Kapliczki i krzyże przydrożne w Kosztowach

Z e-ncyklopedia

Na terenie Kosztów znajduje się wiele kapliczek i krzyży przydrożnych. W większości są one zachowane w bardzo dobrym stanie. Kilka z nich zostało odrestaurowanych, a dwie całkowicie odbudowane. Przy kapliczkach do dziś są odprawiane nabożeństwa Dni Krzyżowych.

przy ul. Kosztowskiej
przy ul. Kubicy
  • Kapliczka przy ul. Walentego Kubicy.

Wprawdzie jest ona położona na terenie parafii Krasowy, lecz terytorialnie w dalszym ciągu należy do Kosztów (tzw. Stare Kosztowy). Jest to bardzo prosta kapliczka z I poł. XIX w. Położona jest na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie. Posiada również niewielki przedsionek. Kapliczka jest poświęcona MB Różańcowej. W środku znajdują się trzy ołtarze barokowe: główny ołtarz MB Różańcowej z jej wizerunkiem i figurkami dwóch aniołów po bokach oraz dwa boczne z obrazami „Stygmatyzacji św. Franciszka” i „Matki Bożej Pocieszenia z paskiem”. Wewnątrz znajduje się również murowana chrzcielnica z pokrywą rokokową (najprawdopodobniej przeniesiona z jakiegoś kościoła), dwa drewniane krzyże (ludowy i neogotycki), drewniany relikwiarz oraz ławki. Niegdyś w tej kapliczce odprawiane były nabożeństwa różańcowe oraz majowe.

  • Kapliczka przy ul. Kosztowskiej i Rymera

Pochodzi ona z XIX wieku. Historia tej kapliczki jest bardzo ciekawa, ponieważ w 1978 roku z powodu uszkodzenia kapliczki przez pijanego traktorzystę odbudowano ją. Jednak w 1998 roku rozebrano ją ze względu na zły stan techniczny. Nową kapliczkę wybudowano i poświęcono w 1999 roku. Jednak została ona przesunięte kilka metrów w stronę ulicy Rymera.

  • Kapliczka przy ul. Kosztowskiej (tzw. Imielińskie Morgi)

Kapliczka powstała w 1899 roku i została ufundowana przez rodzinę Kutzów. Ta kapliczka również została przeniesiona. Przyczyną było zwiększenie się zabudowań mieszkalnych. Dlatego pole, na której stała zostało drogą dojazdową do posesji. Wielokrotnie kierowcy dobijali do kapliczki, przez co jej stan techniczny zostawiał wiele do życzenia. Zdecydowano się przenieść ją w inne miejsce jednak nie zmieniając nic z jej wcześniejszego wyglądu. Wybudowanie nowej kapliczki miało miejsce w 1997 roku. Poświęcił ją bp Gerard Bernacki. Cały sprzęt oraz wystrój kapliczki został przeniesiony do nowego miejsca. W środku znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej otoczony dwoma kolumnami i uwieńczoną betlejemską gwiazdą.

Na terenie Kosztów znajduje się również kilka krzyży przydrożnych.

  • Krzyż przy ul. Zielnioka

Najstarszy krzyż na terenie Kosztów, który powstał w 1898 roku. Został on ufundowany przez Mikołaja Kubicę, a wykonany najprawdopodobniej przez K. Pokornego z Katowic. Jest zachowany w dobrym stanie. Niedawno został odmalowany.

  • Krzyż przy ul. Cmentarnej

Krzyż został ufundowany przez rodzinę Zielosko w początkach XX wieku. Znajduje się on naprzeciw cmentarza cholerycznego z 1831 roku. Obecnie jest tam las. W krucyfiks wbudowana jest również figura Matki Bożej Bolesnej. Ten krzyż również został niedawno odrestaurowany oraz ponownie ustawiono metalowe ogrodzenie.

  • Krzyż na skrzyżowaniu ul. Dzióbka i Kosztowskiej

Pochodzi z I poł XX w. Parę lat temu krzyż został odmalowany oraz wymieniono figurę ukrzyżowanego Chrystusa. W postumencie znajduję się figurka św. Teresy.

  • Krzyż prz ul. Kosztowskiej

Drewniany krzyż będący pamiątką pierwszej kaplicy, tzw. Folii. Stoi on w miejscu, gdzie niegdyś wierni gromadzili się na Mszy św., gdy na terenie parafii nie było jeszcze kościoła. Krzyż ten został parę lat temu przeniesiony w inne miejsce z powodu chęci jego usunięcia.

Patrz także: Kapliczka Gniłków w Kosztowach

Bibliografia:

I. Kontny, Kaplice, krzyże i figury przydrożne na terenie miasta Mysłowice, Mysłowice 2007; T. Wrona, Karty z dziejów Kosztów. Cz. I od czasów po roku 1921, Kosztowy 1998.