Kapliczki i krzyże przydrożne w Radziejowie

Z e-ncyklopedia
Radziejow nepomucen1.jpg
Radziejow cmentarz1.jpg
  • kaplica przy ul. Trzech Krzyży

Murowana, otynkowana kaplica zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu; dach zwieńczony uskokowo; we wnęce figurka Matki Boskiej Różańcowej. Wokół drzwi ozdobna, ząbkowana listwa. Wewnątrz sklepienie kolebkowe. Kaplica wybudowana w 1897 roku. Wewnątrz dobrze zachowana figura św. Jana Nepomucena w kontrapoście. Obecny wystrój obiekt zyskał w latach 1997-98. 10 sierpnia 1997 kaplicę poświęcił ks. Antoni Odróbka.

  • Boża Męka przy ul. Spółdzielczej

Polichromowana Boża Męka z 1912 roku. Została ufundowana przez Antoniego i Józefę Heliosch. Wielostopniowa, masywna podstawa podwójnym profilem przechodzi w cokół. W zamkniętej półkoliście wnęce - w otoku z motywem wici roślinnych - figura Matki Boskiej z Lourdes. Na tablicy inskrypcyjnej wezwanie: Prosimy o pobożne Ojcze Nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyśćcu.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic A. Dygasińskiego i Rybnickiej

Kamienna, pomalowana farbą olejną stoi na granicy Radziejowa, Jankowic i Chwałowic. Pochodzi z 1897 roku. W trójlistnie sklepionej wnęce figura Matki Boskiej ze skłonioną głową. Krzyż o prostych ramionach z ostrogami. Na tablicy napis: Fundatorzi / upraszają o pobożny / Ojcze nasz / i Zdrowaś Marya / za Dusze w czyścu / 1897.

  • Boża Męka na cmentarzu

Boża Męka z 1886 roku ufundowana przez Jana Kuczerę. Podstawa przechodzi profilem w cokół przedzielony gzymsem. W półkoliście zamkniętej wnęce - w otoku z motywem wici roślinnych - figura Matki Boskiej wpatrzonej w dal. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Proszę o pobożny Ojcze nasz i zdrowaś Maryja za dusze zmarłe . po zniszczeniu przez wandali Bożą Mękę odbudowano, szczegółowo odtwarzając pierwotną rzeźbę.

  • Boża Męka przy ul. L. Okulickiego

Współczesna, pochodząca z 2014 roku marmurowa Boża Męka. Została postawiona na wykonanym z kamieni brukowych podwyższeniu. W prostokątnej wnęce otoczonej ramką, figura Matki Boskiej przytulającej do boku Chrystusa w wieku młodzieńczym. Napis inskrypcyjny: Zbawicielowi? mieszkańcy Radziejowa / A.D 2014 . Wcześniej w tym miejscu stał niewielki, drewniany krzyż o prostych ramionach.

  • krzyż przy ul. Trzech Krzyży

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Polichromowana figura Chrystusa. 1 czerwca 1963 został postawiony obok kaplicy.

  • krzyż przy ul. Trzech Krzyży

Współczesny krzyż drewniany osadzony na nieco szerszym cokole. Końcówki ramion rzeźbione. Ceramiczna, polichromowana figura Chrystusa osłonięta dwuspadowym daszkiem.

  • figura przy ul. A. Dygasińskiego

Figura św. Antoniego z Dzieciątkiem umieszczona w przeszklonej gablocie. Stoi na terenie prywatnej posesji.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 99-103; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 249-250.