Kapliczki i krzyże przydrożne w Jankowicach Pszczyńskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(nowe)
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 +
*Kapliczka domkowa z  1835 r. -  Jankowice, ul. Złote Łany 120
 +
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Zarówno wejście  jak i okna w bocznych ścianach mają łukowate zwieńczenie. W szczycie pod dachem zamurowana wnęka po oknie. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką na szczycie której znajduje się metalowy krzyż.  Drewniane drzwi do kapliczki przeszklone w górnej części.
 +
Pod tylną ścianą znajduje się ołtarzyk w stylu barokowym , z obrazem Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem i figurkami Matki Boskiej z Lourdes. W bocznych ścianach łukowo zwieńczone wnęki z  krzyżami.  Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji, z boku ogrodzona drewnianym płotkiem.
  
 +
*Kapliczka domkowa z ok. 1898 roku  - Jankowice, ul. Baziowa przy ul. Kościelnej
 +
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Krawędzie ścian, obramowania okien i pas wzdłuż dachu są zdobione filarkami. Z przodu linii szczytowej jest drewniana sygnaturka z dwoma okienkami. Sygnaturka jest  zwieńczona metalowym krzyżem. Wejście do kapliczki i okienka w bocznych ścianach zwieńczone łukowo. W szczycie nad wejściem łukowo zwieńczona wnęka z obrazkiem MB. Wejście zamknięte drewnianymi drzwiami, z nieprzejrzystym szkłem w górnej części.  We wnętrzu znajduje się ołtarzyk z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapliczka stoi na placu przy nowym kościele przy wjeździe na parking.
 +
 +
*Kapliczka domkowa z pocz. XX w. - Jankowice, ul. Baziowa 12
 +
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem.  Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami.
 +
Wnętrze sklepione łukowo. Ściany i sufit są obite sklejką. Na półce pełniącej rolę ołtarza obraz Matki Bożej Piekarskiej.  Kapliczka stoi w podwórku prywatnej posesji, ale wejście do kapliczki jest od strony drogi.
 +
 +
*Krzyż - Boża Męka  z  poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 116
 +
Postument składa się z jednoczęściowej podstawy – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach stoją trzy figury : na froncie Matka Boża, na prawym boku prawdopodobnie święty Franciszek i na lewej stronie święty Jan Ewangelista. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena - klęczy bokiem do krzyża, z twarzą zasłoniętą dłonią.
 +
Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać ukrzyżowanego Chrystusa, podobnie jak pozostałe postacie jest pomalowana. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI .
 +
Krzyż stoi na betonowej płycie, w ogrodzie, na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Krzyż - Boża Męka z I poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 121
 +
Postument składa się z jednoczęściowej podstawy – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnęce na wysuniętej poza lico cokołu na stopniu znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej.  Na dosyć wysokiej stopce stoi krzyż  z płaskorzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę.
 +
Krzyż stoi w ogrodzie na prywatnej posesji za ogrodzeniem.
 +
 +
*Krzyż - Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany 43
 +
Na betonowej płcie stanowiącej fundament stoi trzyczęściowy postument. Dwuczęściowa podstawa – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę. Cokół z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach stoją trzy figury : na froncie Matka Boża, na prawym i lewym boku postacie Świętych. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena. 
 +
Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę z postacią ukrzyżowanego Chrystusa. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI .
 +
Krzyż stoi na terenie cmentarza. ( tzw.  „cmentarz szwedzki” )
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany
 +
Kapliczka słupowa – na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Boki zdobione. Pod daszkiem jest wycięty krzyż,Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się przy drodze.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Baziowa 37
 +
Kapliczka słupowa – na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Pod daszkiem jest krzyż i zdobienia. Na linii szczytowej znajduje się drewniany krzyżyk. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Najświętsze Serce Jezusa.  Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 59
 +
Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 34
 +
Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z podpisem : AVE MARYJA. Kapliczka znajduje się  przy drodze. Pod daszkiem zdobienie. Z tyłu kalenicy krzyżyk. Całość wymaga konserwacji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Żubrów 42
 +
Na drewnianym słupie wznosi się  kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Żubrów 72 A
 +
Na drewnianym słupie wznosi się  kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Akacjowa 17 A
 +
Na drewnianym słupie wznosi się  kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się obraz Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Baziowa 25
 +
Kapliczka słupowa – do kłody po drzewie przymocowana jest nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego oraz wazonik z kwiatami. Kapliczka znajduje się  na terenie prywatnej posesji.
 +
 +
*Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 150
 +
Na betonowym słupie wznosi się  kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na słupie wyryto napis : 1944. Kapliczka stoi przy drodze wkomponowana w ogrodzenie.
  
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
+
Materiały własne autora
 
{{Kapliczki}}
 
{{Kapliczki}}
 
[[Kategoria:Kapliczki i  krzyże przydrożne - J|Jankowice]]
 
[[Kategoria:Kapliczki i  krzyże przydrożne - J|Jankowice]]

Wersja z 08:48, 13 sie 2019

 • Kapliczka domkowa z 1835 r. - Jankowice, ul. Złote Łany 120

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Zarówno wejście jak i okna w bocznych ścianach mają łukowate zwieńczenie. W szczycie pod dachem zamurowana wnęka po oknie. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką na szczycie której znajduje się metalowy krzyż. Drewniane drzwi do kapliczki przeszklone w górnej części. Pod tylną ścianą znajduje się ołtarzyk w stylu barokowym , z obrazem Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem i figurkami Matki Boskiej z Lourdes. W bocznych ścianach łukowo zwieńczone wnęki z krzyżami. Kapliczka znajduje się na prywatnej posesji, z boku ogrodzona drewnianym płotkiem.

 • Kapliczka domkowa z ok. 1898 roku - Jankowice, ul. Baziowa przy ul. Kościelnej

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Krawędzie ścian, obramowania okien i pas wzdłuż dachu są zdobione filarkami. Z przodu linii szczytowej jest drewniana sygnaturka z dwoma okienkami. Sygnaturka jest zwieńczona metalowym krzyżem. Wejście do kapliczki i okienka w bocznych ścianach zwieńczone łukowo. W szczycie nad wejściem łukowo zwieńczona wnęka z obrazkiem MB. Wejście zamknięte drewnianymi drzwiami, z nieprzejrzystym szkłem w górnej części. We wnętrzu znajduje się ołtarzyk z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapliczka stoi na placu przy nowym kościele przy wjeździe na parking.

 • Kapliczka domkowa z pocz. XX w. - Jankowice, ul. Baziowa 12

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami. Wnętrze sklepione łukowo. Ściany i sufit są obite sklejką. Na półce pełniącej rolę ołtarza obraz Matki Bożej Piekarskiej. Kapliczka stoi w podwórku prywatnej posesji, ale wejście do kapliczki jest od strony drogi.

 • Krzyż - Boża Męka z poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 116

Postument składa się z jednoczęściowej podstawy – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach stoją trzy figury : na froncie Matka Boża, na prawym boku prawdopodobnie święty Franciszek i na lewej stronie święty Jan Ewangelista. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena - klęczy bokiem do krzyża, z twarzą zasłoniętą dłonią. Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać ukrzyżowanego Chrystusa, podobnie jak pozostałe postacie jest pomalowana. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI . Krzyż stoi na betonowej płycie, w ogrodzie, na terenie prywatnej posesji.

 • Krzyż - Boża Męka z I poł. XIX w. - Jankowice, ul. Złote Łany 121

Postument składa się z jednoczęściowej podstawy – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę i cokołu z wnękami z przodu oraz z boków. We wnęce na wysuniętej poza lico cokołu na stopniu znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej. Na dosyć wysokiej stopce stoi krzyż z płaskorzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Krzyż stoi w ogrodzie na prywatnej posesji za ogrodzeniem.

 • Krzyż - Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany 43

Na betonowej płcie stanowiącej fundament stoi trzyczęściowy postument. Dwuczęściowa podstawa – obecnie bez napisów z płytką wnęką na tablicę. Cokół z wnękami z przodu oraz z boków. We wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na stopniach stoją trzy figury : na froncie Matka Boża, na prawym i lewym boku postacie Świętych. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena. Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę z postacią ukrzyżowanego Chrystusa. Na szczycie krzyża duża tabliczka z napisem INRI . Krzyż stoi na terenie cmentarza. ( tzw. „cmentarz szwedzki” )

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany

Kapliczka słupowa – na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Boki zdobione. Pod daszkiem jest wycięty krzyż,Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się przy drodze.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Baziowa 37

Kapliczka słupowa – na betonowym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Pod daszkiem jest krzyż i zdobienia. Na linii szczytowej znajduje się drewniany krzyżyk. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Najświętsze Serce Jezusa. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 59

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 34

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z podpisem : AVE MARYJA. Kapliczka znajduje się przy drodze. Pod daszkiem zdobienie. Z tyłu kalenicy krzyżyk. Całość wymaga konserwacji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Żubrów 42

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Królowej Polski. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Żubrów 72 A

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Akacjowa 17 A

Na drewnianym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz znajduje się obraz Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Pod daszkiem jest krzyżyk. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Baziowa 25

Kapliczka słupowa – do kłody po drzewie przymocowana jest nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego oraz wazonik z kwiatami. Kapliczka znajduje się na terenie prywatnej posesji.

 • Kapliczka słupowa – Jankowice, ul. Złote Łany 150

Na betonowym słupie wznosi się kapliczka skrzynkowa. Kapliczka jest nakryta namiotowym daszkiem pokrytym blachą, zwieńczony drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na słupie wyryto napis : 1944. Kapliczka stoi przy drodze wkomponowana w ogrodzenie.


Bibliografia

Materiały własne autora