Kapliczki i krzyże przydrożne w Pszczynie

Z e-ncyklopedia
Pszczyna-Lowiecka.JPG
  • Kapliczka, Pszczyna, ul. Katowicka

Na skraju pszczyńskiego parku, w zielonym otoczeniu drzew stoi od ok. trzech wieków skromna kapliczka typu „domkowego”, datowana na ok. XVIII wiek. Jest to mała budowla, otynkowana, murowana, przykryta dachem, okratowana od frontu. Krata kuta, posiada cechy neobarokowe. Wewnątrz znajdują się rzeźby przedstawiające Scenę Ukrzyżowania, z Matką Bożą i św. Janem. Przypuszcza się, że została wybudowana w miejscu spalonego w 1458 roku kościoła pw. Świętego Krzyża.

  • Boża Męka, przy starym cmentarzu w Pszczynie

Jak wynika z napisu na postumencie powstała w 1803 roku. W korpusie, od frontu został przymocowany obraz z postacią Matki Boskiej z złożonymi dłońmi, z głową umieszczoną w otoczce świętości. Na szczycie krzyża widoczny jest metalowy, pionowy, zwinięty u dołu kartusz, z wytartym już napisem “INRI”.

  • Kapliczka kłodowa, Pszczyna ul. Łowiecka

Wykonana w pniu drzewa w wydrążonej wnęce (w górnej części) ze świątkiem. Kapliczka jest nakryta daszkiem namiotowym, którego zwieńczeniem jest krzyż.

  • Kapliczka słupowa, Pszczyna ul. Katowicka 78A

Jest to trójelementowa wymurowana z kamienia kapliczka słupowa stanowiąca część ogrodzenia i znajduje się przy wjeździe do posesji z drogi. Dolna szersza i węższa środkowa są wymurowane na pełno, a trzecia (tej samej szerokości co dolna) jest z wnęką otwartą z przodu i tyłu. Wewnątrz wnęki znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego. Kapliczka jest przykryta daszkiem typu namiotowego.

  • Kapliczka słupowa, Pszczyna ul. Bieruńska 51

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Najświętsze Serce Pana Jezusa. Boki i dół kapliczki zdobione. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

  • Krzyż - Boża Męka, Pszczyna ul. Ofiar Oświęcimskich na tzw. Mycie.

Kamienny krzyż pochodzący z 7 kwietnia 1827, wykonano z piaskowca. Upamiętnia on Jubileuszowy Rok Święty, który ogłoszony został przez papieża Leona XII 27 maja 1824. Trwał on od 19 grudnia 1824 do 25 grudnia 1825. Na ziemiach polskich obchodzony był natomiast od września 1826 do 2 marca 1827. Na podstawie wyryto napis : ZFADOWANO ROKUIUBILUS=ZOWEMD:7KW1827. W 2019 roku krzyż został odnowiony.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM