Kalwaria na Cierniaku

Z e-ncyklopedia
Cierniak1.jpg
Cierniak2.jpg
Cierniak4.jpg
Cierniak3.jpg
Cierniak5.jpg

W pobliżu Radochowa na północno-wschodnim stoku góry Cierniak, pod szczytem na wysokości ok. 530 m n.p.m. znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Ufundował ją zamożny gospodarz, sołtys Radochowa Antoni Wachsmann (1809-1888) jako wotum wdzięczności za przywrócenie utraconego wzroku w czasie choroby zakaźnej. Na początku umieścił obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na jednym z drzew wzgórza, później przeniósł go do przygotowanej groty, a w 1849 roku do drewnianej kaplicy. Tam oprócz obrazu ustawił dwie barokowe figury św. Józefa i Matki Bożej Bolesnej, które wyrzeźbił Michael Klahr starszy lub jego syn Michael Klahr młodszy. 2 lipca 1849 w kaplicy odprawiono pierwszą Mszę św. Cztery lata po wybudowaniu pierwotnej kaplicy na Cierniaku zamieszkał pierwszy pustelnik, brat Ernest Haucke z Ziębic, a po nim przybyło dziewięciu następnych eremitów. Szósty z nich, Jan Hoheisel, podwoił liczbę schodów i zbudował nową Drogę Krzyżową.

Mała Kalwaria powstała na ścieżce okalającej kaplicę pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. 14 małych kapliczek zbudowano w stylu określonym jako historyzm, z elementami neoklasycyzmu i neogotyku, z czerwonej, częściowo glazurowanej cegły klinkierowej, przedstawiające kolejne etapy męki Chrystusa. Każda kapliczka miała prostokątny cokół ze schodami, prostokątną, wąską obudowę, którą wieńczył trójkątny szczyt. We wnękach znajdowały się obrazy malowane na blasze, pędzla malarza z Lądka Zdroju Wilhelma Reinscha (1832-1918). On też w 1879 roku namalował kolejny obraz patronki kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, wystawiony w nowym ołtarzu autorstwa śląskiego artysty-rzeźbiarza Fraciszka Thamma (1831-1902).

Kolejny, ósmy pustelnik na Cierniaku, Józef Schroller, pokrył kaplicę blachą, a obraz ufundowany jeszcze przez Wachsmanna zastąpił innym obrazem Matki Bożej. Dziewiąty eremita przebywał tu w latach 1938-1946 i z miejscową ludnością w 1946 roku wyjechał do Niemiec. Niemcy zabrali ze sobą cały dobytek kapliczek.

Cierniak - kaplica, pustelnia i Kalwaria - popadły w zapomnienie i ruinę. Dopiero w latach 1970 - 1980 rozpoczęła się odbudowa kapliczek kalwaryjskich, z dużym udziałem Alfreda Winklera, Niemca, który był mieszkańcem Radochowa, a po 1945 roku osiedlił się w Bielefeld. Kapliczki kalwaryjskie odnowiono, a jedną z nich doprowadził do renowacji metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. W odnowionej kaplicy znalazła swe miejsce kopia oryginalnego obrazu Reinscha Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Na Cierniaku w pierwszej dekadzie XXI wieku osiedlił się nowy pustelnik, brat Eligiusz (ur. 1954) ze Zgorzelca. Mieszka w nowym eremie ok. 150 m od kaplicy, prowadzi ascetyczne życie, w kontemplacji i dba o kaplicę i jej otoczenie, a codziennie w Anioł Pański uderza w kapliczny dzwon.

Bibliografia

za: [1]