Kapliczki i krzyże przydrożne w Kłokocinie

Z e-ncyklopedia
Klokocin krzyz1.jpg
Klokocin kapliczka1.jpg
Klokocin5.JPG
  • Boża Męka przy ul. Dębowej

Kamienny krzyż z 1902 roku. Jednoczęściowa podstawa przechodzi w cokół płytką o esowatym przekroju. Na przedniej ścianie została zarysowana ramka, w której mieściła się tablica fundacyjna. Gzyms z szerokim wygięciem; pojedynczym profilem od dołu. Krzyż o ramionach zakończonych trójlistnie. We wnęce, na stopniu figura Matki Boskiej Bolesnej. Boża Męka otoczona ozdobnym, kutym płotkiem.

  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Komunalnej i Szybowcowej

Współczesna kapliczka o kształcie prostopadłościanu; pomalowana na niebiesko (dawniej obłożona sidigiem). Od frontu i z boku znajdują się przeszklone wnęki. We frontonowej mieści się figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

  • krzyż przy ul. Włościańskiej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach; sklejony z kilku części. Bez figury Ukrzyżowanego. Umieszczony na ceglanym cokole.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach; stojący po lewej stronie kościoła pw. św. Józefa. Na belce poprzecznej zostały umieszczone daty misji św. - 2009, 1997, 1988. Poniżej znajduje się tabliczka inskrypcyjna: OO. Franciszkanie 1980.

  • grota przy ul. Dębowej

Grota Matki Boskiej wykonana z kamiennych kręgów ozdobionych drobnymi kamykami. Wnętrze pomalowane na niebiesko. W środku, na niewielkim ołtarzyku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej; przed nią rzeźba aniołka. Grotę oplata bluszcz.

  • grota obok kościoła

Kamienna grota z umieszczonym wewnątrz obrazem Jezusa Miłosiernego. Po prawej stronie, w niewielkiej wnęce figura Matki Boskiej z Lourdes. Całość oplatają miliny.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 59-60; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 158.