Kapliczki i krzyże przydrożne w Bojszowach

Z e-ncyklopedia
krzyż na cmentarzu, w miejscu spalonego kościoła
Bojszowy11.jpg
Bojszowy, św. Florian, 1758 r.
  • Krzyż drewniany, skrzyżowanie ulic Gaikowej i Kosmonautów

Krzyż drewniany , Bojszowy ul. Kosmonautów ( przy Gaikowej ) Wysoki krzyż ogrodzony drewnianym płotkiem z postacią Chrystusa i tabliczką z napisem INRI. Na krzyżu wyryto : RP 1994. Powyżej – ręce trzymające tabliczkę z napisem : MATKOM ŚLĄSKIM SYNOWIE. Całość wykonana z drewna. Został wykonany w 1994 roku przez Franciszka Ścierskiego.

  • Krzyż drewniany, skrzyżowanie ulic św. Jana i Pancerniaków

Krzyż znajduje się na prywatnej posesji. Figura Jezusa ukrzyżowanego i tabliczka z napisem INRI są wykonane z blachy i pomalowane Całość chroni dwuspadowy daszek.

  • Krzyż drewniany, ul. Gaikowa 4

Znajduje się na prywatnej posesji. Figura Jezusa wykonana została z blachy. Stoi w miejscu, gdzie wieś bierze swój początek.

  • Boża Męka, ul. św. Jana

Inskrypcja: Tę Bożą Mękę postawili czciciele Różańca św. roku 1893. Krzyż znajduje się przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Poniżej krzyża, we wnęce została umieszczona figura Matki Bożej.

  • Krzyż na cmentarzu parafialnym

Inskrypcja: Tu stał ołtarz główny starego kościoła bojszowskiego, który synowie Jana Bibersteina wybudowali r 1581, a który spalił się 14.6.1905. Krzyż w 1905 roku wykonał Karol Pokorny, kamieniarz z Katowic.

  • Boża Męka, ul. św. Jana 75

Na jednostopniowej podstawie znajduje się cokół z płaskorzeźbą Matki Boskiej. Na gzymsie jest stopa krzyża. Krzyż z figurą Chrystusa i tabliczką INRI wykonane z betonu – pomalowane. U stóp krzyża jest płaskorzeźba klęczącej Marii Magdaleny. Krzyż zadaszony dwuspadowym drewnianym daszkiem. Krzyż otoczony metalowym płotkiem. Prawdopodobnie została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku, w miejscu zbiorowej mogiły zmarłych na tyfus w latach 1844-1847.

  • Boża Męka, ul. Św. Jana 25

Podstawa jest 4 - elementowa. Na górnej najwyższej w płytkiej od frontu wyryty jest odręczny napis : „Któryścierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”. Z prawej wyryto : „ rok budowy 1882” W cokole znajdują się trzy łukowate wnęki z postaciami : od frontu - Matka Boska, na lewym boku św. Jan Ewangelista i na prawym Święty z lilią . Cokół zwieńczony gzymsem z wygięciami. Krzyż z figurą Chrystusa i tabliczką INRI wykonane z betonu – pomalowane. Krzyż stoi w ogrodzie prywatnej posesji, od ulicy odgrodzony płotem.

  • Boża Męka, ul. Gaikowa 47

Dwu stopniowa podstawa. W górnej części jest napis : ROK 1807. Na ścianach cokołu , na prostokątnych stopniach znajdują się płaskorzeźby: na frontowej ścianie Matka Boża, na prawym boku - św. Jan Ewangelista a na lewym boku setnik. U stóp krzyża na gzymsie klęczy Maria Magdalena.Ramiona krzyża zakończone w kształcie koniczyny. Postać Chrystusa i tabliczka z napisem INRI betonowe. Całość otoczona metalowym płotkiem. Według mieszkańców krzyż wystawili chłopi, jako dziękczynienie za zniesienie poddaństwa.

  • Boża Męka, ul. Jedlińska 24

Na jednostopniowej podstawie przykręcona jest tablica z napisem ; „ WEŹ*SWÓJ*KRZYŻ I NAŚLADUJ MNIE „. Cokół bez figur i ozdób. Na gzymsie jest stopka z pozłoconą czterolistną rozetą. Krzyż postacią ukrzyżowanego Chrystusa i tabliczka INRI -pomalowane. Krzyż stoi w ogrodzie prywatnej posesji, od ulicy odgrodzony płotem.

  • Kapliczka słupkowa św. Jana Nepomucena, ul. Gaikowa 59

Na betonowym słupie znajduje się skromna kapliczka ( betonowa ) z figurą św. Jana Nepomucena. Przed figurką znajduje się wazonik z kwiatami. Kapliczka znajduje się na prywatnym terenie. Całość wymaga konserwacji.

  • Kapliczka skrzynkowa Matki Bożej, ul. Jedlińska 111

Jest to prosta kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym daszkiem. Drzwiczki oszklone.. Została przybita do starego dębu. Jest oszklona, z dwuspadowym daszkiem, posiada małą latarenkę. W środku znajduje się obrazek i figurka Matki Boskiej Licheńskiej ( wcześniej był tu obrazek Niepokalanego Serca Maryi i figura MB ).Przed drzewem ułożone puzzle.

  • Figura św. Floriana, ul. Gaikowa

Na podsdtawie, na jej przedniej ścianie znajdują się dwie daty renowacji: 1935 i 1882 (Renovat. 1882). Cokół jest z obu stron ozdobiony esownicami. Na frontowej ścianie wyryto napis: SanCte FLorIane Protege nos et PaguM ab Igne Vastante CustoDI I.L.P.B. ( święty Florianie chroń nas i wieś od niszczycielskiego ognia ). Na cokole wyryty napis : SanCte FLorIane Protege nos et PaguM ab Igne Vastante CustodI (święty Florianie miej naszą wioskę pod swoją nieustanną opieką). Rok ufundowania figury opisany cyframi łacińskimi cyframi: MDCCLVIII - 1758. Całość otoczona drewnianym płotkiem.

  • Figura św. Jana Chrzciciela przy kościele

Inskrypcja: Wszelkie drzewo, które nie daje owocu dobrego, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Figura została wzniesiona w czerwcu 1907 roku, a wykonał ją Karol Pokorny z Katowic. Ówczesny ks. prob. Aleksander Spendel posadził w tym dniu jabłoń, która dopełniała treść napisu na cokole. Poświęcenie odbyło się w dniu odpustu ku czci św. Jana Chrzciciela.

  • Kapliczka - Bojszowy ul. Stalmacha 28

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurą Matki Boskiej z Lourdes.

  • Kapliczka - Bojszowy ul. Stalmacha 32

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurą św. Józefa z Dzieciątkiem.

  • Kapliczka słupowa , ul. Pancerniaków ( skrzyżowanie z ul. Brzozową )

Kapliczka słupowa – na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Lourdes. Do słupa przyczepiony jest wazon z kwiatami. Kapliczka jest otoczona drewnianym płotkiem za którym posadzone są iglaki. Przed kapliczką są puzzle. Dojście z chodnika trzema schodkami.

  • Kapliczka wnękowa, ul. Średnia przy Gaikowej

We wnęce, w bocznej ścianie domu znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes.

  • Kapliczka wnękowa, ul. Domowa 1

We wnęce pod dachem domu, w bocznej ścianie znajduje się figurka Matki Boskiej . Figurka jest bardzo zniszczona.

  • Figura św. Jana Nepomucena z XVIII w. - Jedlina, ul. Bojszowska

Figura stoi na kilkustopniowej podstawie. Wysoki cokół z płytą inskrypcyjną, na której jest napis : św. Janie Módl się za nami. Święty przyciska do piersi krucyfiks i palmę. Figura stoi na małym pagórku, na który prowadzi kilka schodów, przed dawnym dworem (obecnie ruina). Otoczenie figury wyłożono płytami chodnikowymi. Figurę, która stoi przed dawnymi stawami dworskimi grodzono drewnianym płotkiem.

  • Boża Męka, ul. Bojszowska w Jedlinie

Na trzystopniowym fundamencie zabudowany jest cokół z napisem : TAK BÓG UMIŁOWAŁ ŚWIAT 1947 . Nad napisem znajduje się krzyż. Gzyms – schodkowy. Krzyż z lastryko, postać Chrystusa pomalowana. Całość ogrodzona drewnianym płotkiem znajduje się przy drodze w polu.

  • Boża Męka, ul. Skromna 25 w Jedlinie

Na jednostopniowym fundamencie zabudowany jest dwuczęściowy cokół. W górnej jest napis : Oto Baranek Boży który gładzi grzechy świata Fundatorowie Marja i Paweł Norasz z Jedliny 1928. Gzyms w kształcie korony – w środku twarz Matki Boskiej. Krzyż stylizowany, postać Chrystusa wykonana z metalu pomalowana złotą farbą .

  • Kapliczka przy ul. Skromnej 14

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurą Matki Boskiej z Lourdes. Kapliczka jest oświetlona.

Bibliografia

A. Lysko, Bojszowy w XX wieku, Bojszowy 2002, s. 134; Informacje własne autorki; J. Górecki, Krzyże i kapliczki w pejzażu górnośląskim, Katowice 1999; M. Lipok-Bierwiaczonek, K. Lenartowicz, Kamienne krzyże przydrożne na Górnym Śląsku na przykładzie terenów miasta Tychy, [w:] Ziemia Śląska T.1, red. L. Szaraniec, Katowice 1988, s. 65-100.