Kapliczki i krzyże przydrożne w Imielinie

Z e-ncyklopedia

Kapliczki

  • Kapliczka św. Jana Nepomucena
św. Jan Nepomucen

W imielińskim krajobrazie spotkać można jeszcze do teraz wiele przydrożnych krzyży i kapliczek, od okazałych do bardzo skromnych. Jedną z nich jest kapliczka św. Jana Nepomucena, wybudowana prawdopodobnie około 1870 roku. Jeśli poświęcono ją św. Nepomucenowi to musiała niegdyś stać nad jakimś strumieniem lub rzeczką, bo miejsce tego Świętego jest zawsze przy wodzie. Jest to budowla murowana, z kamienia łupanego, otynkowana i pomalowana na biało. Na ścianie frontowej kapliczki jest wnęka, pozostałe ściany stanowią tylko ślepe wnęki. Ściany kapliczki zakończone są trójkątnymi szczytami a dach - ostrosłupem. Kiedyś może w jednej z tych wnęk stała figurka św. Jana z wieczną lampką wskazującą drogę zbłąkanym wędrowcom. Kapliczka zbudowana została prawdopodobnie przez górników kopalni galmanu w połowie XIX wieku.

Krzyże przydrożne

  • Krzyż na Sarganach

Na tzw. Sarganach, w imielińskim lesie, jest stary cmentarz. W tym miejscu pochowani zostali zmarli w 1847 roku na cholerę mieszkańcy Imielina. Tam też, w 1872 roku gmina postawiła krzyż. Oryginalny napis na jego postumencie brzmi: "Tu spoczywają w Bogu ciała zmarłych na cholerę w r.1847. Postawił Gmina Imieliński w 1872 roku" . Powyżej, nad postacią Chrystusa Ukrzyżowanego, jeszcze jeden oryginalny napis: "szanuj chleb i czas". Obok krzyża znajdują sie dwie masowe mogiły, w jednej z nich spoczywają żołnierze niemieccy, którzy polegli w 1945 roku na terenie Imielina.

  • Krzyż na Kopcu

Usypany z ziemi "Kopiec Wolności" to miejsce, na którym postawiono obelisk, krzyż i płytę z napisem: "Pamięci poległych 1945 roku - społeczeństwo Imielina". Co roku, dzień po Zesłaniu Ducha Świętego, na kopcu gromadzą się mieszkańcy, by obchodzić "sobótkę" na kopcu. Po Mszy św. odprawionej tradycyjnie w kościele parafialnym, wszyscy udają się na kopiec. Tam odbywa sie nabożeństwo, a wieczorem zapalane jest ogromne ognisko i trwa zabawa do wieczornych godzin.

  • Krzyż na rozstaju dróg

Jednym z dobrze zachowanych, postawionych na rozstajach dróg, jest krzyż przy drodze imielińskiej, niedaleko Szkoły Podstawowej, na trasie z Mysłowic do Chełmu Śląskiego. Krzyż postawiono w 1925 roku, jego fundatorem jest Gmina Imielin.

  • Krzyż przy drodze Imielińskiej, bliżej Chełmu

W 1926 roku, postawiony został, ufundowany przez Gminę Imielin, drugi krzyż przy Imielińskiej, bliżej Chełmu. Oba krzyże są zadbane, zawsze przy nich stoją świeże kwiaty.

Inne

  • Obelisk powstańczy

W imielińskim lesie, daleko od głównej drogi, stoi obelisk. Miejsce to, dobrze zadbane, to miejsce przysięgi powstańców śląskich z 17 sierpnia 1919 Stąd wyruszali na bój. Obelisk upamiętniający ten fakt odrestaurowany został w 1995 roku przez działający wówczas w Imielinie Klub Gazety Polskiej.

Bibliografia