Kaplica Czaszek w Czermnej

Z e-ncyklopedia
Czermna kaplica czaszek.jpg
kościół pw. św. Bartłomieja w Czermnej

Jedyna w Polsce kaplica czaszek znajduje się przy kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Czermnej. Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami - ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Jest dziełem ks. Wacława Tomaszka, miejscowego proboszcza. Któregoś dnia proboszcz w Czermnej zauważył, że psy rozdrapują ziemię koło starej dzwonnicy. W ziemi zaczęły ukazywać się ludzkie czaszki i kości. Ks. Tomaszek razem z miejscowym grabarzem J. Langerem i kościelnym J. Schmidtem wydobyli znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Natrafili na kilkadziesiąt tysięcy ludzkich kości.

Ks. Tomaszek polecił wydobyć wszystkie szczątki, oczyścić je i zgromadzić w kaplicy. Wybudowano kaplicę i przez następne 18 lat ks. Tomaszek przy pomocy grabarza Langera zbierał w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy ludzkie szczątki.

To jedyne w Polsce ossuarium powstało w latach 1776–1804. Ściany i sufit kaplicy pokrywa ok. 3 tys. czaszek i kości ludzkich. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Są to pozostałości ofiar wojen śląskich z lat 1740–1742 i 1744–1745 oraz chorób zakaźnych (epidemii cholery) z XVIII w. Wyłożono ściany kośćmi i czaszkami, pokryto nawet nimi sufit. Umieszczono w kaplicy ołtarz z figurą Chrystusa na krzyżu. Ponadto ustawiono figury dwóch aniołów. Ks. Tomaszek i grabarz Langer – zdecydowali, że po śmierci ich doczesne szczątki również spoczęły w tej kaplicy.

Bibliografia

Za: [1]