Kapliczki i krzyże przydrożne w Studzienicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(nowe)
Linia 1: Linia 1:
 
+
[[Plik:Studzienice1.jpg|thumb|right]]
 +
[[Plik:Studzienice2.jpg||thumb|right]]
 
*Kapliczka domkowa z 1882 r - Studzienice, ul. św. Jana Pawła II  140
 
*Kapliczka domkowa z 1882 r - Studzienice, ul. św. Jana Pawła II  140
 
Kapliczka jest w kształcie prostokąta. Od strony chodnika znajdują się drzwi drewniane, łukowato zakończone. W górnej części oszklone. Obok drzwi wisi mała kropielnica. Pod dwuspadowym dachem,krytym dachówką, nad wejściem jest  drewniany, stylizowany krzyż z datą 1882. W zwieńczeniu dachu – tabliczka z datą odnowienia kapliczki : 2001 . W linii szczytowej dachu znajduje się  sygnaturka z dzwonkiem. W bocznych ścianach -  łukowo zakończone okienka.
 
Kapliczka jest w kształcie prostokąta. Od strony chodnika znajdują się drzwi drewniane, łukowato zakończone. W górnej części oszklone. Obok drzwi wisi mała kropielnica. Pod dwuspadowym dachem,krytym dachówką, nad wejściem jest  drewniany, stylizowany krzyż z datą 1882. W zwieńczeniu dachu – tabliczka z datą odnowienia kapliczki : 2001 . W linii szczytowej dachu znajduje się  sygnaturka z dzwonkiem. W bocznych ścianach -  łukowo zakończone okienka.

Wersja z 18:12, 12 sie 2019

Studzienice1.jpg
Studzienice2.jpg
  • Kapliczka domkowa z 1882 r - Studzienice, ul. św. Jana Pawła II 140

Kapliczka jest w kształcie prostokąta. Od strony chodnika znajdują się drzwi drewniane, łukowato zakończone. W górnej części oszklone. Obok drzwi wisi mała kropielnica. Pod dwuspadowym dachem,krytym dachówką, nad wejściem jest drewniany, stylizowany krzyż z datą 1882. W zwieńczeniu dachu – tabliczka z datą odnowienia kapliczki : 2001 . W linii szczytowej dachu znajduje się sygnaturka z dzwonkiem. W bocznych ścianach - łukowo zakończone okienka. Wewnątrz w tylnej ścianie, we wnęce wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz mała figurki : św. Jana Nepomucena, Najświętsze Serce Pana Jezusa, św. Józef z Dzieciątkiem i Aniołek oraz zdjęcia : Najświętsze Serce Pana Jezusa i Najświętsze Serce Maryi. Z lewej strony obrazu stoi drewniany krzyż. W bocznych ścianach, we wnękach wiszą obrazy. Podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Kapliczka stoi na terenie prywatnej posesji, otoczona iglakami z wejściem od strony chodnik

  • Kapliczka domkowa z początku XX w. - Studzienice, ul. św. Jana Pawła II 101

Kapliczka jest w kształcie prostokąta. Od strony chodnika znajdują się drzwi drewniane, łukowato zakończone. W górnej części oszklone. Pod dwuspadowym dachem,krytym dachówką, nad wejściem jest wymurowany masywny krzyż z ramionami zakończonymi w koniczynkę. Pod stopką krzyża jest Oko Opatrzności w promieniach. Wewnątrz w tylnej ścianie, we wnęce wisi obraz Pan Jezus umiera na kryżu.Przed obrazem znajduje się ołtarzyk. Po bokach płytkie wnęki zwieńczone łukowo, z obrazami Madonny z Dzieciątkiem oraz świętej Barbary. Podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Kapliczka stoi na terenie prywatnej posesji z wejściem od strony chodnika.

  • Krzyż - Boża Męka z 1828 r. – Studzienice , ul. św. Jana Pawła II

Na jednoelementowej stożkowej podstawie ( bez napisów ) znajduje się cokół z wnękami. Od strony frontowej – figurą Najświętsze Serce Pana Jezusa. Z prawej strony jest figura św. Antoniego z Dzieciątkiem, a z lewej święty Jan Nepomucen . Cokół jest zwieńczony półkolistym gzymsem. Na gzymsie znajduje się krzyż z Chrystusem i tabliczką. Wnęki zwieńczone łukowo, zamknięte przeszklonymi drzwiczkami. Gzyms cokołu daszkowy, podwójny. Krzyż z figurką Chrystusa, z ramionami z zakończeniami w formie koniczyny. Krzyż nakryty daszkiem z blachy falistej. Krzyż stoi przy drodze w otoczeniu trzech starych lip i jest ogrodzony drewnianym płotkiem. Zarówno krzyż jak lipy, są mocno zarośnięte bluszczem.

  • Krzyż - Boża Męka z 1873 r. – Studzienice , ul. Bażantów 40

Na dwuelementowej podstawie przedzielonej stożkowym gzymsie znajduje się cokół z wnęką w której jest figura Matki Boskiej. Cokół jest zwieńczony półkolistym gzymsem. W górnej, wyższej części podstawy w płytkiej wnęce jest tablica fundacyjna: O wy wszyscy którzy przechodzicie przez drogę uważajcie i paczajcie jeżeli jaka boleść taka jest jak moja. Fdr. Józef Komraus R. P. 1873. Na gzymsie znajduje się krzyż z Chrystusem i tabliczką. U stóp krzyża na stopce jest postać klęczącej, płaczącej Marii Magdaleny. Krzyż stoi przy chodniku, otoczony jest ozdobnym, metalowym ogrodzeniem.

  • Kapliczka słupowa – Studzienice , ul. św. Jana Pawła II 25

Kapliczka słupowa – na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Daszek zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji.

  • Kapliczka kłodowa - Studzienice , ul. św. Jana Pawła II 177.

Kapliczka św. Huberta – jest to kapliczka wykonana w kłodzie drewna nakryta namiotowym daszkiem. Daszek zwieńczony drewnianym krzyżykiem.

  • Kapliczka słupowa – Studzienice , ul. Bażantów 12

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Pod daszkiem jest drewniany krzyż. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Kapliczka znajduje się przy rozwidleniu drogi. Całość jest w otoczeniu iglaków.

  • Kaplica skrzyniowa - Studzienice , ul. św. Jana Pawła II 97.

Na murowanym słupie o podstawie kwadratu znajduje się kapliczka – wszystkie ściany szklane z figurą Matki Boskiej Fatimskiej. Daszek brogowy zwieńczony metalowy krzyż. Kapliczka znajduje się na prywatnym terenie w otoczeniu ozdobnych roślin. Całość bardzo zadbana i estetyczna.

  • Kapliczka słupowa – Studzienice , ul. Bażantów – skrzyżowanie z ul. Lisią

Na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa wykonana z plastiku ( odnowiona ). Daszek dwuspadowy typu namiotowego jest zwieńczony krzyżem. Do słupa przymocowany jest wazon z kwiatami. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się witraż – św. Józef z Dzieciątkiem. Kapliczka znajduje się na prywatnym terenie w otoczeniu drzew i krzewów.

  • Kapliczka wnękowa - Studzienice , ul. św. Jana Pawła II 118.

We wnęce między oknami w bocznej ścianie domu znajduje się wnęka z figurami Świętych.

Bibliografia