Kapliczki i krzyże przydrożne w Chwałowicach

Z e-ncyklopedia
Chwalowice krzyz2.jpg
Chwalowice krzyz1.jpg
Chwalowice krzyz3.jpg
  • kaplica przy ul. Kupieckiej

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej wzniesiona w 1895 roku. Do czasu poświęcenia w 1928 roku kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus pełniła rolę kościoła tymczasowego. W 1964 roku kaplica została przejęta przez kościół polskokatolicki. Od 21 stycznia 1992 na nowo stanowi własność parafii.

Obiekt otynkowany, zbudowany na planie prostokąta z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Na kalenicy murowane wieżyczki zwieńczone ażurowymi krzyżami. Nad dachem wznosi się drewniana wieżyczka na sygnaturkę. Z tyłu kaplicy znajduje się pięcioboczna, półokrągła absyda.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Tkoczów i Brzeziny Miejskie

Kapliczka słupowo-szafkowa stojąca na rozwidleniu dróg. Ma postać małej, prostokątnej szafki umieszczonej na betonowym słupku. W przeszklonej wnęce wizerunek Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

  • Boża Męka przy ul. Zwycięstwa

Boża Męka wykonana z ciemnego kamienia; mająca szeroką, dzieloną profilami na trzy części podstawę. Cokół mocno wysunięty poza obrys podstawy. Wnęka zamknięta półokrągło; ograniczona z obydwu stron kolumienkami. W środku figurka Matki Boskiej pomalowana na złoto. Na tablicy napis: Zbawicielowi w 2000 r. Chwałowiczanie. Boża Męka została otoczona ozdobnym, kutym płotkiem.

  • Boża Męka przy ul. Kupieckiej

Boża Męka o jednoelementowej podstawie przechodzącej profilem w cokół. Wnęka zwieńczona półokrągło; w środku figura Matki Boskiej. Wokół zdobienia w postaci wici roślinnych. Nie posiada tablicy inskrypcyjnej. Została otynkowana w kolorze szarym. Wokół ozdobny, kuty płotek.

  • Boża Męka przy ul. Śląskiej

Boża Męka z 1998 roku. Schodkowa podstawa przechodzi podwójnym profilem w cokół. Krzyż o prostych ramionach ustawiony na postumencie w formie piramidy ze ściętym krawędziami. Wnęka zamknięta półokrągło. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Jezu prowadź w III Tysiąclecie / 1998 Chwałowiczanie.

  • Boża Męka na placu kościelnym

Boża Męka stojąca po lewej stronie wejścia do kościoła. W zamkniętej ostrołukowo wnęce figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Gzyms ma postać czterospadowego daszku; kilkukrotnie profilowanego. Napisy na tablicy inskrypcyjnej zostały zatarte.

  • Boża Męka przy ul. Tkoczów

Boża Męka z 1913 roku. Posiada wnękę zamkniętą trójlistnie; w środku figura Matki Boskiej. Gzyms w formie łamanego daszku. Na tablicy napis: Któryś cierpiał za nas rany / Jezu Chryste zmiłuj się nad nami / 1913.

  • krzyż-pomnik przy ul. 1 Maja

Granitowe tablice z nazwiskami zamęczonych podczas II wojny światowej; ułożone w kształt krzyża otoczonego drutem kolczastym.

  • figura św. Teresy na placu kościelnym

Około 1,5 metrowa figura patronki kościoła stojąca niedaleko wejścia. Rzeźba została umieszczona w przeszklonej gablocie. Św. Teresa ubrana w habit trzyma w rekach krzyż i kwiat róży.

  • figura Chrystusa na placu kościelnym

Figura Chrystusa umieszczona na metalowym postumencie; stanowiąca zwieńczenie fontanny. Stoi po prawej stronie kościoła.

  • figura św. Ojca Pio na placu kościelnym

Wolno stojąca, odlana z brązu figura św. Ojca Pio; ustawiona na ceglanym postumencie. Święty w lewej ręce trzyma niewielki krzyżyk; prawą - w geście homiletycznym - wyciąga w kierunku wiernych.

  • figura św. Michała Archanioła na placu kościelnym

Wolno stojąca, odlana z brązu figura św. Michała Archanioła. Święty ma pod swoimi stopami szatana ku któremu kieruje miecz. W lewej ręce trzyma wagę.

  • figura św. Faustyny na placu kościelnym

Wolno stojąca; na postumencie kamienna figura św. Faustyny. Z dwóch stron, półkoliście została otoczona ceglanym murem; w środku którego znajduje się witraż z obrazem Jezu Ufam Tobie.

  • figura Chrystusa na skrzyżowaniu ulic Szulika i Obywatelskiej

Wolno stojąca figura Serca Pana Jezusa umiejscowiona na dużym głazie narzutowym; otoczona półokrągłym daszkiem. Z tyłu ozdobne listwowanie imitujące promienie.

  • aranżacja przestrzenna na placu kościelnym

Niezwykle sugestywna aranżacja przestrzenna unaoczniająca okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po prawej stronie znajduje się odlana z brązu wolno stojąca figura błogosławionego. Po przeciwnej stronie fragment kamiennego muru, w który wbił się Fiat 125p. Przed nim tablica z napisem: Zło dobrem zwyciężaj.

  • grota Matki Boskiej na placu kościelnym

Obok groty została umieszczona wolno stojąca figura anioła ze złożonymi rękami. Przed nią figurki klęczących dzieci.

  • grota przy ul. Tkoczów

Niewielka, wymurowana z kamieni grota. W środku figurka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej otoczona girlandą ze sztucznych kwiatów. Na podwyższeniu napis: O Maryjo witam.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 25-32; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 118-119.