Kapliczki i krzyże przydrożne w Polanicy-Zdroju

Z e-ncyklopedia
Polanica Antoni kaplica1.jpg
Polanica Krzyze2.jpg
Polanica Krzyze4.jpg
  • kapliczka przy ul. Kościuszki 10

XIX-wieczna, murowana kapliczka słupowa stojąca w obniżeniu potoku Wielisławka. Posiada dwukondygnacyjny postument. Zwieńczona kutym krzyżem. Wnęka zamknięta łukowo. W środku figura Matki Boskiej.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Baczyńskiego

Murowana kapliczka słupowa pw. św. Antoniego. Pochodzi z 1619 roku. Złożona z dwóch prostopadłościennych bloków zwężających się ku górze. W zwieńczeniu niewielka, półkoliście zamknięta wnęka; obecnie z figurą św. Antoniego w środku. Na szczycie kamienna kula z umieszczonym na niej współcześnie wykonanym krzyżem. W części dolnej kapliczki tablica z inskrypcją w języku niemieckim: Roku Pańskiego 1680 gmina Nowy Wielisław obrała za patrona św. Antoniego Padewskiego i złożyła ślubowanie obchodzić jego święto, bowiem 46 osób od zarazy zmarło.

  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Baczyńskiego

Murowana, otynkowana kaplica domkowa pw. św. Antoniego postawiona w 1928 roku na gruncie podarowanym przez Josefa Volkmera. Zbudowana na planie prostokąta, z tyłu zamknięta półkolistą absydą. Nakryta dwuspadowym dachem krytym gontem; zwieńczona wieżą z sygnaturką.

  • kapliczka przy polnej drodze dochodzącej do ul. Kościuszki

Posadowiona na kamiennym, kwadratowym cokole została zbudowana w II połowie XIX wieku. Dwukondygnacyjną budowlę wieńczy kamienna, w dolnej części sfazowana płyta. Na górze trapezoidalny postument z krucyfiksem. W półkoliście zamkniętej wnęce figura Chrystusa.

  • kapliczka słupowa

Złożona z dwóch kamiennych prostopadłościanów została postawiona w 1772 roku. W górnej części niewielka, półkoliście zamknięta wnęka, w której do lat 80. XX wieku znajdowała się kamienna Pieta. Obecnie została tam umieszczona figurka Matki Boskiej. Całość wieńczy cokolik z kulą i umieszczonym w niej krzyżem. Kapliczka została poddana renowacji w 2012 roku.

  • kaplica przy ul. Zdrojowej 40

Zbudowana na planie prostokąta; kryta dwuspadowym dachem pochodzi z końca XVIII wieku. Na elewacji frontowej znajduje się fresk z wyobrażeniem obecnego patrona - św. Wawrzyńca. W środku znajduje się figura św. Jana Nepomucena. W 1888 roku patronem kaplicy był św. Alojzy. Kaplica została poddana renowacji w 2011 roku.

  • kaplica przy ul. Bystrzyckiej 8

Murowana, otynkowana kaplica postawiona na planie prostokąta. Nakryta dwuspadowym dachem. W środku sklepienie kolebkowe. Nad wejściem - zamontowana wtórnie - tablica z napisem: Kto kocha Maryję na wieki nie ginie . W środku ołtarzyk. W jego centralnej części obraz Madonny trzymającej w objęciach Dzieciątko. Obok liczne obrazy i figurki. Kaplica została ufundowana na początku XX wieku przez Paula Pietscha, właściciela pobliskiego gospodarstwa.

  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Tranzytowej

Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny; wcześniej prawdopodobnie św. Rocha. Została postawiona po ustąpieniu epidemii z 1680 roku. Zbudowana na planie prostokąta; posiada półkolistą absydę i trójkątny szczyt zwieńczony wolutowymi spływami. Wejście umieszczone w zagłębieniu terenu zostało ujęte w kamienne węgary. Nad nim tablica z inskrypcją: Pod Twoją obronę uciekamy się . W środku neobarokowy ołtarz z figurą matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Obok liczne obrazki.

  • krzyż kamienny

W 1874 roku został ufundowany przez Franza Olbricha, właściciela pobliskiego gospodarstwa. Na tablicy inskrypcyjnej znajduje się napis w języku niemieckim: Przez mękę i śmierć Twoją dopomóż mi Jezu w każdej potrzebie / niech krew Twoja i cierpienie nie będą dla nas stracone . Kamienny postument został zwieńczony metalowym krzyżem.

  • nekropolia ewangelicka

Cmentarz ewangelicki w 1924 roku utworzony na gruncie odstąpionym przez zarząd uzdrowiska; zdewastowany po II wojnie światowej. Nekropolia częściowo została uporządkowana w 2006 roku. Z resztek ocalałych pomników utworzono aleję, na szczycie której umieszczony dawny nagrobek Kathe Fundner. Została w niego wkomponowana tablica z inskrypcją: Pamięci dawnych ewangelickich mieszkańców Polanicy Zdroju / ich prochy złożono tu do ziemi bożej przed 1946 rokiem . Wokół nekropolii zachowano pierwotny drzewostan.

Bibliografia

za:www.dolny-slask.org.pl