurowa kaplica. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Stoi w ogrodzie prywatnej posesji.

  • kapliczka przy ul. K. Miarki

Obłożona cegłą - klinkierówką kapliczka szafkowa; zawieszona na fasadzie piekarni Erwina Szymury. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

  • Boża Męka przy ul. K. Miarki

Boża Męka z 1883 roku stojąca w pobliżu drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja. Posiada trójstopniową podstawę. Wnęka zamknięta trójlistnie. W środku figura Matki Boskiej Bolesnej. Cokół zwieńczony podwójnym obramowaniem. Krzyż o ramionach zakończonych trójlistnie.

  • krzyż przy ul. K. Miarki

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Ukrzyżowanego w postaci figuralnej. W połowie wysokości krzyża półka na kwiaty.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic K. Miarki i Nieborowickiej

Krzyż wykonany z lastrico; ozdobiony ażurowym, metalowym krucyfiksem. W części przedniej wyryty napis: Boże błogosław rodzinom . Po bokach inskrypcje: Krzyż na cokole wykonano w 1928 roku podczas renowacji kościoła w Wilczy / w 2008 roku zdjęty z sygnaturki odrestaurowany z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w 2009 roku / poświęcony przez proboszcza ks. Bogdana Redera 25.5.2009 roku  ; Wdzięczni Panu Bogu za błogosławieństwo i opiekę nad rodzinami parafii / Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Oaza Rodzin Parafii św. Mikołaja w Wilczy 25.5.2009 r.

  • krzyż przy ul. Książenickiej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Ukrzyżowanego w formie figuralnej.

  • krzyż misyjny

Krzyż drewniany o prostych ramionach stojący po prawej stronie wejścia do kościoła pw. św. Mikołaja w Wilczy. Na belce poprzecznej napis: MISJE ; na podłużnej data 2010.

  • grota obok kościoła pw. św. Mikołaja

Wykonana z kamienia grota z figurami Matki Boskiej z Lourdes i św. Barnadetty. Po prawej stronie wmontowana płyta z inskrypcją: W 500-lecie Wilczy / parafianie 1986.

  • figura Chrystusa

Figura Chrystusa znajdująca się w otoczeniu kościoła pw. św. Mikołaja; umieszczona na betonowej kolumnie. Wokół rozmieszczone kwietniki.

Bibliografia

A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 323.