Kapliczki i krzyże przydrożne w Brzęczkowicach

Z e-ncyklopedia
Brzeczkowice Kolejowa1.jpg
Brzeczkowice stoinskiego1.jpg
Brzeczkowice zietka1.jpg
  • Krzyż Męki Pańskiej (ul. Gen. Ziętka)

Krzyż Męki Pańskiej pochodzący z 1908 roku jest umieszczony na dwustopniowym postumencie. We wnęce znajduje się figura św. Anny, która naucza Maryję. Pod figurą znajduje się tablica inskrypcyjna z napisem: Fundatorami są: Szymon Mendera, Stanisław Michał Skulik, Jan Górnik, Franiczek Sporysek i ich żony. Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste Zmiłuj się na nami. Roku Pańskiego 1908. Krzyż wykonany jest w stylu neogotyckim z piaskowca, zaś pasyjka to odlew metalowy. Wymiary: wysokość ok. 6 metrów, zaś postument 70 x 90 centymetrów. Stan zachowania zabytku można ocenić jako dobry z nielicznymi ubytkami, a w partii gzymsu pęknięcia. Prace wykonane przy renowacji krzyża to między innymi przemalowania górnej części cokołowej, a także wtórne uzupełnienia. Zabytek znajduje się przy głównej ulicy przebiegającej przez Brzęczkowice. Otoczony jest metalowym ogrodzeniem, a przy nim rosną dwie stare lipy. Krzyż jest wpisany do rejestru zabytków.

  • Krzyż (ul. Stoińskiego 26)

Krzyż powstał około 1912 roku. Umieszczony jest na wysokim postumencie z wnęką od frontu, w której znajduje się figura Najświętszej Maryi Panny. Właściciel posesji, na której znajduje się zabytek informuje, że krzyż został ufundowany przez jego dziadka Walentego Paliona. Wykonany jest z cegły, tynku i sztucznych kamieni techniką murarską. Krzyż ma wysokość około 4 metrów. Stan zachowania obiektu jest oceniany jako bardzo zły. Zabytek wpisany jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

  • Kapliczka szafkowa z figurką św. Jana Nepomucena (ul. Kolejowa 29)

Kapliczka szafkowa jest wykonana z całości z drewna. Wysokość rzeźby św. Jana Nepomucena to około 60 centymetrów. Kapliczka poprzednio była zawieszona na starym dębie. Drzewo jednak zostało ścięte z powodu spróchnienia pnia. Została ona odrestaurowana przez stolarza Alojzego Magdziorza. Rzeźba mimo to posiada pęknięcia. Z tego co można zaobserwować, obecny stan wskazuje, że była ona przemalowywana. Kapliczka jest wpisana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chodzi o konserwację zabytku przydatne byłoby zdjęcie kolejnych warstw farby, impregnacja drewna i uzupełnienie ubytków.

  • Krucyfiks (ul. Kolejowa 34)

Powstanie krzyża datuje się na rok 1880 lub 1905. Wykonany jest z drewna. Obecny krzyż jest drugim postawionym na tym miejscu. Według właściciela posesji, dom został wybudowany około 1905 roku przez Piotra Hornika, który w tym samym czasie postawił przed domem krzyż. W 1989 roku został on wymieniony, zaś pasyjka została odnowiona. Sam krzyż ma około 4 metrów wysokości, zaś pasyjka ma długość około 1,2 metra. Krucyfiks jest wpisany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Według zapisków z Kroniki Parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach to: Najstarszy krzyż na terenie parafii Brzęczkowice. Wystawiony około roku 1880. Obecnie stoi na posesji państwa Bajer w prostej linii spadkobierców fundatorów. Znajduje się przy ul. Kolejowej. Obecny jest już drugim krzyżem na tym miejscu.

  • Krucyfiks (ul. Kolejowa pomiędzy numerami 72 a 82)

Krzyż wykonany jest z drewna. Według Kroniki Parafii Matki Bożej Bolesnej został on poświęcony 4 sierpnia 1946. Powstał na krótko przed II wojną światową, a obecny krzyż jest drugim stojącym na tym miejscu. Sam krzyż ma około 6 metrów, a pasyjka 1,2 metra. Jest on ogrodzony niskim, drewnianym płotkiem, a obok znajduje się jarzębina. Krucyfiks wpisany jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Na krzyżu umieszczona jest także tablica z wizerunkiem Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda informująca o tym, że: Nieopodal tego miejsca przy ulicy Kolejowej przyszedł na świat Sługa Boży ks. kard. August Hlond. A także dwie daty informujące o urodzeniu i śmierci księdza kardynała: 5 VII 1881 i 22 X 1948. Według zapisków pochodzących z Kroniki Parafii Matki Boskiej Bolesnej z 1946 roku: Dnia 4 VIII został poświęcony krzyż, który został ustawiony w pięknym miejscu przy drodze Kolejowej na parceli Pypłaczowej na Kolonii Podlaskiej. Właścicielka parceli dała pisemną gwarancję, że miejsca nikt nie naruszy, a Wojciech Werner, który mieszka niedaleko od nowego krzyża i który szczególnie zabiegał koło ustawienia tegoż krzyża, tak samo pisemnie zaręczył, że będzie się troszczył o należyte jego utrzymanie.

Bibliografia

I. Kontny, Kaplice, krzyże i figury przydrożne na terenie miasta Mysłowice, Urząd Miasta Mysłowice, 2007; Kroniki Parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach.