Kapliczki i krzyże przydrożne w Łące

Z e-ncyklopedia
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Laka 02.jpg
Laka-04.jpg
Laka-01.jpg
Laka-03.jpg
Laka-05.jpg
  • Figura św. Antoniego z XIX w. - Łąka, ul. Turystyczna przy ul. Kasztanowej

Postać św. Antoniego znajduje się w dolnej części kapliczki brogowej. Święty Antoni trzyma małego Jezusa podającego mu jabłko. W górnej części znajduje się kapliczka z daszkiem zwieńczonym kopułą z krzyżem. Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz Świętej Rodziny. Na tylnej ścianie napis z metalowych liter: Matko Boża Módl Się Za Nami - Odnowiona za staraniem Ignacego Kapusty 1920 r. Cała kapliczka wykonana jest z metalu. Kapliczka stoi na rozdrożu ulic Turystycznej i Kasztanowej.

  • Kapliczka domkowa św. Anny z XIX w. - Łąka, ul. Turystyczna przy szkole

Kapliczka jest pokryta dwuspadowym dachem, zwieńczonym (nad wejściem) drewnianym krzyżem. W bocznych ścianach nieduże okienka zwieńczone łukowato. Wzdłuż krawędzi dachu zdobiony ząbkowany fryz. Na wysokości okapów biegnie dwuwarstwowy gzyms. W szczycie znajduje się płytka wnęka zwieńczona łukiem. Nad szczytem prosty, drewniany krzyż. Wejście do kapliczki to niewysokie drewniane drzwi zwieńczone łukiem. Górne części drzwi ozdobione metalową ratą. Wewnątrz na półce pełniącej rolę ołtarza znajduje się figura św. Anny uczącej małą Marię. Sklepienie łukowe, podłoga betonowa. Kapliczka stoi na trawniku przy drodze, w cieniu lipy. Wejście jest wybetonowane, gdzie ustawiono kwietniki.

  • Kapliczka domkowa Najświętszego Serca Pana Jezusa – Łąka, ul. Tysiąclecia

Kapliczka na planie prostokąta stoi powyżej drogi – na skrzyżowaniu ulic Tysiąclecia i Szymonowicza. Dwuspadowy dach pokryty blachą. Dojście do kapliczki jest po betonowych schodach. Zamiast poręczy są kwietniki. Duże, przeszklone drzwi są zwieńczone łukowato. Bezpośrednio przy bocznych i tylnej ścianie posadzono wysokie, gęste równo przycięte iglaki. Wewnątrz na frontowej ścianie wisi obraz Najświętsze Serce Pana Jezusa w otoczeniu licznych kwiatów.

  • Krzyż - Boża Męka z początku XIX w. - Łąka, ul. Turystyczna 19

Jednoelementowa podstawa jest postawiona na betonowej płycie. Na froncie podstawy jest prostokątna płytka wnęka z tablicą z inskrypcją: Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski jest doskonałym [Mt. 5.48]. Cokół połączony z podstawą płytą o wklęsłym profilu. Gzyms cokołu wielowarstwowy, w formie odwróconego grzybka. Na froncie cokołu znajduje się płaskorzeźba - figura Matki Bożej. Krzyż na prostej stopce ozdobionej ośmioramienną rozetką. Krzyż z ramionami zakończonymi w koniczynkę. Figura Chrystusa jest pozbawiona stóp. Kamienna tabliczka INRI z zatartymi literami. Krzyż stoi przed ogrodzeniem posesji, w cieniu starej lipy. Krzyż jest ogrodzony drewnianym płotkiem.

  • Krzyż - Boża Męka z 1840 r. - Łąka, ul. Turystyczna – skrzyżowanie z ul. Wiejską

Jednoelementowa podstawa na której jest wyryty napis fundacyjny : Fundatorzy Szyszka Szymon Bartecki Marcin 1840. Na krawędzi poniżej tablicy wyryta data 1840. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Na froncie cokołu jest płaskorzeźba - upadek Chrystusa pod krzyżem. Stopka krzyża jest ozdobiona ośmio-listną rozetką. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Figura Chrystusa to betonowa płaskorzeźba. Tabliczka INRI jest umieszczona wysoko, skośnie. Krzyż stoi na skarpie ponad skrzyżowaniem dróg Turystycznej i Wiejskiej, otoczony metalowym płotkiem. Wokół krzyża posadzono lipy.

  • Kapliczka słupowa z 1880 r. - Łąka, ul. Turystyczna przy ul. Wierzbowej

Podstawa kapliczki jest dwuczęściowa. Na froncie szerszej podstawy znajduje się tabliczka z datą 1880. Słup zwieńczony gzymsem o odmiennym profilowaniu Na gzymsie jest kapliczka skrzynkowa nakryta dwuspadowym, namiotowym daszkiem. otwarta od frontu. Wewnątrz za szybą znajduje się obraz MB Częstochowskiej. W szczycie nad wnęką łukowa płycina. Na szczycie kapliczki, na kopulastej stopce znajduje się prosty metalowy krzyż. Kapliczka stoi przy drodze w otoczeniu lip.

  • Kapliczka słupowa – Łąka, ul. Turystyczna 42

Na drewnianym słupie znajduje się drewniana, otwarta z przodu kapliczka skrzynkowa nakryta dwuspadowym, namiotowym daszkiem. Wewnątrz znajduje się oszklony obraz Chrystusa. Kapliczka znajduje się za ogrodzeniem na prywatnej posesji. Kapliczka została postawiona w lipcu 1928r. jako wotum wdzięczności – rolnik przeżył wypadek drogowy.

  • Kapliczka słupowa – Łąka, ul. Turystyczna 50

Na szerokim, wysokim o kwadratowej podstawie znajduje się kapliczka skrzynkowa, otwarta z przodu, nakryta czterospadowym – brogowym daszkiem. Słup od kapliczki jest oddzielony szerszym gzymsem. Wewnątrz znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego. Do słupa przymocowana jest tablica w kształcie rozwiniętego zwoju papieru z napisem : CHCĘ CI DZIĘKOWAĆ ZA TWĄ DOBROĆ PANIE O PROSIĆ O WIECZNE ZMIŁOWANIE Całość wykonana z drewna jest bardzo estetyczna. Kapliczka znajduje się za ogrodzeniem na prywatnej posesji.

  • Kapliczka słupowa „Na Maderze” - Łąka, ul. Wierzbowa

Na wysokim betonowym słupie znajduje się kapliczka skrzynkowa nakryta dwuspadowym, namiotowym daszkiem zwieńczonym kilkuelementową kopułą z krzyżem. Do słupa przymocowany jest lampion. W kapliczce za szybą znajduje się obraz – Siedem mieczy boleści.

Bibliografia

Opracowanie własne.