Kapliczki i krzyże przydrożne w Murckach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 4: Linia 4:


*Kapliczka Najświętszej Maryi Panny w Murckach
*Kapliczka Najświętszej Maryi Panny w Murckach
Znajduje się przy trasie szybkiego ruchu   Katowice – Tychy po prawej stronie, w lesie,  przed wjazdem do Murcek.  Jest to największa kapliczka znajdująca się w Murckach.  Na frontowej ścianie kapliczki znajduje się napis '' Pod Twój płaszcz się uciekamy ''.  W środku znajduje się figurka  Najświętszej Maryi Panny, a nad nią widnieje napis '' Ave Maryja ''. Poniżej figurki wisi obrazek  przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Według  inskrypcji znajdującej się w środku  fundatorem kapliczki jest Wiktor Knapczyk, któremu 30 listopada 1933 ukazała się w tym miejscu Najświętsza Panienka. Kapliczka zabezpieczona jest metalową kratą. Obok kapliczki znajduje się  kamienny głaz, na którym umieszczona jest granitowa płyta, a na niej napis '' Żal mi ludu. Bracia Trzeźwi bądźcie, czuwajcie nie znacie dnia ani godziny''.  
Znajduje się przy trasie szybkiego ruchu Katowice – Tychy po prawej stronie, w lesie,  przed wjazdem do Murcek.  Jest to największa kapliczka znajdująca się w Murckach.  Na frontowej ścianie kapliczki znajduje się napis: '' Pod Twój płaszcz się uciekamy ''.  W środku znajduje się figurka  Najświętszej Maryi Panny, a nad nią widnieje napis: '' Ave Maryja ''. Poniżej figurki wisi obrazek  przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Według  inskrypcji znajdującej się w środku  fundatorem kapliczki jest Wiktor Knapczyk, któremu 30 listopada 1933 ukazała się w tym miejscu Najświętsza Panienka. Kapliczka zabezpieczona jest metalową kratą. Obok kapliczki znajduje się  kamienny głaz, na którym umieszczona jest granitowa płyta, a na niej napis: '' Żal mi ludu. Bracia Trzeźwi bądźcie, czuwajcie nie znacie dnia ani godziny''.  


*Kapliczka skrzynkowa przy  ulicy Bielskiej
*Kapliczka skrzynkowa przy  ulicy Bielskiej
Linia 14: Linia 14:


*Krzyż w lesie murckowskim na rozstaju leśnych dróg  
*Krzyż w lesie murckowskim na rozstaju leśnych dróg  
Drewniany krzyż, na którym umieszczona jest rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego. Pod  nim zawieszony jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Po prawej stronie krzyża znajduje się granitowa płyta, na której widnieje napis '' Znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk. 2,34) Śladem naszych przodków podnosimy ten ZNAK aby po wieczne czasy przypominał, pocieszał  i umacniał JAK Chrystus A. D 1979''.  
Drewniany krzyż, na którym umieszczona jest rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego. Pod  nim zawieszony jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Po prawej stronie krzyża znajduje się granitowa płyta, na której widnieje napis: '' Znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk. 2,34) Śladem naszych przodków podnosimy ten ZNAK aby po wieczne czasy przypominał, pocieszał  i umacniał JAK Chrystus A. D 1979''.  


*Krzyż na hałdzie murckowskiej
*Krzyż na hałdzie murckowskiej
Linia 20: Linia 20:


*Przydrożny  Krzyż przy ulicy Bielskiej
*Przydrożny  Krzyż przy ulicy Bielskiej
Drewniany krzyż  z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego  znajduje się przy ulicy Bielskiej  w pobliżu kościoła [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach| Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach ]]. Krzyż ogrodzony jest  metalowym płotkiem.   
Drewniany krzyż  z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego  znajduje się przy ulicy Bielskiej  w pobliżu [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach|kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach ]]. Krzyż ogrodzony jest  metalowym płotkiem.   


*Kapliczka św. Barbary
*Kapliczka św. Barbary
Znajduje się na rynku w Murckach, a figurka św. Barbary pochodzi z cechowni zamkniętej już kopalni.  
Znajduje się na rynku w Murckach, a figurka św. Barbary pochodzi z cechowni zamkniętej już Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki".  
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Informacje własne autorki.
Opracowanie własne.
{{Kapliczki}}
{{Kapliczki}}
[[Kategoria: Kapliczki i krzyże przydrożne - M|Murcki]]
[[Kategoria: Kapliczki i krzyże przydrożne - M|Murcki]]

Aktualna wersja na dzień 14:52, 1 lis 2019

Murcki 01.jpg
Murcki 16 1.jpg
Murcki 06 1.jpg
  • Kapliczka Najświętszej Maryi Panny w Murckach

Znajduje się przy trasie szybkiego ruchu Katowice – Tychy po prawej stronie, w lesie, przed wjazdem do Murcek. Jest to największa kapliczka znajdująca się w Murckach. Na frontowej ścianie kapliczki znajduje się napis: Pod Twój płaszcz się uciekamy . W środku znajduje się figurka Najświętszej Maryi Panny, a nad nią widnieje napis: Ave Maryja . Poniżej figurki wisi obrazek przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Według inskrypcji znajdującej się w środku fundatorem kapliczki jest Wiktor Knapczyk, któremu 30 listopada 1933 ukazała się w tym miejscu Najświętsza Panienka. Kapliczka zabezpieczona jest metalową kratą. Obok kapliczki znajduje się kamienny głaz, na którym umieszczona jest granitowa płyta, a na niej napis: Żal mi ludu. Bracia Trzeźwi bądźcie, czuwajcie nie znacie dnia ani godziny.

  • Kapliczka skrzynkowa przy ulicy Bielskiej

Znajduje się po lewej stronie przy wjeździe do Murcek przy ulicy Bielskiej. Jest oszklona z dwuspadowym daszkiem. W środku znajduje się figurka Matki Bożej z dzieciątkiem. Nad nią umieszczony napis: Pod Twój płaszcz się uciekamy . Poniżej znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, na którym widnieje data 1995 i nazwisko fundatora. Kapliczka została zbudowana w 1995 roku, przez Leśniowskiego z Murcek, jako wotum dziękczynne za odzyskane zdrowie.

  • Kapliczka w lesie murckowskim

Kapliczka skrzynkowa drewniana z dwuspadowym daszkiem, oszklona umieszczona na dębie. W środku znajdują się 2 krzyże i figurka aniołka. Poniżej na drzewie zawieszony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

  • Krzyż w lesie murckowskim na rozstaju leśnych dróg

Drewniany krzyż, na którym umieszczona jest rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego. Pod nim zawieszony jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Po prawej stronie krzyża znajduje się granitowa płyta, na której widnieje napis: Znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk. 2,34) Śladem naszych przodków podnosimy ten ZNAK aby po wieczne czasy przypominał, pocieszał i umacniał JAK Chrystus A. D 1979.

  • Krzyż na hałdzie murckowskiej

Krzyż drewniany został umieszczony na wzniesieniu hałdy murckowskiej w 2010 roku na pamiątkę Drogi Krzyżowej ulicami miasta.

  • Przydrożny Krzyż przy ulicy Bielskiej

Drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego znajduje się przy ulicy Bielskiej w pobliżu kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach . Krzyż ogrodzony jest metalowym płotkiem.

  • Kapliczka św. Barbary

Znajduje się na rynku w Murckach, a figurka św. Barbary pochodzi z cechowni zamkniętej już Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki".

Bibliografia

Opracowanie własne.