Kapliczki i krzyże przydrożne w Raszowcu

Z e-ncyklopedia

Kapliczki i krzyże przydrożne w Raszowcu

  • Boża Męka przy ul. Boguszowickiej 9

Kamienna Boża Męka z 1892 roku ufundowana przez Augustyna Mojzę i Jana Kaczmarczyka. Została postawiona w miejscu drewnianego krzyża z 1878 roku. Podstawa przechodząca profilem w cokół u góry obwiedziony listwą; nad nim ośmiolistne rozetki. W zamkniętej trójlistnie wnęce odlana z brązu figura Matki Boskiej z opuszczoną głową i rękami złożonymi w modlitewnym geście. Gzyms w formie fantazyjnie wygiętego, płaskiego daszku. Krzyż o ramionach zakończonych dwuspadowo. Powyżej wnęki niewielki krzyż jerozolimski z płaskorzeźba głowy Chrystusa i napisem Jerusalem. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Któryś cierpiał za nas rany/Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Wokół ozdobny, kuty płotek.

  • Grupa pod Krzyżem przy ul. Boguszowickiej 58

Okazałe przedstawienie Bożej Męki z 1897 roku; pochodzące z zakładu kamieniarskiego Franciszka Botora z Rybnika. Krzyż został ufundowany przez Wiktora Murę. Szeroka, dwuczęściowa podstawa podwójnym profilem przechodzi w trzyczęściowy cokół. Jego środkowa cześć została zakończona gzymsem w formie płaskiego daszku. Figury Matki Boskiej i św. Marii Magdaleny w bocznych częściach cokołu zostały umieszczone na płaskich daszkach. Krzyż o prosto zakończonych ramionach z ostrogami; ściętymi krawędziami. Na cokole dwie główki aniołków. Cokół zwieńczony trzema półkoliście zamkniętymi płycinami; na środkowej inskrypcja - Fundatorzi upraszają o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za Dusze w czyścu. Początkowo Boża Męka stała po przeciwnej stronie drogi. Na obecne miejsce przeniesiono ją w 1900 lub 1901 roku.


Bibliografia

A.Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku.Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s.104-105; A.Żukowski, A.Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s.256-257