Kapliczki i krzyże przydrożne w Jankowicach Pszczyńskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(foto)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 +
[[Plik:Jankowice Pszczynskie1.jpg|thumb|right]]
 
[[Plik:Jankowice Pszczynskie2.jpg|thumb|right]]
 
[[Plik:Jankowice Pszczynskie2.jpg|thumb|right]]
 
[[Plik:Jankowice Pszczynskie3.jpg|thumb|right]]
 
[[Plik:Jankowice Pszczynskie3.jpg|thumb|right]]
Linia 58: Linia 59:
 
Materiały własne autora.
 
Materiały własne autora.
 
{{Kapliczki}}
 
{{Kapliczki}}
[[Kategoria:Kapliczki i  krzyże przydrożne - J|Jankowice]]]
+
[[Kategoria:Kapliczki i  krzyże przydrożne - J|Jankowice]]

Aktualna wersja na dzień 18:10, 13 sie 2019

Jankowice Pszczynskie1.jpg
Jankowice Pszczynskie2.jpg
Jankowice Pszczynskie3.jpg
Jankowice Pszczynskie4.jpg
Jankowice Pszczynskie5.jpg
 • Kapliczka domkowa z 1835 r. - Jankowice, ul. Złote Łany 120

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Zarówno wejście jak i okna w bocznych ścianach mają łukowate zwieńczenie. W szczycie pod dachem zamurowana wnęka po oknie. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką, na szczycie której znajduje się metalowy krzyż. Drewniane drzwi do kapliczki przeszklone w górnej części. Pod tylną ścianą znajduje się ołtarzyk w stylu barokowym, z obrazem Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem i figurkami Matki Boskiej z Lourdes. W bocznych ścianach łukowo zwieńczone wnęki z krzyżami. Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji, z boku ogrodzona drewnianym płotkiem.

 • Kapliczka domkowa z ok. 1898 r. - Jankowice, ul. Baziowa przy ul. Kościelnej

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Krawędzie ścian, obramowania okien i pas wzdłuż dachu są zdobione filarkami. Z przodu linii szczytowej jest drewniana sygnaturka z dwoma okienkami. Sygnaturka jest zwieńczona metalowym krzyżem. Wejście do kapliczki i okienka w bocznych ścianach zwieńczone łukowo. W szczycie nad wejściem łukowo zwieńczona wnęka z obrazkiem Matki Boskiej. Wejście zamknięte drewnianymi drzwiami, z nieprzejrzystym szkłem w górnej części. We wnętrzu znajduje się ołtarzyk z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapliczka stoi na placu przy nowym kościele przy wjeździe na parking.

 • Kapliczka domkowa z pocz. XX w. - Jankowice, ul. Baziowa 12

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami. Wnętrze sklepione łukowo. Ściany i sufit są obite sklejką. Na półce pełniącej rolę ołtarza obraz Matki Bożej Piekarskiej. Kapliczka stoi w podwórku prywatnej posesji, ale wejście do kapliczki jest od strony drogi.

 • Krzyż - Boża Męka z poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 116

Postument składa się z jednoczęściowej podstawy, obecnie bez napisów, z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach trzy figury: na froncie Matka Boża, na prawym boku prawdopodobnie święty Franciszek i po lewej stronie święty Jan Ewangelista. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena klęcząca bokiem do krzyża, z twarzą zasłoniętą dłonią. Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać ukrzyżowanego Chrystusa, podobnie jak pozostałe postacie jest pomalowana. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI. Krzyż stoi na betonowej płycie, w ogrodzie, na terenie prywatnej posesji.

 • Krzyż - Boża Męka z I poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 121

Postument składa się z jednoczęściowej podstawy, obecnie bez napisów, z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnęce na wysuniętej poza lico cokołu na stopniu znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej. Na dosyć wysokiej stopce stoi krzyż z płaskorzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Krzyż stoi w ogrodzie na prywatnej posesji za ogrodzeniem.

 • Krzyż - Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany 43

Na betonowej płycie stanowiącej fundament stoi trzyczęściowy postument. Dwuczęściowa podstawa, obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę. Cokół z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach trzy figury: na froncie Matka Boża, na prawym i lewym boku postacie świętych. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena. Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę z postacią ukrzyżowanego Chrystusa. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI. Krzyż stoi na terenie cmentarza (tzw. „cmentarz szwedzki”)

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Złote Łany

Na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Boki zdobione. Pod daszkiem jest wycięty krzyż. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się przy drodze.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Baziowa 37

Na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Pod daszkiem jest krzyż i zdobienia. Na linii szczytowej znajduje się drewniany krzyżyk, a wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami obraz Najświętszego Serca Jezusa. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Złote Łany 59

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Złote Łany 34

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z podpisem: AVE MARYJA. Kapliczka znajduje się przy drodze. Pod daszkiem zdobienie. Z tyłu kalenicy krzyżyk. Całość wymaga konserwacji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Żubrów 42

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Żubrów 72 A

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Akacjowa 17 A

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się obraz Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Baziowa 25

Do kłody po drzewie przymocowana jest nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego oraz wazonik z kwiatami. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa - Jankowice, ul. Złote Łany 150

Na betonowym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na słupie wyryto napis: 1944. Kapliczka stoi przy drodze, wkomponowana w ogrodzenie.

Bibliografia

Materiały własne autora.