Kaplica akademicka pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Rybniku

Z e-ncyklopedia
kaplica akademicka w Rybniku
kaplica akademicka w Rybniku
kaplica akademicka w Rybniku

Historia

Kaplica akademicka pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein, należy do zabudowań Kampusu Akademickiego w Rybniku mieszczącego się przy ul. Rudzkiej. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada powierzchnię ok. 67 m2 i składa się z kaplicy, dwóch pomieszczeń pomocniczych oraz przedsionka. Kaplica jest codziennie otwarta dla studentów. Każdego dnia o godzinie 7:30 odprawiana jest w niej msza święta.

Dzisiejszy Kampus Akademicki mieści się w dawnych budynkach pierwszego rybnickiego szpitala. Lecznica, zwana Knappschafts lazarett Rybnik, stanowiąca własność Spółki Brackiej z Tarnowskich Gór, została zbudowana w 1857 roku. Leczono w niej pracowników przemysłu górniczo-hutniczego. Budynki pełniły swą pierwotną rolę aż do 2000 roku, kiedy to szpital został przeniesiony do nowego gmachu w Orzepowicach. Po likwidacji szpitala, miejscowe władze stanęły wobec dylematu, jak zagospodarować pozostały kompleks. Wszystkie budynki posiadają jeden styl architektoniczny. Pojawił się pomysł rewitalizacji byłego szpitala i utworzenia w tym miejscu nowoczesnego kampusu akademickiego. Szybko rozpoczęto prace adaptacyjne obiektów dla Zespołu Szkół Wyższych, który stworzyły trzy wiodące państwowe uczelnie naszego regionu: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny. W roku akademickim 2000/2001 w wyremontowanych gmachach naukę rozpoczęli pierwsi studenci.

Ze wszystkich obiektów poszpitalnych tylko jeden pozostał niewyremontowany i niezagospodarowany. Była to kaplica przedpogrzebowa wraz z prosektorium. Przez klika lat coraz bardziej niszczała i szpeciła odnowione oblicze rybnickiego kampusu. Gdy w 2006 roku duszpasterzem akademickim został ks. dr Rafał Śpiewak, w jego głowie zrodził się pomysł zagospodarowania tego obiektu, jako kaplicy akademickiej służącej studiującej tu młodzieży. Sakralna architektura tego budynku w dużej mierze przesądzała o jego przeznaczeniu. Rozpoczął się proces przygotowania projektu i pozyskania funduszy na to dzieło. Dopiero w 2009 roku udało się uzyskać dotację miasta i przystąpić do realizacji stworzenia tu kaplicy kampusowej. W przeciągu sześciu miesięcy budynek został poddany gruntownej modernizacji. Projektantem renowacji oraz nowego wnętrza kaplicy było studio architektoniczne Tomasza Tumas. Prace zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Rybnika, natomiast niektóre elementy wnętrza ufundowali słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Rybniku.

Kaplica została poświęcona 1 marca 2010 przez bpa Gerarda Bernackiego. Jednym z pierwszych gości w 2010 roku był delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego, ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, biskup Marek Jędraszewski, w latach 2012-2017 arcybiskup metropolita łódzki, a od 2017 roku arcybiskup metropolita krakowski.

Tablica ks. Franciszka Blachnickiego

Na terenie Kampusu Akademickiego znajduje się również tablica upamiętniająca ks. Franciszka Blachnickiego. Umieszczona została na ścianie budynku Uniwersytetu Ekonomicznego i upamiętnia miejsce narodzin kandydata na ołtarze, bowiem ks. Blachnicki urodził się w marcu 1921 roku właśnie w rybnickim szpitalu, przy ul. Rudzkiej. Odsłonięcia i poświęcenia tablicy dokonał abp Damian Zimoń. Uroczystość odbyła się 24 marca 2011 i była częścią 90. rocznicy urodzin działacza.

Relikwie bł. Jana Pawła II

W kaplicy znajdują się relikwie - wtedy jeszcze błogosławionego - dziś już św. Jana Pawła II, które ks. kardynał Stanisław Dziwisz podarował rybnickiemu kampusowi na prośbę rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Przekazania relikwii dokonał duszpasterz akademicki ks. Rafał Śpiewak 3 stycznia 2013 podczas charytatywnego I Studenckiego Koncertu Kolęd i Pastorałek w bazylice św. Antoniego w Rybniku.

Rektorzy kaplicy

Bibliografia

A. Trunghardt, Dzieje Rybnika i dawniejszego państwa rybnickiego na Górnym Śląsku, Rybnik 1925; [1]; Relacja rozmowy z ks. dr. Rafałem Śpiewakiem.