Kapliczki i krzyże przydrożne w Rybnickiej Kuźni

Z e-ncyklopedia
Rybnicka Kuźnia, róg ulicy Kuźnickiej
Rybnicka Kuźnia, przy ul. Rybackiej
  • Kaplica przy ul. Rybackiej

Kaplica pw. Wniebozwięcia NMP została wzniesiona w 1922 roku na działce ofiarowanej przez Karola Palarza. Upamiętnia przyłączenie do państwa polskiego powiatu rybnickiego. Jej poświęcenia 15 sierpnia 1922 dokonał ks. Franciszek Brudniok. Na szczycie ściany frontowej znajduje się krzyż; nad wejściem natomiast wizerunek Trójcy Św. Namiotowy dach kaplicy - uszkodzony 26 stycznia 1945 przez radziecki pocisk czołgowy - ozdabia ażurowa wieżyczka. Do czasu wybudowania kościoła w Rybnickiej Kuźni znajdujący się tutaj dzwonek codziennie odzywał się na Anioł Pański; w maju wzywał na nabożeństwa majowe, w październiku zaś na różaniec. Kaplica zbudowana na planie prostokąta z półokrągłą absydą i dwuspadowym dachem. Poszczególne pola ścian rozdzielone ceglanymi obramowaniami. W szczycie ściany frontowej znak krzyża, a pod nim tzw. Oko Opatrzności.

  • Boża Męka przy ul. Rybackiej

Boża Męka wykonana z lastriko. Podstawa złożona z dwóch prostokątnych schodków. W zwieńczonej półokrągło wnęce figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Krzyż został ufundowany przez Roberta Michalskiego z Zamysłowa, który w ten sposób chciał upamiętnić swoją matkę Franciszkę (1869-1933). Znajduje się obok kaplicy pw. Wniebowzięcia NMP.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Rybackiej i św. Maksymiliana

Została postawiona w 1921 roku. Zastąpiła stojący wcześniej krzyż drewniany. Do czasu zbudowania kaplicy pw. Wniebowzięcia NMP tutaj gromadzili się mieszkańcy miejscowości na nabożeństwa majowe i różańcowe. Posiada dwuczęściową podstawę. Gzyms w formie czterospadowego daszku z wklęsłym profilem od spodu. W ostrołukowo zamkniętej wnęce figura Matki Boskiej Bolesnej.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic św. M.Kolbego i Kuźnickiej

Zbudowany z lastryko krzyż - pomnik upamiętnia ponad 30 ofiar marszu śmierci zamordowanych na terenie miejscowości w styczniu 1945 roku. Wcześniej stał tutaj krzyż drewniany, wiosną 1960 roku złamany podczas wichury. Ramiona krzyża zakończone prosto; poniżej przeszklona wnęka figuralna. Wewnątrz figura Matki Boskiej z Lourdes opleciona różańcem.

  • krzyż metalowy przy ul. Mglistej

Wykonany z metalu krzyż milenijny ufundowany przez Elektrownię "Rybnik" oraz okoliczne firmy. 9 września 2001 jego poświęcenia dokonał abp Damian Zimoń. Krzyż posiada zakończone okrągło ramiona; został osadzony w marmurowej podstawie.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Bez figury Ukrzyżowanego. Na belce poprzecznej napis MISJE ; na podłużnej daty - 1984, 1996, 2006.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 107-110; A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 281-282.