Kapliczki i krzyże przydrożne w Urbanowicach

Z e-ncyklopedia
Urbanowice krzyz2.jpg
Urbanowice krzyz1.jpg
  • Boża Męka, ul. Główna

Inskrypcja: Awe Maryja. Rok powstania 1917. Jest to polska inskrypcja naniesiona na starszą, niemiecką – jednak ta starsza jest praktycznie nieczytelna. Krzyż jest autorstwem słynnego kamieniarza z Katowic, Karola Pokornego (dwuspadowy daszek wieńczący cokół). Znajduje się na prywatnej posesji.

  • Boża Męka, ul. Serdeczna

Rok powstania 1807. Całość wykonana była z piaskowca. Jego niefortunna lokalizacja (znajduje się przy drodze), narażona jest na kolizję z pojazdami. Wskutek tego, przed dwudziestoma paroma laty, wykonany z piaskowca krzyż zastąpiono nowym, betonowym, który deformuje całość. Na cokole znajduje się płaskorzeźba Matki Bolesnej oraz setnika i Marii Magdaleny.

  • Boża Męka, ul. Oświęcimska 251

Inskrypcja: Gewidmet von Peter u(nd) Anna Spyra 1876. Krzyż jest prosty; choć cokół jest dłuższy niż sam krzyż. We wnęce cokołu znajduje się rzeźba Matki Bożej.

  • Boża Męka, ul. Cielmicka

Inskrypcja: Gewidmet von Johann u(nd) Anna Blachi 1877 (?). Dana inskrypcja, zwłaszcza jeśli chodzi o rok wystawienia, budzi wątpliwość, ponieważ 77 poprawiono odręcznie, czymś ostrym. Cokół krzyża przyozdobiony jest płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej.

  • Kapliczka św. Jana Nepomucena, ul. Stolarska 54

Znajduje się na prywatnej posesji, wśród bujnej roślinności. Jest to kapliczka czworoboczna, ze szklanymi drzwiami. W jej wnęce znajduje się figura św. Jana Nepomucena.

  • Kapliczka skrzynkowa Matki Bożej, ul. Główna 34

Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji. Jest drewniana i oszklona. W środku kapliczki znajduje się obrazek Matki Bożej z Dzieciątkiem, który ozdobiony jest białymi, sztucznymi różami. Całość pomalowana jest na kolor zielony.

  • Boża Męka, ul. Mysłowicka w Jaroszowicach

Inskrypcja: Gewidmet Johan u. Anna Noras 1816. W 2006 roku Urząd Miasta Tychy przeprowadził konserwację krzyża. Prócz inskrypcji na cokole krzyża, jest jeszcze jedna u jego podnóża: Darczyńczy Rodzina Drob Helena i Roman Drob.

  • Boża Męka, ul. Mysłowicka w Jaroszowicach

Inskrypcja: Gewidmet von Simon Loska aus Wygorzelle AM 28 Mai 1808.

  • Boża Męka, ul. Jaroszowicka na Wygorzelu

Inskrypcja: Gewidmet von Albert u. Marie Hrobok 1889.

  • Kapliczka skrzynkowa Matki Bożej, ul. Jaroszowicka na Wygorzelu

Kapliczka wykonana została z cegły i drewna. W środku, za oszklonymi drzwiami, znajduje się figura Matki Bożej Różańcowej oraz niewielki krzyż. Dach kapliczki pokrywają ciemno-czerwone gonty. Całość znajduje się na metalowym palu.

  • Kapliczka skrzynkowa Matki Bożej Fatimskiej, ul. Długa na Wygorzelu

Zawieszona jest na starym dębie. Jest oszklona i drewniana, posiada dwuspadowy daszek. W środku znajduje się figurka Matki Bożej Fatimskiej.

Bibliografia

M. Lipok-Bierwiaczonek, Przy śląskich drogach. Kapliczki i krzyże przydrożne na Górnym Śląsku, Katowice 1998; Informacje własne.